1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас ги немам користено, но веднаш на тоа помислив. Вторите ги фалеа српски јутуберки, доста темелно чистеле.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Сакав да прашам и што мислите за чистење на лицето со ракија?
    Другарка веќе нема проблем со акни ради тоа што го чистеше со ракија. Две три капки на туфер пред да легне.
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ракијата има висок процент на алкохол и како дезинфекција е во ред, но ќе си го уништи лицето бидејќи кожата таму е потенка, а ракијата преагресивна.
     
    На Ana.brojka и LollySky им се допаѓа ова.
  4. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Кога ќе ми излезе поткожна акна, подолг период и треба да се повлече но мене откако ќе ми се повлече црвенилото и воспалението сеуште останува како нерамна површина на истото место, со недели.. зошто така и дали и на некој друг му се случува?
     
  5. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Јас ја имав користено кремата, не е за овој период, поради одредени состојки не смееш да ставиш од кремата па да излезеш на сонце, јас се држев до тоа ама и не сум задоволна, не видов некој бенефит а ја користев 3 месеци, серумот од алверде против бубулици ми се покажа како поефективен:)
     
    На Vegegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Здраво феминки
    Ми треба очајно ваш совет... до пред 7 месеци лицето ми беше топ, значи ми изглегуваа тук-таму бручки, евентуално пред да ми дојде и потоа ми поминуваа. Имам премногу нежна кожа и многу сум осетлива на различни козметички средства, не ми трпи кожата секаков вид на креми или пудри и многу често од таа причина ми се иритира. Од некоја феминка прочитав дека има fungal acne и сфатив дека и јас ги имам истите.. особено на челото и на муцката. Дали можете да ми препорачате некоја крема или какво и да е ефективно решение за кое знаете дека помага? Лицето ми е неспоредливо со тоа какво ми беше до пред 7 месеци и се се надевам дека ке ми поминат а само мака мачам со нив.
     
  7. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Пробај со активен кислород Вива Стер 350ден во ДМ го има, јас го имам обичниот а има и со Алое и Мента мислам, и флуидот со црвено капаче против бубулици од Алверде 270ден исто во ДМ, јас од флуидот видов најдобри резултати. Се надевам ќе ти помогнат :)
     
    На pinkberry му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ilajla666

    Ilajla666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2019
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    1.346
    Истото беше и кај мене , правев разни испитувања и пробав секакви креми , лосиони , тоници и што се не но ништо од тоа не ми помогна можам да кажам дека само ми се влошуваа акните ...
    На крајот се откажав од сите тие третирања на лицето почнав да користам само Dove сапун за миење на лицето и после тоа chloraderm anti acne losion лицето значително ми се исчисти и за еден месец немав ниту една акна ... Сепак нормално е пред меструација да ми искочи по некоја но за ден два поминува ...
     
    На Sun_moon_87 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    И јас сум од тие што цел живот се мачат со акни и ќе пишам еден совет што ми помогна доста. Имаше на јутуб и инста предизвик #60secondrule каде треба да се мие лицето една минута. Прво ми беше малце глупаво, но кога пробав сфатив дека е далеку подолго од времето што јас го трошам. Сега ги користам Неутрогена 3 во 1 навечер и Дав сапун наутро. Не одзема многу време и може да се користи било кое средство што ви одговара.
     
    На Sun_moon_87 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pinkberry

    pinkberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    564
    Фала ти, ке пробам :*
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Го купив овој гел од алое за да мачкам на акните на лице и го ставив ноќеска и денес имав многу големи акни спремни за стискање не знам дали ми предизвика гелов или треба така прво да ги извади на површина? Еве го составот: IMG_20190619_153307.jpg IMG_20190619_153259.jpg
     
  12. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.759
    Пол:
    Женски
    Ова е сè, само алое вера не. Не го ставај на лице.
    Колку време ги имаш акните?
    Пробај со органски сапун со глина и јаглен миј го.
    Ставај во умерена количина клиндамицин или хлоракол лосион.
    Исто во умерена количина масло од чајно дрво, може и директно, а убаво е и во комбинација со органско јојоба масло во сооднос 50ml/15 капки во корист на второто.
     
    На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Многу ама многу лош состав. Пробај земи органско масло од чајно дрво, од ЕСИ и навечер ставај на акните.
     
  14. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Дечки препорачајте ми крема за лице за мрсна кожа?
    Кожата ми беше нормална и си знаев си користев нивеа софт но во последно време страшно ми се мрси кожата и воопшто немам искуство со такви креми за лице така да плис хелп ми
     
  15. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    [​IMG] [​IMG]



    Дали некој има искуство со сок од целер , истражував и најдов многу позитивни искуства , почнав и јас
     
  16. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Ќе прашам и тука, го има некој користено?
    Screenshot (880).png
     
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да ви ја напишам мојата рутина за лицево.
    Ви пишав дека имам проблем со црвенило пред некој месец иако редовно користев nivea soft крема за лице.
    Имам комбинирана кожа, па го купив на balea тоник за лице со кој ја вадам шминката.
    Ми се допаѓа како го чисти лицето, ја вади шминката.
    [​IMG]

    Го бирате според типот на кожа, мојата е комбинирана суви образи и мрсна т-зона.
    Што значи образите ми бараат хидратација дополнителна.

    Потоа се измивам со млака вода, да ја доостранам маскарата и ја комбинирам со пена за чистење лице. Рутински го практикувам наутро и навечер. Тоникот го користам само навечер, а пената наутро и навечер.
    Пена за комбинирана кожа, многу ми се допаѓа не ми ги суви образите а општо и целото лице.
    [​IMG]

    Потоа ги нанесувам кремите на Ziaja. Имаш пишано мислење и реков дека ќе ви пишам повторно. Една членка се пожали дека и се појавиле акни и бубулици. Ја користам дневната и ноќната. Креми се мала милитража од козјо млеко. Дневната е помрсна, а ноќната е погуста.
    Ако редовно се користи и по ред, ќе има резултати. Јас се соочив со црвенило кое благодарение на овој распоред го немам повеќе, ми се среди лицето. Не се соочив со контра ефекти од кремите, јас ја користам и маската од козјо млеко еднаш неделно.
    [​IMG]
     
    На Sun_moon_87 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @buba4e89 зошто тоникот го користиш за вадење на шминката? Негова задача е да ја навлажни кожата после чистењето на лице. За чистење на лице користи мицеларна вода или ако не се шминкаш обичен гел или пена за миење лице.

    Замени ги местата на првиот и вториот чекор и ќе биде во ред.
     
    На Noemi, LunaGrey и buba4e89 им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Бидејќи мислев дека така треба ама сум била во заблуда.
    Ако добро разбрав, прво пена па тоник?
    Тоникот не се измива?
     
    На Sun_moon_87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Мицерална, пена па тоник.
    Тоникот не се измива.
    Тој ја враќа нормалната пх вредност после миење на лицето и служи да го ичисти тоа што пената не успеала да го исчисти. :)
     
    На LunaGrey, Sun_moon_87, eva993 и 2 други им се допаѓа ова.