1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. lejlamkd

    lejlamkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Zdravo , imam nesimetricno lice, odnosno ednata strana na liceto mi e podebela ( edniot obraz so poveke masno tkivo sprema drugiot ), solucija se samo dermatoloskite fileri vo slucajov , koja e cenata dali znaete na vakov vid na estetski zafat , kolku dolgo trae efektot i da mi preporacate dermatolog za estetska hirurgija .Pozdrav.
     
  2. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.772
    Извини што се уфрлувам неповикана, не видов одговор, затоа ти пишувам :). Види го следново видео (за тоникот почнува околу 3-та минута):*:
     
  3. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Ја го земав glow тоников и мене мн ме пецкаше некако иако го промовираат како мн нежен. Имав потреба одма да го исплакнам лицето незнам.. може кожата ми е мн осетлива и генерално не користам превише производи така да...сега го користам само ако ми искочи некое хормонално бубуљиче како spot treatment. Ама генерално не користам превише производи и не ми е проблематична кожава така да тоа е едно мое скромно мислење :)
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.772
    Затоа и го пуштив видеото; накратко, кажува дека многу од состојките во тоникот (околу седум-осум) се мириси, што можат да ја иритираат кожата :P.
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од тоников. Доста ми се исчисти лицето и порите на образите што ми се најголем проблем ми се ко поднамалени. Единствено што не ми се допаѓа е што има мирис, и тоа мириса на сјај за миење садови. :| На почетокот ме пецкаше по малце ама само првите неколку пати. Ставам само навечер.
     
  6. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.270
    Допаѓања:
    131.380
    Здраво,
    Би сакала да ве прашам, за тоник за чистење на лице од овие 3 на сликите? Инаку ми е комбинирана кожата, со изразени пори со мрсна Т зона и тоа доста почна да ми се мрси периодов. 61oGmWGwF3L._SX466_.jpg s-l400.png 4-pjena.png
     
  7. _NANA_

    _NANA_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo:)
    Istiot problem mi se pojavi, imam 20 godini.
    Licen zaklucok od mojata 'borba' so aknite prvenstveno isfrlanje na proizvodi kako mleko, cipsovi, sokovi, brza hrana...
    Sledno, pred zapocnuvanje i nanesuvanje na bilo kakvi proizvodi prepisani ili neprepisani od dermatolog treba da se znae kako temelno se cisti liceto od sminka i opsto nega na lice koe za zal jas ne go znaev do pred nekoe vreme
    Mi pomognaa slednive kombinacii :
    Aknefug - suspenzija koja se nanesuva na vlazno lice se drzi 2 min i se mie, dva pati vo denot
    Sona - navecer pred spienje
    Aktiven kislorod - kolku mozes poveke,ne steti
    Bioderma sensitive - za hidratacija bidejki liceto se susi od Aknefugot

    Za temelno cistenje na sminka konkretno sto bese klucno kaj mene e dobra micelarna voda kombinirano so gel za lice. Jas koristam bioderma gel.

    Iii najvazno.. Treba mn vreme i trpenie, premnoguu ❤️
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    4.734
    Пол:
    Женски
    Дали ја имате пробано кремава? Јас ја ставам само на челово, а на другиот дел од лицево користам друг крем (facepalm), конкретно од Garnier со екстракт од чајно дрво.
    Убаво ја контролира маснотијата, но почнаа мозолчиња да ми изглегуваат. Не знам дали е од кремов, ама не користам ништо друго.
    EA20E25D-5235-4C2C-A9E8-989FB06B6443.jpeg
     
  9. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Некој што користел biotrade производи а има мрсна кожа да ми пише во пп?
     
  10. _NANA_

    _NANA_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jass ja koristam posle aknefug budejki mi se susi liceto i mi e top... Ne bi ti preporacala razlicni proizvodi vo isto vreme mozebi e do toa..
     
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    Мене ми искачаа од кремава ситни поткожни ми го мрсеше лицето така да не од мене..
     
    На Moon2255 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MerGrey

    MerGrey Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Каде можам да набавам аирол? Прашав во зегин ја нема:sweat:
     
  13. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Јас барав во скоро секоја можна аптека во Скопје и нигде ја немаше а во аптеката во Капитол ми кажаа дека повеќе не ја носеле во Мк.
     
  14. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Да ми препорачате нешто за намалување на црвенило?
     
  15. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.938
    Пол:
    Женски
    За миење на лицето ја препорачувам Акнефуг:)
    Screenshot_20200316-132942_Gallery.jpg
    Се става 2 пати дневно на акните, се масира лицето и стои околу 4 минути и после се мие. Препорачана од дерматолог ми е:)

    За измазнување на лицето мене ми помогна La Rochey
    Effaclar-Duo-Acne-Spot-Treatment-40ML-883140500759.jpg исто така добра е за подлога на шминка ама не треба да имаш акни бидејќи може да ви се вцрви. Се користи пример кога имате само дамки од акни и несовршености за измазнување.
     
    На Kimberly11, Tekki и angela.kostova им се допаѓа ова.
  16. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433

    Дали после миење на лицето со Акнефуг ти се вцрвенуваат дополнително акните а потоа за час два се смирува црвенилото?


    Може искуства и од други што користат акнефуг и како делуваше првиот месец?
     
  17. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.938
    Пол:
    Женски
    Па на мене сега ми е чисто лицето и го користам како сапун, инаку на почетокот малку имаше реакција со црвенило, ама се смируваше. После ставав од Леа со камилица и ми беше океј:)
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Јас го користам подолго од месец дена и сум задоволна. Црвенилото ми трае многу кратко, но мене ми се вцрвенува кожата и само ако го измијам со вода. Инаку го масирам нежно една до две мин, никако повеќе. Еднаш го оставив 5 мин и многу ми се изиритира кожата, така што не експериментирам пак.
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Предлoг лoсиoн ,крема за лице..?
    Пoсле пoраѓаjoт ептен ми е за никаде лицетo прojдoа веќе 5 месеци. Една акна снемува друга искала..
    Пoчнав да имам видливи пoри и какo дoста црвенo да ми е лицетo.
    Иначе кoжава ми е кoмбинирана...
     
  20. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    51883C2F-7D0A-4CBB-9DC9-78BEFCE08740.jpeg 2D086368-9B25-404B-9D0A-998F4227210A.jpeg 223D91EB-2E38-4CF1-B4AB-5B23DBA8F55E.jpeg 6DBA9915-A726-4270-94C1-FB31A98100D6.jpeg A7E24576-5C8D-46D8-9DA4-A5DF0EB73466.jpeg DCDD3277-729E-44BF-9DE7-38C2186F2CA2.jpeg Неколку месеци користам производи и супер ми е подобрена ситуацијата со кожата па сакам да споделам тука

    1. Миење на лицето со гел Биодерма/CeraVe
    2. Го прскам со активен кислород Viva ster
    3. Тоник од Eveline
    4. the ordinary niacinamide
    5. Skinoren krema

    Оваа рутина е пред спиење
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.