Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.402
  Допаѓања:
  7.566
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Сте го виделе ли гелов за миење кај нас?Од ДМ во Германија го земав, овде кај нас во ДМ го нема, а баш убаво ми чистеше се и не беше скап.:(
   
 2. Beti82

  Beti82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2012
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Некој да ми препорача крема за лице со салицилна киселина 2%.
   
 3. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Нема производи од Clearasil кај нас :(
   
 4. no name5

  no name5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Од се што пробав буквално од се некако acne out , најмногу ми го смири лицето до сега , е сега проблем ми е што мн ми го суши ,од мрсно лице сега ми е суво .Ве молам за совет за добра хидрантна крема која е за проблематична кожа
   
 5. ел1919

  ел1919 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2017
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  248
  Има една на биодерма за хидратација плавата линија е има гел и крем,кремот е многу добар.
   
  На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. My Make Up Bag M

  My Make Up Bag M Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2016
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  405
  Пол:
  Женски
  Дали ја имаш пробано Афродита дневната крема од невен?
  И јас имам таков тип на кожа и чести проблеми со кремите, ама оваа мие предобра. Цената околу 180ден, за составот неможам да кажам.
   
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.804
  Допаѓања:
  13.654
  Пол:
  Женски
  18 години имам,некако афродита ми се за 25+
   
 8. Juccy

  Juccy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  181
  [​IMG]Сапунот дове многу помага за нечисто личе мене ми бесе целото со брунки и флеки ми го исчисти намачкајте од сапунот на мокро лице и почекајте да се исуше после тоа истријтего убаво тоа гадното се пага многу помага мене ми го исчисти.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bella.alleB

  Bella.alleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  698
  Пол:
  Женски
  Во неколку наврати прочитав дека користиш пантексол или пантенол крема за лице. (Мислам дека само фирмата е различна а по состав биле исти) Какви се по состав? Имаат ли штетни состојки?
   
 10. Bojana890

  Bojana890 Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  124
  Пол:
  Женски
  Неколку страни наназад прочитав дека влажни марамчиња за вадење шминка не биле добра опција..
  Може некој да ми подобјасни зашто. Не зборам за happy марамчиња, него убави посебни за шминка поскапи.
  Со што е најубаво да се вади шминката?
  Исто и за употреба на мицерална вода прочитав дека билa преценета ...
  И сега што да ставаме на лице ? :)
   
 11. ElProfesore

  ElProfesore Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  156
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато за double cleansing односно прво користење на масло за одстранување на вишокот себум и шминка, а потоа употреба на мицеларна вода која одстранува пот и други нечистотии, за кожата да биде во целост чиста. Наместо мицеларна вода може да се користи и гел, во зависност од типот на кожа секако. Доволно е само навечер да се применува вакво темелно чистење по што секако следи хидратантна крема. Се држам до оваа рутина од скоро и сум многу задоволна.:angel:

  Во секој случај не би користела влажни марамчиња бидејќи мислам дека само замачкуваат и не ја отстрануваат шминката и нечистотиите во целост, што не е случај со маслата или добар гел и мицерална вода^_^
   
  На teaiva, Doozy, sorbet и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Shugarspice

  Shugarspice Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  Не е дека не е добра опција,зависи од тоа каков тип на кожа имаш.Ако имаш чувствителна кожа со самото тоашто трљаш со марамицата ја иритираш и вцрвенуваш.Па и општо за секој тип на кожа.Но,ако нежно поминуваш со марамицата по лицето и го одбегнуваш делот околу очите и ако тоа ти функционира тебе,океј е.Сепак кај сите ни е различно.Побарај на yt Susan Yara или Mixed Makeup,многу убаво Сузан објаснува за марамиците
   
  На sorbet и Bojana890 им се допаѓа ова.
 13. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  5.256
  Спрејот е добар за смирување црвенило, но доколку сакаш да го користиш за смирување акни мислам дека нема да ти помогне многу. Јас го користев за ублажување на егзема и разни иритации.
   
  На MiAmor му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Eldena

  Eldena Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ке може ли некој да ми го пише бројот на Саше за креми за акни?
  Благодарам
   
 15. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  5.165
  Во последно време многу почна да ми се мрси лицето, а користам маска од козјо млеко од ДМ, домашна маска од банана и мед и маска од зелена глина.
  Нешто да ми препорачате, производ, да сменам нешто во исхраната? Не ставам пудра и немам потреба. Значи чисто лице го оставам и го мијам со течен сапун од Нивеа.
   
 16. no name5

  no name5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2018
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски

  072276954 мене оваа крема не ми помогна
   
 17. Slatkish255

  Slatkish255 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2016
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  610
  Пол:
  Женски
  Ке може некој што ја користел линијата на Bioderma sebium global, да ми каже нешто повеќе?
   
 18. Bella.alleB

  Bella.alleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  698
  Пол:
  Женски
  Нешто ефикасно за флеки од мозолчиња? Кај мене не проаѓа мозолче без флека од секое ми останува:( Највеќе сте пишувале за Лала кремот го користев и дневниот и ноќниот и ми се исфрла лицето, а имало и жива во него, така да ми треба нешто друго што сте пробале и делувало кај вас
   
  На soffce му/ѝ се допаѓа ова.
 19. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.908
  Допаѓања:
  27.716
  Пол:
  Женски
  Чаре за мрсно лице миј миј и никогаш доста од мрсно лица.
   
  На mache007 и MeckaCia им се допаѓа ова.
 20. martty06

  martty06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2016
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Сеуште не :D