1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Не е многу ефикасно.. Добрп ги суши акните, но потоа се појавуваат пак на истите места. Барем кај мене беше така!!
     
    На Kimberly11, Ladygugche, Kjutche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    И јас го забележав истото за жал..го користев секој ден по 3-4 пати ставав и прекинав.По само 4 дена откако прекинав да го ставам веќе се појавија на истото место истите акни..А, и јас имам удел тука(ги фаќам цело време со рацете, кога несвесно се заборавам, а кога и свесно..)Всушност, овој има улога да ја "стерилизира" површината со акни, со што би се спречило да се шират и умножуваат.А, веќе постоечките акни ги суши! Како и да е, не ми е проблем константно да го користам се дури гледам дека има ефект, а во мојов случај има! Фала ти за твоето мислење :l::inlove:
     
  3. Anaeiwob

    Anaeiwob Нов член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    • SWISSO LOGICAL колекцијата на Цептер има антибактериско и антивоспалително дејство, благодарение на растението ехинацеа кое го содржи, а за сите кожни проблеми идеално решение е и биоптронот, има можност да пробаш со бесплатни 7-10 третмани, да видиш ефект.
     
    На Elena-123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. monni.t

    monni.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    207
    Минатото лето бев во Америка и дали од недоволна заштита, или од исхраната, лицето многу ми се нафрла. Имате ли некаков совет како летово да го спречам тоа, некои производи за заштита и/или некои за нега?
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.709
    Пол:
    Женски
    Барам крема, тоник, срество за чистење лице кое на 32 се понаша ко да има 16, акни, бубулици, црнки, исфрлано, никакво... Како да си помогнам? Не помага ни црната маска, ништо не помага, ужас ми е лицето.
     
  6. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.633
    Пол:
    Женски
    Каков тип на кожа имаш? Според описот претпоставувам масна?
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.709
    Пол:
    Женски
    Комбинирана.
     
  8. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.591
    Пол:
    Женски
    Исто и мене хаос ми стана лицево во последно време од комбинирана кон мрсна кожа премина скрос , препорачајте добра крема за секојдневна нега , па и тоник нешто , да се управам оти ќе ме мрдни лицево :envy:
     
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.633
    Пол:
    Женски
    @Poppins
    Мојата кожа е комбинирана летно време, па ќе ви кажам кои производи мене ми одговараат, па можеби ќе ви фати око нешто.
    За миење ја користам сината пена на Балеа, наутро и пред спиење. Може да ја најдете во ДМ, околу 160 ден. Многу е нежна, не ја иритира кожата воопшто, а убаво ја отстранува маснотијата.
    Крема ви ја препорачувам Мелиса на Др.Хаушка. Ја има низ аптеките и е малку поскапа, околу 1100ден. Според мене вреди, баш е за комбинирана кожа, убаво ја хидрира кожата, воедно и ја контролира маснотијата. Ја ставам наутро по миење, и навечер исто така на чисто лице, но само на деловите каде кожата ми е нормална, не на масните делови.
    Исто така правете пилинг 1-2 пати неделно. Можете домашен со кафе/шеќер/сода помешани со било кое масло. Или евентуално да пробате од маските на Freeman, има со глина/јаглен, видете која повеќе ќе ви одговара, ги има во Дм, околу 370ден е голема туба.
    :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.709
    Пол:
    Женски
    Јас ја мијам со сапун на Уриаж, малку од малку помага ама не доволно. И јас се мислев за таа пената на Балеа. Ама мисалам дека ми треба и тоник или мицеларна и крем. Исто мислам дека и пилинг некој ќе ми треба бар 3 пати неделно да го користам. Се мислам да пробам сама со активен јаглен, сода и вода да пробам за чистење, како скраб да го направам. Овие црните маски како ништо да не ставам осеќам, само нешто ситно вадат и толку.
     
  11. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.390
    Допаѓања:
    42.633
    Пол:
    Женски
    Не сум го користела сапунот, ама дефинитивно да ја пробаш пената.
    Тоник не би знаела да ти препорачам бидејќи не користам.
    Инаку можеш и сама да направиш пилинг како што кажа. Јас со сода и јаглен не сум пробала бидејќи ми е осетлива кожата па некако ми е страв да не ја иритирам, ама затоа со кафе ми е супер. Пробај си и види што највеќе ти одговара. :)
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.709
    Пол:
    Женски
    Ми треба нешто длабински што ќе ми ја исчисти. Не ми беше вака, еднаш отидов на микродермоабразија и...
     
  13. Sun_moon_87

    Sun_moon_87 Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Јас користам Eucerin гел за миење и серум од Eucerin кој го ставам навечер, маска за лице почнав трипати неделно да ставам од зелена глина и домашен јаболков оцет. Кај мене има многу подобрување веќе не ми излегуваат болни акни како порано туку само по некоја помала акна, а поткожните комедони 80% ми се исчистија
     
  14. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Дали знае некој дали смее да се употребува лосион со хлорамфеникол и сулсур во комбинација со Aknefug на Dr. Wolf емулзијата за миење лице која содржи бензоил пероксид..? :?:
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.424
    Пол:
    Женски
    @AngelOfArh најтопло ти ја препорачувам колекцијата од Себамед за кожа склона кон акни. Сапунот и тоникот се одлични, мене многу ми помогнаа. Крема од Логона со нане во комбинација со овие производи и ќе видиш резулати, барем јас видов. На ебелин има едни туфери што се како пилинг од едната страна, одлични се со тоникот. Исто и четка за миење на лице, многу поубаво се чисти него само со раце.
     
    На sorbet, Sun_moon_87 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  16. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.191
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој како да ги отстранам акните од лицето? Некоја крема или сл. Користам тоник но не помага никако а од аптека многу го фалеа..
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  17. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    415 страни кажуваме како да се отстранат акните.
     
    На Vegegirl и MacaLove им се допаѓа ова.
  18. ananas158

    ananas158 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    после многу посети на доктор испробани клиндамицини лосиони па буграски тоници креми и се се диво и живо пред месец дена решив да го мијам лице наутро и навечер со Палмолив гел за туширање од алое вера и морско нане (тиркизно пакување со мали гранули) и после тоа си го мачкав лицето со Биодерма крем Cicabio за флеки и лузни и помага дечки. На почеток поткожните акни ќе ви се исфрлаат и ќе се чисти лицето и постепени ќе се суши. Малце е подолг процесот ама делотворен. Јас имав акни низ целото лицее и длабоки црвенила. Се надевам дека на некој ќе му помогне ова. :)
     
  19. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    @AngelOfArh мене пената од Балеа (сината конкретно) ми беше многу "нежна", немав чувство дека го чисти лицето, а ми требаше за секојдневно чистење само, ништо посебено.
    Веројатно бидејќи сум навикната на гелови.

    Да ја видиш на Алверде колекцијата со лековита кал/глина, со црвено капаче што се. Имаа тоник и крем за чистење, тоникот го користам долго време, ептен ми е погоден. Ги ротирам овој и тој со морски алги. Двата се супер за парите.

    Зелена глина како маска на лице и пилинг дома направен со состојки кои ти одговараат (не ти ја иритираат кожата).
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.709
    Пол:
    Женски
    Со тој со калта ништо не постигнав, го користев 3м. Цела колекција ја земав, серум, крем, за миење тоа и тоникот. Сега земав на Балеа со лимон и баш осеќам како ми го чисти лицето, 3 дена го користам и ми се измазни не ми е веќе такво рапаво, го гледам носот како црнките поднамалени да ми се. И крема земав иста колекција.
     
    На annii му/ѝ се допаѓа ова.