1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Абе ти реков еднаш порано мислам, оди читни во темата за The Ordinary. Мислам дека ти се мрси кожата пошто ти е екстремно дехидрирана и пресушена после години третмани за мрсна кожа.

    А и мат кремови.... :worried: ноу, ноу!

    Пиши или тагирај не' таму, ќе дојдеме да бираме продукти. :*
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    757249A7-AA16-414D-8B45-BFA6750AB1C6.jpeg
    Искрено презадоволна од четкава.. Во комбинација со било каков сапун што одговара на вашето лице заменува пилинг. После чистењето кожата видливо сјае и е затегната. Освен ова и хидратантна крема апсолутно ништо друго не користам за чистење и нега на лице и се покажа како добитна комбинација. Што помалку хемии тоа подобро. Додуша никогаш не ми ни излегле бубулички ниту акни, таква ми е кожата.
    Може не е за тука, ама ми треба предлог за некоја лесна хидратантна крема вака за после миење? Само за во зимскиов период ми е потребна, не ми е сува кожата по природа.
     
    На Принцезичка1, beautys20, S.W.A.G и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    @Fallen.Angel

    Пиши што производи користиш (сосе бренд, сосе се') и која ти е рутината, па ќе ти препорачаме што можеш да ставаш. Евелин и таквимити, не сум им фан.

    Дневна и ноќна крема се секако задолжителни, но без добра основа со хидратантен тоник барем, не правиш ништо за хидратација.

    Ако ставаш јаки скрабови и пилинзи, само ги шириш порите и пак ти се полнат со црнки, магичен круг е. За црнките решение е само хемиски пилинг, никако стискање (и тоа ги шири порите и пак се полнат).

    Плус сапунов... мислам, ја сум фан на сапунче Дав :D, ама не за на лице.

    Ти нас слушај не тука, има да те направиме да сијаш като Корејка на лицето. :D
     
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Ако не е проблем напиши нешто повеќе за хемискиот пилинг. Имам црнки на носот. Пробав со ленти, ама не се вадат сите.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Не заборавај само да се нагласи дека лицето ќе сија како порцелан само и само ако се тера цел режим постојано, без исклучок.
    А не "еве два пати направив вака и ништо :( ".
    Е ништо цуцо, од еднаш фајде нема, а боме ни од два пати.
    Потребно е навистина да се биде упорен, дисциплиниран и сè по ред. Особено пак ако се вметнат продукти како хемиски пилинг, киселини и сл.
    Ред и дисциплина, да игра војничката маршута секое утро и секоја вечер, инаку ништо од бизнисот. Ама затоа резултатите...вреди секоја минута потрошена во шлакање продукти. :mm:
     
    На Avery, Doozy и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Искрено ми се чини дека се разбираш ептен, во повеќе теми ти ги читав мислењата. Ајде помогни тогаш. Не сум во можност моментално, но утре ќе ти сликнам се комплет. Чекам една жена да ми направи крема и сапун за лице. Жената ги прави само од природни состојки. Еднаш ми излегоа брунчиња на брадата и ми се проширија до вратот, што не купив тогаш и што не испробав, Еуцерин демек најдобри па и тие не ме спасија. Женава ми направи крема за лице и за 2-3 дена сетоа тоа ми се имаше повлечено. Од тогаш постојано ја терам да ми прави нешто ако ми се јави проблем. Но ајде да видиме и ти што можеш да ми кажеш како да си го оправам лицето.
    Редовно одам на третмани за лице, ама и тоа е со стискање. За црнки не знам што можам да направам и дали можам трајно да ги елиминирам. Козметичарката ми нуди третман со игли, ама многу болен бил... Не сум запознаена каков третман е и што е процедурата.. Ме убедува дека ќе ги снема црнките од образите, а за носот не ми гарантира.

    Исто така сакам и други производи да започнам да користам.Сакам одамна некој добар серум да си земам, ама не ми се фрла пари ради реда, ако треба нека е поскап серум ама да е добар.

    И ДА СЕ НАФАЌАМ БИЛО ШТО ДА СМЕНАМ, Ќе се придржувам целосно и се што треба ќе купам, само кажи ми како и што. Имам комбинирана кожа.
     
    Последна измена: 17 јануари 2020
    На angela.kostova и Doozy им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Како што рече @Mishela, хемиски пилинг САМО и само ако си доволно дисциплинирана - прво да го правиш како што треба, а второ да користиш СПФ постојано.

    Ако не се, се изложуваш на голем ризик беспотребно :(
     
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    @Doozy, @Mishela, многу сте влијателни, нека ве платат за реклама.
    Јас ептен се мислам за The Ordinary, ама се плашам дека ќе бидам од оние "ама еднаш вака... " :lol:
    Туку, кај нас некаде се продава ли SPF без алкохол? Никаде не можам да најдам.
     
    На Mishela и Doozy им се допаѓа ова.
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Како да не бидеме влијателни, мене по цел ден на Фејсбук фидот тоа ми испаѓа, дење-њоке. Хидратација, СПФ, хидратација, СПФ, СПФ, СПФ, флеки, хемиски пилинг... Стани- легни со The Ordinary. Мада шо, мене @Mishela ме зарази, она е крива. :D

    Ќе ме банира од темава, ако продолжам да си правам муабет, патем. :tmi: Се шалам инаку, не треба да ни плаќаат за реклами, сичко своеволно.

    SPF без алкохол не знам дали ќе најдеш овде. Барај од бјутбеј или од таа корејската, јесстајл.

    Ако те иритира на очи, јас имам еден на Ла Рош Посеј за чувствителни очи (другите ми правеа да ми солзат очите) и сум презадоволна од него. Околу 1500 денари од аптеката во Капитол го зимам.

    Секако, кој и да користиш, обавезно прави дабл клензинг, пошто неизмиен СПФ е голема главоболка. 8-|
     
    На x.Daisy.x, Ketchup и Mishela им се допаѓа ова.
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.535
    Пол:
    Женски
    Ставам и креми со Q10 фактор. Одговара за моите години или рано ми е? Откако почнав да избегнувам мрсна храна лицево ми е почисто.
     
  11. sssmoke

    sssmoke Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Има ли некој користено природен мед на лицето за против акни и црвенило? Имам слушнато дека помага и ги смирува
     
  12. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Јас користам доста често, многу ми го смирува лицето.
    Секоја купена маска ми го има изгорено лицето во првата минута па ја тргам па си ставам мед и за 20 мин е целото смирено.
    Кога имам бурни акни си ставам мед врз акната и ханзапласт од горе и си легнувам дда спијам, сабајлето е намалена и многу смирена.
    Сега еднаш неделно си правам, разредувам мед со малце топла вода да не прави толкав хаос и си нанесувам и седам 20 минути.
    Само многу подобри резултати имам видено со домашен мед отколку со тие од маркети што се.
     
    На sssmoke му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Spored mene mat kremovi se ogromna greska za koza koja sveti.
    Zosto? Kozata ti e dehidrirana,i poradi toa ti izbiva mnogu sjaj a obicno mat kremovite ne pruzaat dovolna hidratacija.Ti preporacuvam da si zemes niacinamide serum pred krema mene odlicno mi go kontrolira sebumot i ti preporacuvam krema koja i da e po malku mrsna da si ja stavas mesto mat zatoa sto kaj dehidrirana koza ili izbiva mnogu sjaj ili e mnogu suva.
    Znam deka ne e najubavo na mrsna koza da stavas krema poteska no toa vsusnost i fali,kako pisale gore nekoi feminki ti fali infuzija za liceto :)
    Ne znaci deka e kaj sekoj no moeto iskustvo so mat kremovi e deka se samo kako maska na liceto teski i deka ne go cuvstvuvam liceto hidrirano. :/
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. greenday

    greenday Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Женски,

    Да не знае некој во дерма медика скопје цената која е за преглед консултација или ласер? Ви благодарам!
     
  15. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    За какви акни е кремата? Јас имам по малецки не ми се онакви воспалени големи ама во последниов период ги имам многу.
     
  16. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    20191128_141219.jpg
    Терапија од д-р Старова, два месеци ја користам и сум презадоволна. Кожата ми сјае, затегната ми е и мазна. Сите креми се околу 3.600 ден.
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    По кој редослед ги користиш?
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.
  18. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Истава терапија ми ја даде само без Леа, и мене горе долу ми пројдоа акните, сега сум во фазата на избелување флеки (со La Roche) ама не гледам никаков резултат во тој поглед:(
     
  19. barba12

    barba12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    389
    Пол:
    Женски
    Koja krema od Laroche?
     
  20. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Effaclar Duo
     
    На barba12 му/ѝ се допаѓа ова.