Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. moon1

  moon1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  1.366
  Пол:
  Женски
  Лимонот ја прави кожата фотосензитивна, стануваш магнет за сончевите зраци, а тоа значи дека има обратно дејство од кремот за сончање. Дури и да го измиеш лицето од лимонот твојата кожа останува фотосензитивна во наредните 48 часа од нанесувањето.
   
 2. moon1

  moon1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  1.366
  Пол:
  Женски
  Се согласувам. Јас сум ги искусила негативните ефекти на природната козметика и масла. Всушност и не сум осетила никаков бенефит од некое масло, туку ми направиле само штета. А бев занесена со поимот "природно" и упорно купував и ставав најразлични масла.
   
  На koritsaki, IM.TMKQ и eta им се допаѓа ова.
 3. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  1.342
  Пол:
  Женски
  @moon1 ако можеш и имаш време пиши ми лп сакам да те прашам нешто,конкретно за козметика,јас неможам да ти пишам
   
 4. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.697
  Допаѓања:
  41.596
  Пол:
  Женски
  Ќе можеш да споделиш како точно ја направи маската? Колку стави од состојките, колку време ја чуваше на лице? Колку пати неделно ја ставаш?
  Ти благодарам :)
   
  На Maremama и poppie им се допаѓа ова.
 5. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Може секако :) значи вака едно јајце се меша со едно пакетче цимет убаво да се измеша и се става со четката на лицето само подалеку од очите и се мие после убаво од кога ќе се исуши ќе се стврдне на почетокот пече многууу и малку ќе ти биде црвено лицето,се користи една недела секој ден се става..а и толку треба да се исчисти лицето..мене многу ми помогна 80% влеките ги снема можеш да видиш на you tube пиши egg and cinnamon mask се надевам ти помогнав вреди да пробаш уште од првиот ден ќе видиш резултат па пиши :*позз
   
  На Rama, душленце и poppie им се допаѓа ова.
 6. marty 0102

  marty 0102 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2018
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  58
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj so osetliva koza ja ima koristeno la roche posay effaclar duo plus kremata iskustva ?
   
 7. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  8.233
  Пол:
  Женски
  Ми беше заборавена оливал мицеларната пена за миење лице, сега повторно си ја зедов и откако почнав да ја користам заедно со fleurance хидратантната крема од алое вера - лицето драстично ми е променето, скоро цело чисто, само на брадата имам нешто како флеки од стискање, ама многу малце се познаваат. А, да напоменам пред добивање сум и во други околности, лицето би ми било во најлоша можна состојба.
  Ништо досега ми се нема погодено како мицеларнава, ете и еуцерин користев гел за миење ама не можам да кажам дека видов некој ефект, дури и дополнително ми ја влошуваше кожава.
  Негативно од сето ова е што ми се мрси во текот на денот кожата ама откако ќе ај поминам со мицеларна вода, повторно е нормална.
   
  На sorbet, Harper, Dream-Girl и 3 други им се допаѓа ова.
 8. hristinss

  hristinss Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ова е? Каква тие кожата? Долго време читам рецензии за производите, па се двоумам дали да купам. Кожата мие мрсна, цена нс производите? и по колку време од прилика ти траат со секојдневно користење:) како тие рутината на нанесување?
   

  Прикачени фајлови:

  На sorbet и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 9. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  6.184
  Не би препорачала да се става цимет на лице од причина што многу го вжарува, буквално го отекува.

  А дека јајцето затега трае многу кратко, за жал молекулите на јајцето, односно протеинот од јајцето се премногу големи да навлезат подлабоко и да делуваат длабински.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  2.981
  Допаѓања:
  8.233
  Пол:
  Женски
  Кожата ми е нормална до комбинирана, повремено ми се мрси на Т-зоната.
  Кремата е 400денари во Зегин, а пената околу 300 мислам.
  Кремата ми трае околу 2 месеци мислам, а оливал ќе видиме :)
   
  На hristinss му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.697
  Допаѓања:
  41.596
  Пол:
  Женски
  Се помислив и јас малку за циметот, знам дека делува јако, за јајцето не знам, ти благодарам на забалешката, се согласувам со тебе.
   
 12. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.371
  Допаѓања:
  6.184
  Можеш само на усните да го ставиш, природен "филер" однадвор, ем ги зголемува, ем ги вцрвенува.:wasntme:
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Maremama

  Maremama Активен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  И јас се зсмислив 100 пати и не ми се веруваше викав нема шанси ова...ама кога ставаше комшивката моја и ја ставив со неа кој пат на кафе ќе идам она увек некој бучкуруши мачкаше :Dнезнам сеа колку чини да се става ама бев изненадена од резултатот :hai:
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 14. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.565
  Допаѓања:
  19.326
  Пол:
  Женски
  @Rama доколку сакаш масака за затегнување пробај со изматена белка од јајце (мачкаш од белката, ставаш салфетка, мачкаш пак и така повторуваш 2,3 пати). Друга алтернатива е маска од зелена глина, помешана со малку вода или било каков чај и мед. Јас со години ја користам, убаво чисти и го затегнува лицето.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.697
  Допаѓања:
  41.596
  Пол:
  Женски
  Да, за затегнување сакам :) досега не сум ставала на лице "природна маска" освен еднаш порано кога правев некоја домашна маска со сол и сода.
  Баш ќе пробам, зелена глина немам моментално, ама со белката од јајце можам да пробам
  Фала ти:hug:

  А за лузни од акни што препорачуваш? Имам лузнички од акни кои ги добив во задоцнет пубертет:devil:
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  3.346
  Дали е добар овој гел за масна кожа склона кон акни? Битно ми е многу да не ја суши кожата бидејќи многу од геловите наменети за акнеична кожа се агресивни и ја пресушуваат кожата. 72247.jpg
   
 17. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.565
  Допаѓања:
  19.326
  Пол:
  Женски
  Јас кремот на La Roce Posay го користев, многу ми помогна.
  Screenshot_20190903-091750_Google.jpg
  Од природните алтернативи, медот е добар а и антибактериско дејство има. Нема веднаш да има резултати но на долг рок сигурно има позитивен ефект.

  А кремата доста ми помогна мене. Видливо изразити флеки имав, после лечење на акните. Само после една потрошена туба скоро сè се исчисти.
   
  На Rama и душленце им се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.658
  Допаѓања:
  47.600
  Пол:
  Женски
  Се изнадавав на пари за гелови, кремови, лосиони, пробав и ефтини и скапи и ок цени, на крај обичен најобичен Јанг дерм ми го исчисти и светна лицето бомбона. Цела колекција помалку од 500ден ме фати, али тоа е нешто што моментално најмногу ми помага.
   
 19. IChika

  IChika Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2017
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Девојки дали користите мицеларна вода и од која сте најзадоволни?
   
 20. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  403
  Допаѓања:
  1.342
  Пол:
  Женски
  Јас почнав да го користам,не ја суши кожата,soap-free,и што е најбитно има иста ph како кожата на лицето,не е агресивен,и убаво чисти