1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. The Evil Queen

    The Evil Queen Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ако ти ја препорачал дерматолог продолжи да ја користиш. Јас ја користам веќе месец и половина и сум задоволна.
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  2. The Evil Queen

    The Evil Queen Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    5-6 години имав ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ со акни и црвенило во т - зона. Пробав разноразни креми и сапуни за лице, но за жал ништо не ми помогна. Дома ми кажуваа ај бе не се глупирај период ти е, ќе ти помине. Летоска веќе ми прекипе и отидов кај многу зборуваната Николина. Кога ме виде ми кажуваше разноразни глупости за роакутанот (најверојатно за да може да ми прави третмани на лице и да ми зема пари) и ми препиша некоја крема за се што е поткожно да излезе на виделина. Секако дека не почнав со кремата. Отидов на второ мислење на клиника кај фамилијарна пријателка. Првото нешто што ми го кажа кога ме виде беше 'не ти поминува без роакутан. Малку бев воздржана за роакутанот ама кога видов дека колешки на нивни родени деца го даваат нема зошѕо ти да не го пиеш.' По ова, пак отидов на второ мислење, сега веќе за роакутанот во Систина. Без да знае дека сум била на клиника, ми кажа 'каде сакаш оди, сакаш кај нас сакаш во странство секој доктор ќе ти каже дека без роакутан не ти поминува'. Релативно бев задоволна од докторката затоа што саат време ми правеше муабет и ми кажа ептен корисни работи (малце е скапо - 3500 за контрола, ама трпи баба за убавина). И за крај отидов во ремедика - истиот муабет за роакутанот и се одлучив да почнам. Многу сум задоволна од доктрката. Исти работи ми ги објасни по трипати. Првата контрола ја платив 1500 втората воопшто не ми ја наплати. Зборот ми е, доколку имате било каков проблем одете на доктор, па дури и на повеќе мислења. Не прашувајте наоколу, иако имате исти проблеми како некој друг може нивното решение вас да ви направи проблем.
     
  3. Libero

    Libero Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravoo i jas go imam istiot problem so lice vekje 4-5 godini so akni se i sesto probav i ne pominuva sega odluciv da odam na doktor mislam deka toa e najdobroto resenie :)
     
  4. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    623
    Пол:
    Женски
    Фала многу :) а дали имаш мрсна кожа и како ти реагираше лицето на Соната првите пати? мрсно ти беше лицето или ти го сушеше?
     
  5. Libero

    Libero Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Moze li nekoj da mi kaze sonata kade ja ima i kolku kosta?
     
  6. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Јас ја купив од Еурофарм, околу 340 ден. Не беше повеќе од тоа.
     
    На Libero му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Libero

    Libero Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Falla, ke ja probam :nod:
     
  8. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Дали некој од вас има остранувано бемка кај Др.Коста?
     
  9. The Evil Queen

    The Evil Queen Активен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Пред да ја користам соната имав многу мрсно лице. Сега, (во комбинација со роакутанот, соната и Uriage креми) лицето повеќе не ми е мрсно. Не знам дали е до соната или до се што користам заедно.

    Веројатно ја има во сите аптеки. Јас ја купив од Зегин, меѓутоа оди на рецепта. Цената и е околу 320-330 денари, но моја препорака ти е да не ја почнуваш на своја рака. Од лично искуство ти кажувам дека се што користев на своја рака (а користев многу) не ми помогнало, напротив многу ми одмогнало.
     
    Последна измена од модератор: 18 ноември 2019
    На n0Limits и Libero им се допаѓа ова.
  10. Libero

    Libero Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    I jas probav mnogu raboti na svoja raka i nisto ne mi pomogna posle probav da ne si go cepkam liceto voopsto ne se sminkav ne stavav nisto no pak malku mi se podobri i isto se pojavija akni a na dermatolog bev nisto ne mi pomogna ni ona mi rece od nervoza mi bilo :?:
     
  11. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Дали некој пиел спиринолактон ,за искуство?Може и во лп да ми пишете
     
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Морам да ги пофалам овие 3 глини на Лореал, одлично си ја вршат работата.
    Црната со активен јаглен, длабоко ги чисти порите, нечистотиите и све остало...
    71KbyrJ-Y8L._SL1500_.jpg
    Црвената го прави лицето мазно, меко, визуелно ги стеснува проширените пори, и кога се измива има "scrub" (гранули) што му прават нежен пилинг на лицето. Остава ефект на негувано и хидрирано лице, чуство на мекост и без маснотии.
    71fENqiPHYL._SL1500_.jpg
    Зелената има функција да го матира лицето, да го исчисти од вишокот маснотии и нечистотии, притоа да не го пресуши. И така нсвистина функционира на мојата кожа.
    3045520.jpeg

    Сакам да ги пробам жолтата, виолетовата и сината маска од истата линија.

    Е сега проблем, го купив гелот за миење лице со hyaluronic acid на Afrodita и кремот на Garnier Hyaluronic Aloe Jelly . Незнам кој од овие 2 производи буквално ми го уништи лицето за 1 ден. Ми стана црвено, осетливо, потечено и ме печеше. Гелот осетив дека ми го пресуши лицето по првото миење. Нели хијалуронската киселина е за хидратација?Престанав да се мијам со гелот, вечерва ќе ставам само од кремата и ќе видиме кој од тие 2 производи е тотална утка.
    clean-phase-cistilni-gel1-390x730.jpg 61R7xdOFwsL._SL1000_.jpg

    Ќе ве замолам да ме известите каде можам да ги најдам PURE CLAY средствата за миење на лице на L'Oreal? И дали некој има користено други креми, серуми и средства за лице од истиот бренд?

    loreal-pure-clay-face-wash-in-Pakistan-1.jpg
     
  13. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Mozno e da ti e od garnier kremata :) Sodrzi mnogu alkohol i ne fatty alkohol tuku steten koj predizvikuva nered ogromen :)
     
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.556
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Синоќа спиев со кремот, без да го измијам лицето со гелот, уште немам забележано нешто отечено, црвено или да ме пече. А нема ни некој добар резултат. По се мислам дека е од гелот, бидејки го пресушува лицето.
     
  15. Imence23

    Imence23 Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, каква крема користите пред пудра ?
    Јас користам Nivea Soft но ги немам истите ефекти како порано па ми треба да си најдам друга.
     
    На nmd2301 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Јас ја користев подолго време по препорака од дерматолог, онаа зелената, исто и нивната мицеларна вода (што е преценета според мене и е иста како и секоја квалитетна мицеларна вода на Нивеа или Гарниер според мене) и бев задоволна. Не дека имав страшен проблем со мозолчиња, но најверојатно во тие години на пубертет, ко скоро секоја девојка на таа возраст, имав проблем кој ми пречеше. Па затоа отидов на дерматолог кој прво ми препиша една крема со антибиотик па потоа продолжив со Себиум глобал кремата. Искрористив две, три пакувања пред да продолжам затоа што искрено ми се исчисти лицето и не сметам дека ми треба толку скапа крема моментално. Ама да, кремата е очигледно ефективна затоа што тогаш навистина ми помогна. Би ти препорачала да зборуваш со дерматолог пред тоа, да не си ги фрлаш парите за џабе. Мојот дерматолог е во Пикасо медикал (мислам дека се викаше), малку подоле од Капитол, во Скопје, се наоѓа ординацијата.
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Кока цена е кремата на Биодерма себиум глобал и во која аптека ја има? :)
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Да ми препорате ЕФИКАСЕН тоник/пилинг/маска било што за чистење на МРСНО лице?
    Немам бубулици, имам црнки и мноогу ми се мрси кожата.Ја имам моментално зелената мицеларна вода на Garnier ама сакам да ја сменам, не дека ме чини-топ е ама сакам нешто друго сега.
    Од Neutrogena на пример ако има.Братучедка ми користење пена за чистење и задоволна беше
     
  19. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од Неутрогена 2 во 1.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Ако ти значи нешто, сигурно ќе има во Зегин во Сити мол попуст следниот петок за Блек фрајдеј на Биодерма, па ако сакаш да ја купиш почекај си малце :D
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.