1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    За црвенило некоја крема? :?:
    Само да не е прескапа.
     
  2. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Bioderma sensibio
     
  3. coldbaby

    coldbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    пилингот не е од Мк,а кремот е во тубиче и на него пишува skinnergy refresh it.
     
  4. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Дали е вејќе доцна за правење на третман со овошни киселини? Прочитав дека не е препорачливо да се прави во летен период.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Мислам дека да. Имам некаде прочитано дека вакви третмани би требало да се прават најдоцна до февруари.
    Почекај до есен, не ризикувај сепак. :)
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Овошните пилинзи може да бидат опасни и во зима, доколку не носите соодветна заштита од UVA/UVB зрачење. Споменатото нема пропорционална врска со сончевото време, односно, зрачење има и во облачни денови. Ако одлучите да правите пилинг, во било кое време од годината, потребно е преку денот да носите крема со висок фактор на заштита од сонце, во лето пожелно SPF50. Ова не се однесува само на хемиските пилинзи туку и на физичките, односно оние со креми со гранули, домашните со кафе итн. И овие пилинзи имаат слично дејство на кожата, односно го чистат површинскиот слој на кожата(за разлика од комбинирани киселини кои продираат и во подлабоките слоеви), ги отстрануваат мртвите клетки од површината и оставаат слој на нова здрава кожа.. но, прават микро оштетувања на кожата(ако сте невнимателни и погруби оштетувањата може да се и посериозни во поглед на природната бариера на кожата) и при контакт со зрачењето кое ви го спомнав, заради зголеменото лачење на пигмент, може да настане хиперпигментација, односно темни дамки на кожата.
    Се на се, докажано е дека пилинзите со овошни киселини се подобар избор и од поголема корист на кожата, доколку се прават со внимание, вистинска доза/интензитет на производот и се носи соодветна заштита која во текот на денот треба да се обновува(значи не се потпирате само на нанесениот фактор рано наутро туку нанесувате нов слој подоцна во текот на денот, и повеќе пати). Многу важно да се знае е дека заштита е потребна секој ден а не само кога се прави пилингот.. на кожата и треба време за да ја зацврсти својата бариера.
     
    На MarigoldA, СуперДевојка и sofija014 им се допаѓа ова.
  7. Black Love

    Black Love Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дaли мoжете дa ми препoрaчaте нештo зa чистење нa лицетo, нo стрaв ми е дa не се исфрлaм
     
  8. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    Девојки ај некоја да ми каже што во скоро време користела лосион со клиндамицин за акни како го користи? Само на местото каде што има акни или на цело лице? И дали навечер по нанасувањето го оставате така до утре
     
  9. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    На цело лице. Го оставаш да се исуши не се измиваш пак.
    Јас наутро го бришев лицето со памук после миење.
     
    На scorpias му/ѝ се допаѓа ова.
  10. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Nautro i navecer na cisto lice na mestata kade sto ima akni. Ne e preporaclivo upotreba na mesta kade sto ima akni bidejki moze dopolnitelno da ja isusi kozata i da predizvika novi akni.
     
    На scorpias му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    На самото пакување имате упатство за употреба, најпаметно е да се придржувате до него за да избегнете несакани ефекти. Производителите знаат најдобро за својот производ. Најчесто препораката за овие лосиони е да се нанесуваат два пати дневно, после миење, на засегнатите места и да се избегнуваат областите околу устата и очите. Не заборавајте откако лосионот ќе се впие да нанесете хидратантна крема, некој серум или можеби и двете.. зависно што користите. Имајте на памет дека сите активни состојки кога ќе се нанесат на кожата својот ефект го имаат пошироко од областа на која се нанесени. Тоа е заради реакцијата која ја поттикнуваат во организмот. (Пример ако користите ретинол; не ставате блиску до очите а ефектите сепак и таму ги гледате) Од овие причини многу производи за лекување одредени состојби на кожата е најдобро да се нанесуваат пред се каде што е потребата а да се избегне непотребна стимулација на кожата која е здрава или пак да се пресушат тие делови на лицето кои нема потреба. Моја препорака е тоа што е здраво да се третира како здраво а заболените делови да се третираат со внимание. Нанесете со памукот со нежни движења, без агресивно триење и не употребувајте преголема количина од лосионот. Исто така, верувам веќе ви спомнале, не е препорачлива долга и непрекината употреба на производи кои содржат антибиотик.. предолгото користење придонесува во создавање на имунитет на соодветниот антибиотик и понатаму лекувањето станува се потешко.
    Се надевам ова ви помогна некако..

    Не
    Не го видов вашиот одговор, баш сега ова го пишував.. Целосно се согласувам со вас.

    Зависи кои ви се потребите, кој тип на кожа имате, каква ви е состојбата на лицето.. дали барате нешто што отстранува и шминка заштитни фактори и сл. или можеби не користите шминка? Возраста игра улога исто така.. Пишете ни нешто подетално, сигурно и другите членки би побарале некоја информација плус..
     
    Последна измена од модератор: 19 април 2019
  12. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Zdravo
    Sto koristite otkako kje stisnete nekoja bubuljica se so cel mestoto pobrzo da zazdravi?
     
  13. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот, баш и затоа сакав да прашам бидејќи пишува два пати на ден, а мене ми рекоа да не ми биде многу да пробам прво 10 дена само навечер на измиено/чисто лице и да не ставам крема после тоа.Јас вчера ставив само на заболените места и малку ми беше суво и затегнато на почетокот, затоа и ми беше дали се става крема после тоа и на пример после колку време од нанесувањето на лосионот
     
  14. Black Love

    Black Love Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2019
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Зависи кои ви се потребите, кој тип на кожа имате, каква ви е состојбата на лицето.. дали барате нешто што отстранува и шминка заштитни фактори и сл. или можеби не користите шминка? Возраста игра улога исто така.. Пишете ни нешто подетално, сигурно и другите членки би побарале некоја информација плус..[/QUOTE]

    имам 15год, кожата ми е комбинирана односно на челото, носот и брадата ми е мрсна а на образите сува, имам малку бубулици на образите носот и челото исто така и црнки на носот. Не користам шминка.. Па?
     
  15. Iliev233

    Iliev233 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas imam iskustvo so Dalacin isto od Grcija go naracuvam sega I ojot sin go koristi preporacan od dermatolog mi bese zaedno so sapun aso derm vo zegin e najeftin toj sapun samo dabide 5.5 ph isto I caj mi preporacaa da pijam od neven, kopriva I ajducka treva ☺
     
    Последна измена од модератор: 19 април 2019
  16. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Nema nikade dalacin vo Mk?
     
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала пантенол крема во аптека можеш да ја најдеш како Пантексол
     
    На Iliev233 и Tan4ence им се допаѓа ова.
  18. Iliev233

    Iliev233 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2017
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема таква ама составот е клиндамицин има лосиони ☺
     
    Последна измена од модератор: 19 април 2019
  19. Majra

    Majra Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Името Третиноин не се однесува на овошна киселина. Третиноин е витамин А. Овошни киселини за пилинг се земаат без рецепт и речиси да нема потреба од лекарски надзор. Со витаминот А треба голема претпазливост бидејќи тоа е исто што и Акутанот за кој се пишуваше во групава и знаете како оди постапката.
    Ретинолот, како понеагресивна форма на вит.А може да се зема на своја рака но кој користи знае дека и со него има потреба од процес на навикнување,. Се на се, не го спорам фактот дека третиноин како третман е ефикасен, но сепак сметам дека треба консултација со обучено лице пред да се почне со употреба. Земете во предвид дека во многу земји самиот прозвод Третиноин е достапен само со рецепт и препорака на лекар.
    Исто така, со оглед на тоа дека вит.А и овошните киселини, алфа и бетахидроксидни, се различни производи, полезно е да се користат паралелно за да се видат подобри резултати. Важно е да се знае дека тоа не смее да биде во ист ден итн..

    имам 15год, кожата ми е комбинирана односно на челото, носот и брадата ми е мрсна а на образите сува, имам малку бубулици на образите носот и челото исто така и црнки на носот. Не користам шминка.. Па?[/QUOTE]
    Во тој случај би ви го препорачала овој производ на Геровитал, соодветен за секојдневна употреба, безбеден за употреба на сечија кожа. Може да го купите во секоја Зегин аптека, цената му е доста пристапна а со оглед на тоа дека се употребуваат мали количини од производот, ќе ви потрае. Покрај сите останати производи кои ги пробав во текот на годините ,сепак до ден денес повремено го земам лосионот. Од скоро има ново пакување па ќе ви испратам слика и од старото и новото за полесно да се снајдете. Исто така би ви препорачала еднаш неделно да правите пилинг. Ви праќам слика од производ на Неутрогена, во моментов тоа е единствен на кој се сетив а би одговарал на младешка кожа. Повеќе од еднаш неделно мислам дека немате потреба бидејќи агресивен пристап на кожата, оштетување и пресушување водат до повеќе иритација и бубуљици. Особено што на ваши години сите промени првично се должат на промената во хормоните и се очекува да се смират после пубертет. Имајте трпение со вашата кожа. Ме радува што кажавте дека не носите шминка.. за жал денес се порано почнуваме да користиме шминка и прозводи од кои штетата ќе ја забележиме кога ќе биде најтешко да ја поправиме- после триесетта.
    Уште ова би сакала да додадам, не заборавајте да користите крем за лице после миење, на кожата и треба нега и заштита. Garnier botanical се убава линија од која може да одберете соодветен за вашата кожа.. мислам дека тоа би било од зелената линија но проверете.
    Секое добро!
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 19 април 2019
    На Black Love му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Screenshot_20190420-101108.jpg
    Овој го има, го купувам од аптека Виола
     
    На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.