1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    За да не го исуши лицето додадете една мала лажичка мед во смесата. Имам сува кожа и го правам еднаш неделно и не ми ја суши кожата. 2 мали лажици сода, 1мала лажичка сок од лимон и 1мала лажица мед
     
    На СуперДевојка му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    јас мислам дека кожата е одраз на нашиот организам.
    како се храниш?
    не би било лошо и да си провериш хормони, и да направиш една обична крвна слика да видиш како стоиш со железото.
    на моја другарка исто кога имаше околу 20 години од нигде почнаа гнојни бубулици да и излагаат и излезе дека железото и е мн ниско(дерматолог и препорача да си го провери), пиеше суплемент железо и одма и се повлекоа.
     
    На Majra му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Вие што ја користите Сона кремата подолг период, имате позитивно искуство. Ја користам цел месец веќе ама не приметувам дека ми се подобрува лицето. Секој дерматолог едни исти креми дава, а од ниту една комбинација нема подобрување.
     
  4. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Лечењето на акните понекогаш е подолг процес и мораш да бидеш потрпелива.Терапијата со Сона кремата трае 9 месеци или како што ке одреди лекар. Ако не си задоволна консултирај се твојот дерматолог да ти ја појача или смени терапијата или да посетиш гинеколог или ендокринолог.
     
    На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Прв пат имам ваков проблем затоа што досега немам експериментирано со козметички препарати.
    Почнав да ја ставам себиум глобал од биодерма наутро и навечер откако ќе се измијам со гел (почнав да го користам еуцерин) кој така почна да ја суши и збрчкува кожата што откако ќе нанесам крема ме пече силно на нанесеното, потоа за да го смирам лицето ставам кокосово масло и уште толку се заебувам, почнува да пече и таму каде што не печело.
    Алергична сум и не ми одговара некоја состојка од биодерма кремата или лосионот не ми одговара? Што да фрлам, сменам? Инаку лицето ми е далеку подобрено со овој ритуал, и навистина штета, гелот темелно го чисти лицето.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Себиум глобал од бидерма во составот има овошна киселина и можно е заради тоа да те пече.Мислам дека не ти е паметно сабајле и вечер да ја ставаш од причина што многууу ке те суши.Освен тоа надвор веќе има и сонце преку ден а на сонце не се препорачува да се движиш со таква крема.Гелот за миење што го имаш претпоставувам дека е од зелената линија на еуцерин за масно лице.Тој исушува ама не е агресивен.Мој совет е наутро да ставаш друга крема.Хидратантна за масно лице на пример Себиум хидра од биодерма а одозгора пудра со фактор барем 15СПФ за да се штитиш од сонце.поздрав
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Освен во ДМ каде ја има мицеларната на Оливал?
     
  8. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Во продавницата Тесори ди маре. Се наоѓа одма до кафичот Кино Карпош во Дебар Маало. http://www.tesoridimare.mk
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    2.576
    Пол:
    Женски
    Искуство со La roche posay effaclar линијата? Се мислам дали да ја почнам..
     
  10. Deckosk

    Deckosk Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Не сум девојка, ама би можел да ти помогнам земи од Bioderma мало шишенце е со зелено капаче на декларацијата пишува Минерален раствор за комбинирана и мрсна кожа
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.305
    Допаѓања:
    132.020
    Фала ти
     
    На Deckosk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sun_moon_87

    Sun_moon_87 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Фала за бројчето, бев на дерматолог денес, ми дадоа клиндамицин антибиотик, витамини Д3 и Е и течен колаген, креми само навечер Сона и Скинорен наизменично една вечер едната, една вечер другата. Треба да испитам преку крв хормони и дефицит на витамин Д3 и на гинеколог да се исклучи можност од полицистични јајници. Не треба да јадам благо и мрсно, а повеќе да јадам млеко и млечни производи како и добри масти како маслиново масло. Се молам да има ефект терапијата, зошто не сакам појака некоја да ми даваат.
    Кога ќе почнеш да ја користиш кремата пиши дали делува и каков е ефектот поззз Сигурно и јас ќе треба да ја прачам
     
    Последна измена: 26 март 2019
    На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Chocolate.me

    Chocolate.me Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    2.728
    Допаѓања:
    7.642
    Никогаш не сум била тип на личност која имала многу акни на лицето, но сум тип на личност која имала акни на грбот. На лицето имам умерено, начесто пред менструација ми испаѓаат оние големи вулкански брунки, кои кога кје ги допреш болат, не па да ги стискаш.
    Една другарка ми го препорача сапунот за акни на Докторс. Сапунот навистина делува, касно навечер и рано наутро се мијам лице со него, лицето ми се изчисти, па дури ми чисти и лузни од гребење.

    Топло го препорачувам на сите.
    Има една маана, а тоа е што откако ќе се измијам со сапунот, лицето ми е ептен многу суво, значи задолжително после миење крема за хидратација на лице.
    Во бело паковање со зелено пишува Doctors, го има во сите аптеки мислам. Топло го препорачувам, има резултати.
     
    На flower30 и Sun_moon_87 им се допаѓа ова.
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    И јас користев Еуцерин гел и БиоДерма себиум глобал у исто време и исто ме печеше лицето и ми се сушеше од гелот. Има некоја состојка што не ни одговара. И од Сона кремот ме печеше лицето.
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Смени го гелот со некој полесен, јас зедов пена од алверде и подобро е, ама само навечер ставај од кремата.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Што ефект има млекото врз акните?

    Дури се препорачува и да не се конзумира, доколку се има проблем со акни.
     
    На MarigoldA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. T-e-s-a-kam

    T-e-s-a-kam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    17
    Епа вака јас имав проблем со акни 7-8 години Николина, Горица, Коста, Анчевски на разни третмани кај козметичари, но ништо не ми помогна никогаш лицето не ми беше чисто со што дојдов до тој степен да ги фрлам сите креми и ништо да не користам без пудра не излегував од дома ни до продавница со што лицето ми се влоши уште толку, па одлучив да отидам кај др.Старова и ете после 6 месеци терапија лицето ми е скроз чисто. Навистина го бива докторот и многу е професионален не е како другите да те протрча набрзина да ти лупне креми и ајде чао.
     
  18. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Kakva terapija?
     
  19. Limunka

    Limunka Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Како до чисто лице?? Епа вака да се мијат рацете редовно,ретко сминка,сминките се штетни,ретко пудра и такви работи,од пудрите излегуваат бубулици
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Како не се сетивме на тоа?! (facepalm) А ние тука трошиме толку време и пари на сретства.
     
    На ecka.da.wiz, MayDiamonds, tamche995 и 11 други им се допаѓа ова.