1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @sj *O* Производите на Планет Спа т.е маските и ноќниот крем ги порачувам од Авон, а мицеларната вода на Нивеа ја има мислам секаде, и во аптеките, во ДМ, во поголемите маркети :) Не знам дали маските од Планет Спа така се продаваат по аптеки, само знам за во Авон :) И нема на што, повели секогаш, ми беше мило што помогнав барем малку :D
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. soffce

    soffce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    и мене ме интересира за оваа крема
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.770
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам Биодерма Себиум Сенситив во комбинација со Леа лосионот и леа гелот.Мене ми е супер
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Изминативе два-три дена почнаа да ми се појавуваат големи поткожни акни во пределот на образите и долниот дел од вилицата. Не знам од што, не сум сменила продукти но мислам дека една крема можеби почна да ми го предизвикува ова (некое време ќе ја паузирам), но сакам да прашам со што да ги третирам ? Огромни се и се приметуваат, некои не можат ни да се стиснат а од некои тече само како проѕирна течност. Некој предлог што да мачкам на самата акна за да го намалам воспалението?
     
  5. ananas158

    ananas158 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Имам акни на лицето, поточно на делот кај што се става бронзер. Откако читав на форумот решив да користам Леа гел со клиндамицин и камилица, а за флеките мешам сок од половина исцеден лимон со лажичка мед и тонер од јаболков оцет и вода. Е сега гледам подобрување од гелот, повеќето поткожни акни се повлекуваат но имам големи црвени флеки или воспалени акни кои се раздразнети. Ако може да ми предложите нешто со што би се намалило црвенилото или некоја да имала сличен случај?
     
  6. Mary77

    Mary77 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Имам 24 год, во принцип имам чисто лице, никогаш сум немала проблем со акни, но сега имам неколку црвени акни на образот, кои не поминуваат.всушност незнам ни дали можам да ги наречам акни, под површинскиот слој на кожата се, мали, црвени Бев на кожно, но докторката воопшто не ме ни погледна само ми препорачаа еуцерин крема но не поминува, состојаба е иста...ве молам доколку некој може да ми препорача нешто.
     
    На Tekkyi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Каде ги најдовте производите? Јас освен кремата со цинк што ја има и по маркетите, не сум видела друг производ
     
  8. skolski

    skolski Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Значи вака никогаш сум немала проблем до акни, бублици секогаш сум имала убава кожа со по некоја лузничка:lol:но во последно време почнаа да ми излегуваат некои црвени дамки каде што кожата ми е многу сува, и некој вид на болчиња слични како кога ќе ве касне комарец, но само помали и бели без никакво црвенило на нив.. Дали некому му се случило ова? И што направивте во тој случај?
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да, јас имам три такви. Две се повлекоа од кога го користам тоа на Ординари, а другото уште стои. Завчера го стиснав и истече гној, претходно не можев ништо да направам, но сеуште стои. И мене не ми е јасно од каде и од што се создаваат и како да ги третирам.
     
    На skolski му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга јас лино не би земала ниеден од овие два производи од ошѓта причина што не се природни и содржат состојки кои не би ги нанела во никој случај. Ако сеуште не си ја купила кремата ти советувм или масло од Хаушка или крем од Гамард себо контрол или крем на Логона со нане против акни...поздрав
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Не ги можам лосиониве на база алкохол, салицилна киселина. Како да ми ја одземаат пигментацијата на лицето, ми прават црвенила и ме печат. Не ми помагаат дефинитивно.
    Ја немам земено кремата :)
     
  12. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Дали некој ги користел производиве? Наменети се за кожа склона кон акни. Јас го пробав гелот и кремот кај другарка и гелот воопшто не ми ја исуши кожата како многу други гелови кои сум ги користела за мрсна кожа. Кремата ми го направи многу меко лицето. Доколку некоја ги користела споделете мислења, можеби во иднина би ги земала. :)
    FB_IMG_1550350467178.jpg
     
  13. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    И мене ми се образите со такви, кожата не ми е мазна ич од тие ситни бубуљички или не знам што се, како ситни затворени комедони и триста чуда правам ама џабе. Редовно миј го лицето и прави повремено пилинг за да се отстранат мртвите клетки.Обавезно менување на навлаката за перница. Иначе од каде се појавуваат стварно не знам, мислам дека има влијание и загадениот воздух.
     
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Од Здравец маркети.
     
    На Majra му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fancymama

    fancymama Нов член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo ajde ve molam nekoj da mi spodeli iskustva so laserski tretman na lice za fleki ,stanuva zbor za laser so CO2 i utp???
     
  16. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имам проблем со мојата кожа на која што буквално не можам тип да и одредам така да и пудра не можам да најдам.

    Проблемот е : во една седмица кожата или ми свети или ми е сува -ми се појавува ккако првут.

    Кога ќе ставев пудра( избегнувам -не ставам не можам да најдам)
    Кај носот ми се лупи и над и околу веѓите. Тоа е грдо. Или ќе се собере пудра околу некои делчиња на носот или се лупи или остане такво. Да и пори.

    Некој да е имал таква проблематична кожа?
     

    Прикачени фајлови:

  17. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Го имав истиот преблем до пред неколку години и мислам дека моментално не користам пудра воопшто ) освен за посебни прилики и тоа имам долг режим) туку ББ крема. Доколку ти треба повеќе прикритие тогаш пробај ЦЦ крема. Углавно тие се хидратантни креми за лице со витамини и неретко СП фактор за заштита од сонце и имаат некоја боја па и прикриваат несовршености на лицето, многу се лесни и дури ја помагаат кожата. Веќе подолго време користам Laura Mercier Tinted Moisturizer и Loreal Magic BB.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Лицето со што го чистиш?
    Некое масло/ маски за лице ставаш?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Санигрл , како го негуваш лицето? Крема каква користиш?
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Во моментов само кокосово масло. Затоа што не знам што да правам..:sweat:
    Во моментов ме стега кожава ќе ми пукне... особено кај образите и челото

    П.с. за на доктор не сум.. не сум в Мк а и јазик не знам овде... (facepalm)