1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. lanaqueen

    lanaqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И јас пиев роакутан 6 месеци, ми се исчисти скроз лицето иако има многу несакани дејства јас не искусив ни еден освен што премногу ми беше сува кожата. Сега бидејќи холестеролот ми е покачен докторката ми рече да ја прекинам терапијата и ми препиша Sumamed од 500 mg., airol крема и стандард aknefug. Некои искуства со Sumamed и Airol бидејќи само тие ми се непознати?
     
  2. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Ексфолијативен режим кој го правам дома1-2 пати неделно во зависност
    од состојбата на кожата.

    1.Чистење на шминката со мицеларна вода или масло за чистење лице(кога ми е посува):Периодов ја пробувам ова мицеларна вода,ја купив случајно и се зачудив колку е добра.Ја чисти шминката длабоко
    FF5C1FD6-82EF-41E3-B3FE-2C07E4DDCE11.jpeg

    2.Миење на лицето: Користам неколку продукти,но кога започнувам со ексфолијација ја користам Dr.Hauschka Cleansing Cream.Нежен чистач е,шминката нема да ја чисти.Има ситни честички за ексфолијација а во исто време не ми ја суши кожата.Го тапкам на мокро лице 1 минута и на крај исплакнувам со млака вода.
    18FC60E5-3C1A-47BD-8B75-A42113E811E5.jpeg

    3.Гел ексфолијација:Го ставам на чисто суво лице,и оставам да делува 20 секунди после исплакнувам со мокра вода.
    FC75294A-1A04-415F-B125-87F785B552BA.jpeg

    4.Ексфолијативна маска: Во периоди кога имам помрсна кожа со акни или проширени пори користам и маска со глинена база(Lush Mask of Magnaminty,Mario Badescu).Инаку ми ја сушат кожата и во периоди кога не е проблематична користам маски кои изедначуват тен и текстура.Ја оставам да делува 20 минути и добро ја чистам со млака вода.
    8FB396FA-EB37-42BE-B456-B3C9B1C4E9D8.jpeg

    5.Ексфолијативен тоник:Ја користам од The Ordinary гликолна киселина.Некогаш пецка или пече помалку зависи од количината и честотата на користење,но поминува.
    BE8260BF-6FD0-4230-977C-BC219FA02878.jpeg

    6.Ексфолијативен серум: За појака ексфолијација го користам 10%Lactic Acid.5% е доволно нежен да се користи секој ден или секој втор ден,но сепак кај луѓе нови на ексфолијација би препорачала 5 %
    19C601E0-DE50-4B6F-AFFD-1DD8F2A23A64.jpeg
    052F9C9D-21BD-4DCE-AA3E-9F0356B0AC83.jpeg

    7.Sheet mask:Бирам лесни хидратантни маски.Ова е купена надвор.Од маските достани кај нас Омилени ми се Beauty Effect од Balea со хијалуронска киселина и од новите зелената со алое вера серум.Ја оставам до пола саат да делува.
    2F0FF8BB-BF16-4661-9741-30CE94A50B7F.jpeg

    8.Hydrogel eye patches:Од тие достапни кај нас омилени ми се овие со колаген.Плавите од истата линија ме печеа многу и ми ја иритираа кожата.Ги оставам пола саат.
    347DE696-84E5-4AA9-B421-F2335D845660.jpeg

    9.Хидратантен спреј за лице: Овој спреј ми е омилен за хидратација,но ги менувам често.За хидратација препорачувам и чиста розова вода или Lush Breath of Fresh Air.
    DAE8E118-9A18-4D9A-98C4-74B2F5C18745.jpeg

    10.Хијалуронска Коселина.Користам две капки за цело лице и оставам да се впие.
    BFB794F1-C159-4665-92D1-B48C1D1D2B3F.jpeg

    11.Крема за лице: All time favourite ми е Clinique Moisture Surge кога имам потреба за хидратација.
    DA923C25-DD02-4C6F-BFE6-848E38921469.jpeg

    12. И на крај ставам масло за лице во многу мала количина и повеќе се концентрирам на перфиерните делови на лицето
    BCEE8CF7-DC2A-47D2-8375-EB1D236CCF63.jpeg

    Во вечерите кога правам ексфолијација ретинол,ретиноиди,вит ц не користам и утредента ЗАДОЛЖИТЕЛНО заштитен фактор.
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 14 март 2019
    На Zivyle, tamche995, IamSexyAndIKnowIt и 6 други им се допаѓа ова.
  3. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Od kade gi zemas The ordinary?
     
  4. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Од нивниот официјален веб сајт и Beauty Bay
     
    На barba12 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Можеби треба да проверите Хеликобактер(Helicobacter Pylori). Иако се случило дерматолози да ја негираат поврзаноста, сепак со сигурност знам дека хеликобактерот во одредени случаи може да предизвика кожни промени. Се испитува преку крв и фецес, моја препорака е да го изберете второто бидејќи резултатите се порелевантни со оглед на тоа дека испитувањето на крвта повеќе е поврзано со присуството на антитела за бактеријата. Многу често немаме реагенси по клиниките но бидете упорни. Поточно, распрашајте се за цената, мислам дека во некои сличаи нема голема разлика со тоа да го направите испитувањето во приватна лабораторија. Пред да го правите ова, прочитајте малку на темата, пред се за да видите дали има логика да трошите време и пари а можеби немате никаков симптом. Иако, многу често може промените на кожата да се еден од малкуте ако не и единствен симптом. Исто така може да се посоветувате со вашиот матичен лекар.
    Ако се покаже дека тоа е причината а не сакате да пиете антибиотици, може да пробате со сок од зелка.. во случај да не помогне, секако ќе си ја земете антибиотската терапија. Да не должам сега, ако има потреба ќе ви пишам дополнително за сокот кој, од лично искуство го препорачувам како најдобро решение во борбата со хеликобактерот.

    Видете има посебна тема за The Ordinary, има подетални информации што може ќе ви користат.
     
    Последна измена од модератор: 15 март 2019
    На lanaqueen, Maja333 и no name5 им се допаѓа ова.
  6. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски

    Маја ти благодарам на советот и постот но и тоа го имам испитано и негативно е



    Сумамед е најак антибииотик , мене лично за жал само ми помогна поривремено исто и ариолот но не трајно .. само со сумамед обавезно си земи пробиотик да пиеш и да јадеш повише овошије и зеленчук додека го употребуваш ,многу јак антибиотик е да не ти направи проблем со зелудник
     
    Последна измена од модератор: 15 март 2019
    На lanaqueen му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Имам премногу проширени пори користам зелена глина двапати неделно но нема некој видлив резултат
    Ја користам редовно веке година дена, споделете нешто за намалување на порите посебно тој дел под очите ми се страшно големи и се познаваат
    Сакав да прашам и за масло за лице го користев тоа од роза на алверде ми го носеше брат ми од Германија но ми заврши па нешто слично на него да користам како замена додека ми стигне тоа
    Дали дм маркети вршат достава
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски

    Не вршат достава ДМ до други градови.. :)
     
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Ако го има во Битола можам да ти пратам по карго ако сакаш, и ако ти се исплаќа секако. :) Пиши ми во лп.
     
  10. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    мислев дека јас сум фрик за skincare ама ти си бетер хаха:rofl: бравос.
    јас навечер ја мијам со гел, па ја тонирам, па и ставам серум и на крај масло.
    а сабајле ја мијам само со гел и ставам хидратантна крема со спф.
    маски ретко користам, мислам дека нема мн квалитетни кај нас,а да не се изгор.
    и имам фрлено око на една sheet од lancome, ама една е само околу 1000 ден .
     
    На tamche995 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ghinna001

    ghinna001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    devojki preporacajte mi nesto za fleki i damki od akni..
     
  12. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Лажичка сода бикарбона, натопи ја со неколку капки лимон колку да почне да врие и стане густа течност. Потоа со чисто памукче за лице триј нежно на флеките неколку пати во денот. Постапката се повторува неколку денови во зависност од брзината на резултатите и типот на кожа што ја имаш. Пробај мене ептен ми помогна..
     
    На Astrum.Obtutus му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Веќе некое време ми се прави поткожна бубуљица на истото место на челото. Најпрво се појавува како розева флека, па после ден-два почнува да се "пуни", ја чустам и после тоа не останува ништо ама по одредено време пак се повторува истото. Што може да е и како да го исчистам засекогаш?
     
  14. Baby-Blue

    Baby-Blue Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    153
    Имам доста проблематично лице со многу бубулици кои баш на секое место ми излегуваат и се мешани - и ситни без црвенила и поголеми црвени, а во последно време ми излегоа црнки кај носот и на брадата. Најчесто бубулиците ми излегуваат пред да добијам, ама некогаш и цело време се појавуваат. Типот на кожа ми е тежок за определување - некогаш е мрсна некогаш сува, а баш сега почна да ми се лупи над и под усните. Ретко ставам пудра затоа што не можам да си најдам соодветна, ама кога ставам тоа се полесни пудри. Од креми ставам само нивеа, друго немам пробано бидејќи ми е страв да не ми излезат повеќе бубулици, а шминката ја вадам со влажни марамици. Мицеларни води, тоници ништо од тоа не употребувам во страв да не ја воспалам кожата. Инаку имам 20 години. Предлог што да испробам?
     
  15. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Очигледно имаш проблематична кожа и ваквиот тип на кожа бара многу негување и оддржување. Кремата нивеа (доколку ја користиш онаа универзалната) не ја ставај бидејќи повеќе му штети на лицето отколку што го негува. Одбери си гел за чистење на лице со кој ќе ги отстрануваш сите нечистотии. Имаш во ДМ, во Космо од различни фирми гелови. Разгледај и одлучи кој најдобро би ти одговарал или разгледај низ темава доста се има пишувано за најразлични производи. Исто земи си и тоник и убава крема која ќе ти го хидрира лицето. Влажните марамчиња исто остави ги, уште толку ја иритираат кожата. Наместо тоа земи си мицеларна вода би ти ја препорачала од Оливал како поефтина варијанта или од Биодерма.
     
    На koritsaki, Majra и Baby-Blue им се допаѓа ова.
  16. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

    На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ghinna001

    ghinna001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    134
    ne e malku jaka kombinacijata soda bikarbona i limon ?, mislam deka ke mi go isusi liceto imam kombinirana koza
     
  18. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш неделно го правев ова и ми го исуши, а имам мрсна кожа.
    Внимавајте, не одговара се на секого.
     
  19. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.801
    Девојки да ми препорачате тоник за лице за комбинирана кожа(и периодов со доста поизразена мрсна Т зона) .
     
  20. Elinora

    Elinora Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    550
    Пол:
    Женски
    Мене ми покажа ефект, зависи и до кожата.. После тоа можеш да ставиш крема, невен, лимон, лаванда најубави ми се мене