1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Sheet mask некако ми нема логика да е последна на листата. Не користам такви работи, ама што сум гледал, секогаш е меѓу првите чекори.
     
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Е како на нечисто лице маска? На крај на чисто лице се става за да се впие и остане на лицето последно за хидратација. Таман си е.
     
    На Konfetka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    1.690
    Пол:
    Женски
    Да се "заклучи внатре" се што ставаш пред тоа демек,затоа на крај
     
  4. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Не реков на нечисто лице, туку мислам дека серум, крема и слични продукти одат по маската.
     
    На Luminary и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Како до чисто лице?
    Па јас би кажала тешко,многу тешко...
    Сум одела на третмани во салони, сум купувала скапа козметика, се е привремено. После третманот лицето е чисто десетина дена потоа пак се полнат порите..
     
    На Nightwish11, hermosa и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    На стискање идеш?
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Прво седам на пареа петнаесет минути, потоа ми ги притиска но не боли многу, потоа ми става масло седам така 5 минути, ми го мие лицето. Потоа ми става нешто за смирување на лицето и почнува со иглички да ми ги вади оние што не смеат да се притискат. Не се тие црнки туку бели суви некои како брунчиња, потоа ми ги затвора порите со маска, ме измива повторно, ми прави пилинг неколку минути и после чекаме 5-10 мимути, па ми става некоја киселина. Потоа повторно чоколадна маска, уживам додека се исуши, па потоа ми ја мие маската и ме мачка крем за смирување од невен.
    Користи врвна козметика и потоа воопшто немам црвенило, многу лесно си го осеќам лицето.
     
    На emiliana и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас имам лошо искуство со стискање.Се имам кај Анчевски и во Дерма плус лицево сол ми го направија не можев да се препознаам во огледало.Ама сега ми е ок мазно ми е само од страна кај образите знае да ми искочат по неколку акни и од тогаш не идам на стискање
     
    На Nightwish11, poppie и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  9. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    1.690
    Пол:
    Женски
    Кај Анчевски,ти го имаат чистено лицето со електробран? Како мало ласерче/ноже што пушта топлина и осеќаш дека ти ја гори кожата? Тоа има мнооогу ефекти,и кожата после тоа е подолго време чиста ама мора да се чисти на два(три) месеци.Неколку дена после третманот лицето ти е со рани,црвено и како пчели да те јаделе ама кога се ќе се смири е океј.
     
  10. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Jas imam pozitivno iskustvo od dermaplus.. Koga ke me istiskaat 1 nedela sum crvena haos ..ama posle mnogu mazno..
     
    На Shugarspice му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MerGrey

    MerGrey Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Предлог за флеки/лузни од акни? За изразена хиперпигментација..
     
  12. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    1.690
    Пол:
    Женски
    За флеките мене прво ми кажаа од кај др.Анчевски да мачкам репаративна крема,и ми дадоа прво Bioderma Cicabio.Ама ми кажаа демек нема да ти исчезнат преку ноќ,процес било тоа и да сум мачкала.Сега 4 дена користам Контрактубекс гел и искрено има драстично подобрување.Треба да ставаш многу крема со заштитен фактор.Следно азелаинска киселина избелува флеки,ама Скинорен не се наоѓа кај нас.Хемиска ексфолијација со гликолна киселина,пилинзи.И на крај опција е дерматолошки третмани:микродермоабразија,дерма пен,хемиски пилинг,ласер...Види во тема Тhe Ordinary продукти прашај кои продукти се за избелување на флеки и изедначување тен мислам има ниацинамид
     
  13. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Состојбата на моето лице повторно се влоши. Незнам што правам погрешно. Баталив агресивни средства, пазам на сите можни правила, нежно миење, нежни средства, мат кремови, пазам строго на исхрана и пијам многу вода. А, лицето повторно ми е мноогу многу мрсно. Буквално целото ми свети. Ни пола саат не издржува по миењето. Незнам веќе што да правам кај да одам. Ако користам средства за мрсна кожа, се пресушува, а нежните средства исто така не помагаат веќе.
    Незнам кои фирми веќе не ги пробав, и тоа цели колекции. Со гелови, тоници, кремови, серуми, масла.....
    Остана уште производите на CeraVe, Pixie glow и The Ordinary да ги пробам. Што е најдобро за мрсна но чуствителна кожа што лесно се иритира?
    Искуство некој?
    И овие Biossance посебно многу ги фалат ама премногу се скапи. Некој ги има коростено?
    Screenshot_20200116_050445.jpg
    Screenshot_20200116_050434.jpg
     
    Последна измена: 16 јануари 2020
  14. Mell11

    Mell11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Го препорачувам овој Oil cleanser од Дм само не знам дали го има кај нас. Сите состојки му се одлични. Не содржи алкохол ниту парфеми, ни essential oils.
     

    Прикачени фајлови:

    На Shugarspice му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Можеби некој ќе сака да ме гаѓа со нешто бидејќи по кој знае кој пат го пишувам ова, но мене периодов само тоа ми помогна и верувам дека нема да ги сменам овие производи. Го мијам лицето со бензол пероксид односно Акнефуг (можеби има има и од друга фирма не знам), потоа ставам Зиаја сензитив ноќна крема, тоа ми е за преку ден, а навечер исто се мијам со тоа, а потоа ставам клиндамицин гел. Само измеѓу гледам да пројде малку време бидејќи пишува да не се користат заедно зашто може да го намали дејството. Само уште барам добро сретство за отстранување шминка, најверојатно ќе земам на Биодерма.
     
  16. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Kolku minuti drzis aknefug?
     
  17. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Може да те замолам во лп да ми пишеш за кој салон се работи? :)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    2-3 мин, таман да измијам заби и сл. :D
     
  19. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Mene dermatologot mi kaza prviot den 2min vtoriot 3 min tretiot 4 min...pa narednite denovi plus 1min .. se do 13 minuti max ..
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Не знаев за ова, јас се водев по упатството. Искрено не гледам на саат, туку отприлика 2-3 мин. Ќе накачам на 5 сега штом е така :)
     
    На barba12 му/ѝ се допаѓа ова.