1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Во скоро сите , зегин , бети 100% околу 800 ден е
     
  2. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Да ! Наре the best :D
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    ^^
    Има ли нешто профил или група девојката, да ја најдам?
     
  4. Emiemi

    Emiemi Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво имам проблем со акни веќе незнам уште што не пробав,освен во пубертет никогаш не сум имала акни сега многу ми се појавија само околу устата и брадата на друго место не ми излагат сменив и јадење и пак имам секој ден се нови и нови веке нервоза ме фаќа, крвна слика цисти се ми е во ред. Некој дали има исти ваков проблем ПОМОШ
    Фала однапред
     
  5. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Искрено кај неа ни во лудило не би правела третман за лице, се додека не поведе рачун за хигиената во салонот. Ужасно е валкано!
     
    На Feminka22 и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  6. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Знам :/ но што се однесува до алатките на третманот и до самиот третман презадоволна сум. Пред мене ги дезинфизираше и чистеше
     
    На Avery и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.715
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Еи не ѝ одам ако е прљаво.
    Боље во Дермаплус кај што кажа @ludamaja10 , нека ги дави во алкохол алатките ако сака, ако е гадно не одам
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Не сум правела третман кај неа, само сум се чупала 2 пати. Убаво работи навистина, ама многу и е валкано...
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате некоја крема за лице или нешто друго , имам сува кожа , нормална до сува .
    Користам тоник и крема за лице на др. Хаушка . И ставам само навечер вит. Ц
     
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Пази кај одиш,ако не им е чисто ќе те инфицираат не се иде сегде беља ќе си напраиш. Иако јас сум многу против стискање сепак ти си знаеш
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Не е баш одговор на прашањето, ама од тоа што читам јас витамин ц се става наутро и потоа обавезно крем со заштитен фактор.
    Мој совет, пробај да пиеш повеќе вода.
     
  12. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Прашав баш за тоа но ми кажаа дека се става исклучително навечер бидејќи ако го ставиш и барем малце сонце да те фати не е убаво за лицето бидејќи оваа кремава на др. Хаушка нема заштитен фактор . Иначе пијам вода не знам зашто такво ми е лицето како затегнато :/
     
  13. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Девојки да ми препорачате некој крем или серум за хидратација на делот под очите?(на подочњаците)
    Овие денови приметив дека многу ми се суши кожата таму и се прават како мали лушпички а кога ќе ставам коректор многу лошо изгледа.
    Истиов проблем го имам и на носот и околу него,се прават лишаи и не знам што да ставам,па ако може и за ова нешто да ми препорачате.
    Само да не бидат некои производи што се нарачуваат,би сакала нешто што го има во нашиве продавници или аптеки и да бидат со попристапна цена(до кај 400-500 денари)
    Да напоменам дека имам 24 години
     
  14. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Девојки, веќе подолго време имам проблем со кожата. Имам комбинирана кожа, на т зоната ми е мрсна, зголемени ми се порите, а на образите остатокот ми е сува и имам црвенило. Сега во последно почнаа да ми се појавуваат акни на делот кај брадата и по линијата на лицето. Никогаш не сум имала вакви проблеми дури ни како тинејџерка. Имав закажано за испитување на хормоните и дерматолог, но поради ситуацијава со вирусов се одложи тоа. Шминка скоро и не користам, го мијам лицето со ладна вода 2-3 пати на ден, некогаш користам бебешки сапун, пред наносување на кремата користам органска мицерална вода од Corinne de farme за чувствителна кожа, на делот кај акните користам прополис природен, користам наутро и навечер bioderma sensibio ar, а преку ден користам крема од ziaja ревитализирачка со арганово масло. Дали некој има слично искуство или ако може совет? Исто така, ве молам препорака за средство за миење лице, некој тоник и пилинг. Внимавам на исхраната, но немам подобрување, 21 година имам.
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Мицеларната вода обавезно измивај ја, таа не е тоник. Можеш да ја користиш наместо сапунот кој може да то ствара проблеми. Би ти препорачала после тоа да го измиеш лицето со бензоил пероксид, јас го користам Акнефуг. Исто и Сона крема за акните, а врз неа можеш некоја од кремите кои го имаш. Ова се разбира во меѓувреме додека се среди ситуацијава, после се разбира дерматологот ќе ти каже.
     
    На Dark-Lady и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  16. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Каков е вашиот став околку третманите за чистење ( стискање)?
     
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Тие што имате проблеми со акни дали прво проверувавте хормони или директно на дерматолог?
    Имам куп мали акни на едниов образ што си ги носам од септември и околу нив нови се појавуваат и исчезнуваат. Тоа само на еднава страна, другата ми е чиста. И шминка ретко користам, последно два месеци не сум нанела шминка воопшто и не се менува. И исхраната бајаги ја подобрив и си стојат.
    Дали може да се хормонски? Промени во циклусот немам никакви ниту сум имала откако ми се појавија
     
    На Malinka1$ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Толку сум си лута сама на себе што сум дозволила во минатото некој да ми го стиска лицето, што нема никогаш да си простам.
    Мака мачам со дупки на лицето.
    Големо НЕ!

    :wasntme::wasntme::?:
    Прво на дерматолог, тој ќе процени дали акните би можеле да бидат хормонски или не, па ако се ќе те препрати тој да направиш испитувања.

    Едит: ако ги имаш само на едната страна, можеби поради тоа што спиеш на таа страна? Пробај менувај ги навлаките за перници почесто :?:
     
    Последна измена од модератор: 11 април 2020
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  19. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Нешто може и да ги предизвика. Јас дури одев на работа ми се појавуваа неколку така на образот, особено кога бев во овулација ама мислам самата средина, многу луѓе на едно место, прашина, лицето не може да дише и тоа премногу ми влијаеше. Еве сега дома сум, се ми се исчисти. Хормони можеш да провериш, но консултација со дерматолог обавезно. Кај мене ќе се повлечеше акната но ќе останеше црвена точка. За флеки, од овој сум презадовола.
    [​IMG]
    Сепак, би ти рекла на своја рака ништо да не земаш, само со дерматолог. Можеш да ја влошиш состојбата, само стручно лице ќе ти каже кои испитувања треба да се направат и како после да се постапи.
     
    На angela.kostova и Tan4ence им се допаѓа ова.
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Прво на дерматолог, но секако одам на гинеколог и секоја девојка треба да оди редовно, така што тоа плус.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.