1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Моментално ги користам овие
    11433853-1774654323306750.jpg EVELINE-Pure-Control-Tonic-Deeply-Cleansing-200ml_900x.jpg 51PLZ8WGBuL._SY355_.jpg
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Комбинирана кожа имаше ти, слична како мојата, така?
    Неутрогена се добри, само ми останало во сеќавање дека доста сушат.
    А да ја видиш розовата колекција на Балеа? Тој тоникот за лице е без алкохол и е многу хидратантен. Исто и пената е преубава, нежна а фино вади остатоци од шминка и не ја суши кожата.
    Кремите од Зиаја се убави, добро хидрираат ама мислам дека тоников можно е да ти зезнува работа, знаат да бидат малку агресивни овие препарати што се со pure effect.

    Не знам дали ќе ти се допаднат овие на Балеа, ама ете ѕирни ги.
    Јас се мијам со пената, ставам неколку слоеви од тоникот, па продолжувам со серум, крема, спф.
    За дополнителна хидратација можеш да земеш хијалуронски серум, Dr.Viton не е лош ако не ти се нарачува од нет. Исто и серумите Revuele со пипета се солидни и не се воопшто скапи, само треба да проверам дали имаат хијалуронски. Имаше три типови. Можеш да си ставаш само на дехидрираните делови, таму кај што осеќаш дека е суво.
    За акните може си имаш некоја терапија, не навлегувам во тоа, но разгледај што нуди The Ordinary. Мислам дека ќе си најдеш фини работи за хидратација и за подобрување на текстурата на кожата.
     
    На RockNroLLGirL, IamSexyAndIKnowIt и Elence93 им се допаѓа ова.
  3. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Овој период од годината лицето ми е лом, имам многу акни, црвенило цело време, имам себороичен дерматит, па купив креми келуал дс и себиум хидра, се надевам дека ќе ми помогнат. Ги има користено некој?
    Акни имам само на едниот образ и веќе долго време ми стојат и на другиот имам ама не толку.
    Сакам со храна да пробам која храна да ја избегнувам? Да пробам дали е до тоа.
     
  4. Kattie

    Kattie Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    25

    За кремиве не знам а за храна имам читано дека е добро да се избегнува внесување на млечни производи како и бел шеќер. Помалку кафе, повеќе чаеви и многу многу вода :) Можно е исто и глутен да прави проблеми со кожа доколку имаш интолеранција на него :)
     
  5. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Девојки, пред 3-4 дена ми се појавија вакви ситни брункички.
    Го мијам лицето со пена на балеа, ставам хидратантна крема со хијалурон од еуцерин а шминката ја чистам со гарние мицеларна. Пред да ми се појават патував малце и не се придржував до рутината. Дали има некој идеја што да пробам, ми е страв да не ги воспалам уште повеќе.
     

    Прикачени фајлови:

  6. AnaKarenina00

    AnaKarenina00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    314
    Пол:
    Женски
    Др. Ирена Димитровска 8ми септември
     
  7. Libero

    Libero Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Planet-Spa-Korean-Charcoal-Cleanse-Refine-Deep-Cleansing-Face-Wash-by-AVON.jpg Koristel li nekoj vakvo nesto mi stasa kako podarok ne znam dali da go koristam i kako?
     
  8. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    upload_2019-11-30_18-36-28.png
    Ги има ли овие кај нас?
     
  9. Kattie

    Kattie Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    25
    На Minci13, x.Daisy.x и joy1 им се допаѓа ова.
  10. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски


    За сите што користат сона крема или адапалин,исто е и диферин.
    Како правилно се нанесува.
     
  11. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Комбинирано лице со што го миете?
    Користев секакви сапунчиња за лице од докторс до дав ама ми ја сушат премногу кожата. Пробај еден период без сапун ама го чувствувам лицето мрсно и нечисто. Обавезно наутро после миење ставам хидратантна крема од арган, ама некој гел или млеко за миење нема да е на одмет.

    Едит: за double cleansing некоја комбинација која се покажала како добра?
    Навечер само мицеларна и важни не ми вршат работа.
     
    Последна измена: 3 декември 2019
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Со сапунчиња и јас се зафркнав. Ја пресушуваат кожата, а тоа ја прави после уште помрсна. Ќе ти помогне само хидратантен гел или пена за миење лице. Пробај Nivea било кое средство за миење лице од розовата колекција. Ефикасни се ептен.
    Овие ги користам моментално. Добри се за вадење шминка и општо миење секојдневн. Јас вака го спасив лицето од пресушување и мрсење.
    223016-2.jpg 45040_nivea-glow-rice-face-scrub-organic-rice-bio-raspberry-75ml_440_280_1572916809.png
    ShotType1_540x540.jpg
     
    Последна измена: 3 декември 2019
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Прорачајте ми ја најдобрата козметика што сте ја користеле за мрсно лице склоно на црнки и акни, а да можам физички да ја купам во Скопје (гел за чистење / лосион / тоник и хидратантна крема) Цената е небитна.
     
  14. smurffet

    smurffet Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    задоволна си од маслото?од каде го купуваш ? во неколку маркети проверив, неможев да го најдам
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pipi24

    pipi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки!
    Последниве две години имам проблем со акни и затворени пори, пробав различни производи но ништо не ми помогна нешто посебно. Од летото почнав да пијам повеке вода оти мн слабо пиев и видов големо подобрување. Па сакав да ве прашам дали можеби кожата ми е дехидрирана и од тоа ми се проблемите па треба подобро да ја хидрирам, инаку имам комбинирана кожа масна т зона и нормални останати делови.
    За чистење ја користам сината пена на балеа, која иако е за комбинирана кожа ми го суши носот и ставам од кремата на la roche posay effaclar duo, но не сум задоволна како да не ми одговараат. Може да ми препорачате и некој производи кои би ми одговарале. Ви благодарам
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Za double cleansing
    Jojoba maslo (ja topis sminkata) a potoa pena ili gel :) Od peni imam koristeno na Afrodita Balea Olival :)
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.768
    Пол:
    Женски
    Женски дали некоја од вас која користи Avénе,во скоро време ги има сретнато по аптекиве производите? Се утепав барање на Cleanance гелот за миење,ама го нема...
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Дали некоја скоро го купила производов? Бев во Зегин и ми кажаа дека не ги носат веќе, а во една Еурофарм го немаа. Ми ги препорача др. Анчевски заедно со Acnefug.
    s-l300.jpg
     
  19. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    @Elence93 ако бараш нешто во Зегин или Еурофарм а немаат во таа аптека. Замоли ги да видат во компјутерот во која аптека нивна го има. Јас така често сум правела.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Овој крем пред месец ипол го барав за внука ми. Во Еурофарм ми рекоа дека не го увезуваат повеке, иако се тие застапници за производите на Др.Волфс.
    Јас и во Грција го барав и таму не го најдов.
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.