1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Јас го користам тоникот :) презадоволна сум! Буквално ми свети кожата и можам слободно без шминка да шетам.
    Тенот ми го изедначи и некако не изгледам уморно, иако не спијам доволно поради малото.
     
    Последна измена: 21 јануари 2019
    На IamSexyAndIKnowIt и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Oxymoron да, знам за овој на Ординари, само чекам да го дотрошам Пикси, зошто го имам џиновското шише :D Не ми текнало да барам споредби меѓу двата, баш ќе погледнам сега :)
     
    На Selest и Oxymoron им се допаѓа ова.
  3. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    И ја чекам да го дотрошам пикси и ќе го пробам Ordinary, има одлични ривјус, мора да видам дали ќе биде living up to the hype :)
    Btw, и клинсерот со розова вода на пикси е супер
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Oxymoron и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  4. MissMissMiss

    MissMissMiss Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2017
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам мила, го земав маслото и го нанесувам наутро и навечер. Преубав мирис има и многу меко ми го право лицето. Топло го препорачувам на сите кои имаат сува кожа. А тоникот за лице мислам дека беше околу 150 денари.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    За што точно ти помогна, ако можи подетално да ми објасниш.
     
  6. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Ја и ти ептен слична козметика користиме :)) неколку ствари што сум користела од Aplha H се покажале скроз просечни, додека цената не им е баш просечна. И не ми е баш јасно зашто у Австралија се паѓа у несвест по Alpha H
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Имам мрсна и проблематична кожа со акни. Ми се исчисти со апчињата. Така ми помогнаа.
     
  8. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    52.101
    Пол:
    Женски
    Едни пријатели од странство ме замолија да дознаам дали кај нас има лабораторија која прави анализа за крема???:?::?::?:
     
  9. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @TashSefton секаде се паѓа во несвест за Alpha H, не само во Австралија :D Јас го користев Liquid Gold, и стварно е предобар тоникот, ептен бев задоволна, 3 шишиња мислам истрошив. Ама решив да најдам поевтина алтернатива, па го земав Pixi и од него сум многу задоволна. Поблаг е за разлика од Alpha H, не ме пецка лицето од него како со алфата, ама сега сакам и гликолната на Ordinary да ја пробам. Оваа е со најголема концентрација, 7%, би требало и најдобар ефект да дава од сите (fingers)
     
    На sorbet и TashSefton им се допаѓа ова.
  10. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Ја зимата користев liquid gold moisture repair крема и маска за намалување пори и некако ми беа meh... :?: дали лицето нешто ми беше лево тој период па ништо не ми пријаше, не знам... може треба уште една шанса да им дадам :) а тоник нивен не сум пробала, се држев до пикси ко слеп за стап :)
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.834
    Пол:
    Женски
    Предлог за тоник за нормална и комбинирана кожа, моментално го имам на Балеа па сакам да сменам, некој со добри состојки кој ќе помогне за изедначување на тенот и смирување на црвенило. Само да не е за порачување од интернет, нешто достапно кај нас.
     
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Дајте некој предлог за суво лице ве молам
     
  13. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Сакам да споделам како овие два производи значително ја подобрија состојбата на моето лице. Се работи за тоникот пикси за кој пишав овде и за крема од la roche possay H наменета за мрсна и осетлива кожа која воедно ја регулира маснотијата но не ја суши кожата. Препорачлива е за оние кои идат на хемиски третмани.
    IMG_20190125_125547.jpg
    Исто така почнав повише да јадам зеленчук и овошје и да одбегнувам млечни производи, благо и мрсно. Би сакала да прашам дали ќе има уште подобар ефект ако користам и азелаична киселина ? Би ја земала онаа од theordinary :)
     
    На tamche995, marama, karmenka21 и 7 други им се допаѓа ова.
  14. PreciousDiamond

    PreciousDiamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Од каде го купувате пикси тоникот?
     
    На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Браво, разликата е очигледна.
    Ќе ти се изедначи тенот за некое време, ќе видиш. Само терај си ја рутината со продуктиве редовно.
    Пикси мислам дека беше доста сличен (ако не и ист) со гликолниот тоник на ТО, јас го имам него и многу ми одговара. Немав проблем со акни, но не можам да си го препознаам тенот. Толку свеж изглед не сум имала...веројатно од дете.

    За азелаичната суспензија може да разгледаш во темата за The Ordinary, мислам дека некои од девојките користеа па имаше добри информации во врска со твоето прашање.
    Јас мислам дека немаш потреба од нешто плус и слобпдно терај си вака зашто резултатите ти се одлични. :clap:
    Но ако сметаш дека ти треба нешто плус, разгледувај ги оние lactic acid "растворите". Познавам девојка која со Pixi тоникот користеше lactic acid само не се сеќавам кој од тие два-три што ги имаат Ординери, ќе проверам па ќе пишам.
    Ако имаш некои прашања за нивните продукти, повели во темата, ќе се најде некое комбо. :)
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Ти благодарам :hug: the ordinary имаат доста многу продукти и многу им се фалени, не знам што би било најдобро да земам. Доколку дознаеш за lactic acid пиши ми.
     
  17. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    13.416
    Супер резултaти. Но, aко сaкaш aзелaичнa, земи си Скинорен од тукa од aптекa. Ценaтa му е околу 450, со тоa што имa 20% концентрирaност, a тaa нa Ординaри е 10% a и е нa бaзa нa силикони.
    Секaко резултaтот би бил подобaр според мене со појaкaтa, плус по групиве по кои сум зaчленетa и што имaм читaно повеќето го препорaчувaaт Скиноренот пред овaa од ТО.
     
    На sorbet и sofija014 им се допаѓа ова.
  18. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Јас го купив од Сефора. Но може да се порача и онлајн.
     
  19. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дaли имaте прoбaнo aлoе верa вo бoрбaтa сo aкни? Имaм дoмa aлoе верa цвеќе пa сaкaм дa прoбaм и сo негo пoкрaј другите гелoви и креми.
     
  20. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Драга @Biodevojka дали ќе можеш да ми препорачаш серум за лице, а по можност и соодветна козметика која ќе одговара на мојот проблем. Лицето во моментот ми е...со еден збор кажано катастрофа. Суво (особено во зимскиот период), безживотно и со пори околу носот. Плус имам ситни акни на образите кои немаат гној туку се поткожни и црвени. Користам само органска козметика а од неодамна го земав и маслото од роза на Алверде но не забележувам никаква позитивна промена на лицето. Цената воопшто не ми е важна. Ти благодарам :hug: