1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.796
    Здраво, девојки. Искрено, не знаев каде да го поставам прашањето, а гледам и дека оваа тема е најактивна, па ќе прашам тука.

    Имам сува кожа и особено на зима ми се поистакнати вакви црвени ситни мозолчиња во пределот меѓу носот и брадата и кожата тука ми е најсува. Одвреме-навреме (иако не премногу) и ме чеша брадата. Знаете ли што е?

    Претпоставувам дека е некоја хронична појава и дека не можам да ја „излечам", туку можам само да ја смирам. Мислев дека е атопичен дерматитис/егзема, ама на сите слики што сум ги видела на интернет кожата е далеку поцрвена и нема баш вакви мозолчиња.

    Сега-засега ему маслото ми ја смирува кожата колку-толку, но би сакала да знам дали некој има подобро решение :).

    IMG_20200320_024157.jpg
     
    Последна измена: 20 март 2020
  2. Smiley96

    Smiley96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Веќе скоро 3 месеца користам комбинација од Клиндамицин лосион наутро и Сона крема навечер како третман за акни. Можам да кажам дека после 2-3 месеца конечно се виде ефект. Знам дека ова е комбинација што ја даваат многу дерматолози и затоа ме интересира што да правам понатаму? Со Сона секако планирам да продолжам секој ден, но Клиндамицин е антибиотик и лично не ми е океј да го користам долго време, мислев да го прекинам за некој ден. Има некој искуство? Преферирам одговори од некого што се има консултирано со дерматолог за ова.
     
  3. sssmoke

    sssmoke Нов член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Некој третман за болни поткожни акни? Скоро секоја недела мора да ми се појави некоја нова :@ умрев нема спас
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Мене бензоил пероксид со сона крема ми помогна доста. Правам и пилинг еднаш-два пати неделно.
     
    На sssmoke и beautys20 им се допаѓа ова.
  5. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Леа Клиндамицинот знам дека е антибиотик и јас на многу наврати го прекинував на своја рака.На моето прашање секој месец на дерматолог "Дали да продолжам со леата или да правам пауза" ми одговараа со да леа мачкаш цело време...знам дека може да се створи по некое време одбивност кон клиндамицинот,ама мене еве 2 години не ми го прекинува.И тоа само на акните да мачкаш
     
  6. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    17.552
    Пол:
    Женски
    Да пробаш со липолиза. Ја прават скоро сите дерматолози.

    Јас конечно успеав да се решам од постинфламаторните хиперпигментации и од акните. :inlove:
    Во прилог ќе ви ја пишам мојата рутина за нега на лицето. Може би ќе му биде од корист на некој.
    Наутро: Миење на лице со гел со салицилна киселина ( Геровитал стоп акне), тоник за лице Балеа за сува кожа, Natural wealth серум со витамин Ц.
    Навечер: Мицеларна Оливал, миење на лице со хипп детско гелче, тоник балеа, адапален и третиноин во комбинација заедно (Сона и Аирол) и на крај кога ќе се впијат Bioderma cicabio за регенерација.
     
    Последна измена од модератор: 26 март 2020
    На angela.kostova и cooll им се допаѓа ова.
  7. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Тоникот ти е базиран на алкохол или не? Исто, од каде може да се купат кремиве Сона и Аирол или мора по рецепт на дерматолог?


    Мене не ми било волку чисто лицето како до сега. Рутината ми е едноставна:

    АМ: Геровитал гел за миење на лице
    Алверде Тоник - секој втор ден
    Bioten крем за очи
    The Body Shop Vitamin E хидратантна крема
    Bioderma Pigmentbio SPF 50 (ако излегувам)
    Балеа дневен крем СПФ 15 (ако не излегувам)

    PM: Геровитал гел за миење на лице
    Corine del Farm мицеларна вода
    Ziaja enzyme peeling (еднаш или двапати неделно, практикувам понеделник и четврток)
    Алверде Тоник
    The Body Shop Vitamin E серум
    Revuelle ноќна крема (with oat, wheat and chia oils)

    Имам проблем со отворени пори, меѓутоа периодов на карантин го користам да не ставам воопшто шминка и многу ми е почисто од претходно. Имам лузни и флеки како резултат на постоење на акна и тоа мислам дека се средува со витамин ц, ниацинамид, што сакам да ги вметнам во мојата ПМ рутина. И треба да се почне да се користи ретинол, бидејќи на 29 год е веќе време.

    Дали некој има нарачувано од децием во овој така малку повеќе заебан период?
     
    На angela.kostova и ivanchos им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Како можам да го контролирам црвенилото? Ми се појави на левиот образ и не се повлекува, каде грешам а не користам ништо. Не се ни шминкам ниту ништо.
     
  9. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    17.552
    Пол:
    Женски
    Без алкохол е. Со ретиноидите никако алкохол. Инаку Сона и Аирол ги има во Зегин. По правило треба со рецепт од дерматолог да одат но ги даваат без него. :)
     
  10. Kitanova77

    Kitanova77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали до сега некој користел канестен маст на лице?
     
  11. Badgal777

    Badgal777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки сакам да прашам дали некој знае каде можам да најдам масло од јојоба или може да се порача од некаде?
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    315 ден е во Биокосмос, 50мл. Може и онлајн да се нарача, но не сум нарачувала до сега.
    http://www.biocosmos.mk/organic/organic-oils/organic-cold-pressed-jojoba-oil
     
  13. Badgal777

    Badgal777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2018
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми крема за црвенило и флеки од акни? Цената не ми е толку битна може до кај 1500
     
    На coolgirl123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.769
    Пол:
    Женски
    Уште сум во потрага по ефективна...Јас користев Скинорен и Uriage Hyseac 3-Regul.Кој знае нека даде предлог
     
  16. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, многу ми е мило што успеав конечно да се најавам на форумот. Би сакала да ве прашам за мислење за Еуцерин колекцијава, дали некој ја користел и колку чини ако имате информација. Имам 32 години и мрсна кожа и никако не можам да погодам со кремите што ги користев до сега.
    Ви благодарам. eucerin-hyaluron-filler-vitamin-c-booster-7-5ml-x3.jpg
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски

    Серумов на The body shop го нанесуваш на влажна кожа?
    Мене некако ми го масти лицето:wasntme: па го ставив моментално на страна..
     
  18. godamongstmen

    godamongstmen Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво, пред одприлика месец дена ми се направи огромна циста над увото. Самата пукна без да ја допрам и нормално излезе премногу гној и крв. На местото повеќе не ми расти коса, големина околу монета од 1 денар. Се мачкам со ракија и го тријам со лук и како да се подобрува по малце. Има некој искуство со ова?
     
  19. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.558
    Дали антибактериски сапун е подобар за миење на лице?
     
  20. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Не затоа што содржи алкохол. Секое антибактериско сретство влажни марамици, тврд сапун, течен сапун содржи алкохол што ја суши кожата
     
    На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.