1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Spodeli gi super proizvodite so nas, ako moze. Istiot problem go imam, so I da pravam teksturata na kozata na liceto mi e katastrofalna nisto nema efekt. :)
     
    На Ula му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Ноќната рутина ми се состои од: маслен отстанувач на шминка + пена за миење лице ( или популарно познато како double cleansing); хемиски пилинг (тоник со гликолна киселина); хиjaлуронска киселина; крема за лице.
    Утринска рутина: миење со ладна вода; тоник/ ружина вода; серум витамин Ц+Е; хикалуронска киселина; крема со СПФ.

    Можеби правам некои грешки, ама сѐ уште учам. Во поглед на производите, уште трагам по најсоодветните. Можам да сликнам што точно користам, иако за средствата за миење и кремите за лице барам итна замена, верувам дека има подобри солуции. Во план ми е да нарачам нешто и од Ordinary.
     
    Последна измена: 18 септември 2019
    На sorbet, Ula, poppie и 3 други им се допаѓа ова.
  3. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Squalene измивачот на Ordinary е доста фаллен за маслен отсранувач како и нивната крема, во план ми се да ги земам некогаш
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Avery им се допаѓа ова.
  4. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Каков хемиски пилинг користиш? Може слика и инфо? Ако можеш сподели ни слики и од другите производи?
    Дали имаш значително подобрување на текстурата?
    И ако да, од кои производи осеќаш најдобри резултати?
    Јас шминка не користам така да не ни купувам отстранувач. Понекогаш, иако е ептен ретко се шминкам, за makeup remover користам гелот за миење лице од La Roche Effaclar. Совршено ја вади целата шминка.
    Инаку изгледав повеќе видеа од Susan Yara. Ми се допадна како детално и со видеа објаснува за секој производ.
     
  5. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае околу составот? Да не е премногу штетен?
     
  6. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Еве што содржи Screenshot_20190914-214835_Chrome.jpg
     
  7. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Да го имам видено ова но не знам ништо за состојките дали се штетни многу.... @Biodevojka помош и од тебе..
     
  8. diamonds.in.the.sky

    diamonds.in.the.sky Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    195
    Користам органска козметика, ја нарачувам преку инстаграм, а ги прават во Штип. Презадоволна сум, еве веќе трети пат како си нарачувам пакетче <3
    Не се скапи, а имаат неверојатно брз ефект. Најдете ги како Vox Natural Cosmetics на фејсбук и на инстаграм, праќаат по карго, а стасуваат за 3-4 дена.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Користам маслен отстранувач од ДМ Lvly. Тој само го најдов тука, сакам некој balm cleanser да најдам. Не ми се допаѓа како ја топи и разложува шминката во парчиња (иако носам минимална шминка составена од римел, маскара за веѓи и понекогаш тонирана крема), но многу ми се допаѓа ефектот кој го дава на кожата по миење со него и пената. Пената која ја користам е на Афродита, и ми е онака ок, прв пат ја купувам после многу години користење на пената од Балеа. Потоа следи хемиски пилинг со тоникот на Pixi glow. Го нема кај нас. Треба да го побарам предлогот од една феминка, хемиски пилинг од Organic shop достапен кај нас иако мислев да го нарачам и оној од Ordinary, многу е поевтин од Pixi. Хијалурон користам од Hada Labo ( го има во ДМ). Прв пат купувам ваков производ, можеби има подобри, ама сум задоволна од него. Крема ставам од Garnier bonatical, ама барам некоја поквалитетна иако и оваа е сосема солидна. Наутро ставам серум витамин Ц+Е, го нема во Мк. Потоа паk Hada Labo hyaluronic и на крај SPF 50 од Балеа Sun dance, од кој на почетокот бев задоволна, но потоа како лицето да ми се презасити, па во потрага сум по добра крема со заштитен фактор. На крај ставам La Roche Posay тонирана крема, која не сум сигурна дека ја има кај нас.
    Заборавив да кажам, крем за околу очи користам само наутро, затоа што имам подуени подочници. Го имам тој на Балеа со метално ролерче.

    Затоа велам, уште сум во потрага по соодветни производи, ама и од овие имам одличен ефект за само 2-3 недели. Мислам дека најголема улога одигра хемискиот пилинг и хијалуоронот. Текстурата забележително ми се израмни, лицето ми е многу мазно, тенот се изедначува полека, а црнките на носот (со кои имав голем проблем) полека почнуваат да се чистат. Масната т-зона почна да ми се нормализира.

    Тоа можам за сега да кажам, уште сѐ ова ми е ново. Во план ми е штом најдам слободно време добро да ги разгледам производите на Ordinary, па да нарачам по нешто од таму.
    Ако имаш уште некое прашање, слободно пиши ми.

    Едит. Сфатив дека всушност најмногу штета сум и правела на кожата преку јаки пилинзи, агресивни производи против црнки и пресушување со разни маски, масла и други чуда. А потоа ќе шлапнев некоја премасна крема/масло и ќе ги затнев порите. Затоа имав константно текстура на образите и горниот дел од челото, а масна т зона.

    Ако некој има предлог за замена на некој од гореспоменатите производи, би била бескрајно благодарна да сподели :)
     
    Последна измена: 19 септември 2019
    На sorbet, IamSexyAndIKnowIt, angela.kostova и 2 други им се допаѓа ова.
  10. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Здраво хемиски, молам за совет доколку знаете некоја крема и имате искуство за против флеки и пеги без разлика дали е скапа . Ви благодарам
     
    На marty 0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    За чисто лице мазно, секој ден го мијам по 2 3 пати и ставам од дов сапун, и после кога ке го избришам ставам само лесна крема за лице, некогаш ставам маски, ама не трупам 100 креми на лицето
     
  12. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    За balm cleanser имам слушано добри рецензии на Clinique и на The Body Shop што е со камилица, но не знам дали го има на клиник овде кај нас, а другиот можеш во грција или бугарија. Мислам дека можеш да најдеш и во Lush нешто слично, не сум сигурна.
    Подобро ти е да си земеш обична крема за лице и крема за сонце посебно. За крема за лице ја препорачувам CeraVe, има хијалаурон и е многу прост и одличен составот, мене ми помогна доста да ми се среди текстурата по образите многу поблаги се, од бугарија или грција исто можеш да го најдеш, кај нас го нема.
    Крема за сонце на Eucerin oil control ако ти е комбинирана или мрсна кожа, тој за сензитивна кожа е во ред но мене мнгоу алкохолен ми е некако го чувствувам пресушено лицето и ми светнува понекогаш.
    [​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На senza.parole, sofija014, IamSexyAndIKnowIt и 2 други им се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    @Avery
    Тој на TBS го нема во Мк , на Клиник и на Lush го има , тој на Lush се вика Ultrabland. Ги имам пробано сите три и сите добри ми биле - ако сакаш нешто по природно земи го тој на Lush :)
     
    На angela.kostova и Avery им се допаѓа ова.
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Каде во МК можам да ги најдам производите на Cetaphil? Поточно овој спф крем?
    m.jpg


    И овој?

    41kd48D9qYL._AC_SY400_.jpg
     
    Последна измена: 20 септември 2019
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Фрага ако сакаш хемиски пилинг прпбај го овој кон кошта само 280 мкд а одличен е

    https://bellina.mk/mk/brightening-пилинг-за-лице-за-сите-видови-на-кожа-75-мл

    Не ми се допаѓаат две состојли полисорбатот и пропилен гликолот. Штета затоа што другото е ок.
     
    На senza.parole, eta, Cvekence789 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Mislenje za kremava ,da ne znae nekoj dali ja ima niz Skojevo?
     

    Прикачени фајлови:

  17. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Која цена е лосионов cerave во Бугарија или Грција?
     
  18. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    И јас барам balm cleanser низ скопјево ама ко да нема. Знам clinique дека е добар ама скапичок е. Има некој најдено нешто слично кај нас? Која цена е тој на lush?
     
  19. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Околу 11 левови во Бугарија беше, во аптеките го имаат.
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    @~Allure~ тој на Lush е 995 денари

    @sofija014 во Грција 1 литар е околу 24 евра , а често и попусти ставаат. Зависи од милилитражата , има и помала количина.
     
    На poppie, ~Allure~ и sofija014 им се допаѓа ова.