Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Не би експериментирала пред да го проверам составот, кој е во ред. Фала ти на советот. :)
   
 2. Vikit96

  Vikit96 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки
  Дали ќе може да ми споделите каков фактор т.е спф користите? Имам моментално од Sundance 30 некој ама мн ми ја мрси кожата сакам некој квалитетен да си земам
  Ви благодарам однапред ❤
   

  Прикачени фајлови:

 3. Pixi5

  Pixi5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2020
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  137
  Пол:
  Женски
  Јас го користам овој и ми се погоди супер. А ако сакаш нешто по-high end да речам, види Eucerin/Bioderma, имаат членки пишувано за тие продукти а и ако не се лажам има и тема за ова па може поконкретно таму да провериш.
   

  Прикачени фајлови:

  На Vikit96 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vikit96

  Vikit96 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Фала ти баш ќе читнам❤
   
  На Pixi5 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dodo1

  Dodo1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Здраво девојки имам прилично чисто лице, нормална до комбинирана кожа.. Летен период ми излагаат пеги и имам две три флекички што сакам да ги снема, пегите не ми сметаат толку. Е сега сакам да си направам некаква skin care рутина да си имам, па да ми препорачате нешто. Моментално користам биотен тоник на база на диња за наутро и навечер и биотен хидратантна крема. Доволно ли ми е тоа или би ми препорачале нешто плус?
   
 6. bubcimubci

  bubcimubci Нов член

  Се зачлени на:
  18 мај 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Zdravo zenski,dajte care ako nekoja od vas imala problemi so ovie boolni akni na brada..hormonska terapija mi zabrani maticen..ima li nekoe care? pocnsv da koristam niacimidin i salicilna so kislorod i so olival gel so cetka mijal lice isto i double cleansing pravam so grapeseed oil ama nekako si izbivaat..leto ide ne mozam da se zamaram so pudra
   

  Прикачени фајлови:

  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  587
  Колку долго користиш салицилна?
   
 8. bubcimubci

  bubcimubci Нов член

  Се зачлени на:
  18 мај 2020
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Samo sto pocnav pred edna nedela, ama nez bas dali bi mi se sredilo licevo od toa bidejki taa e nameneta poveke za povrsinski mozolcinja

  Zastiten faktor koga izleguvas nadvor, kolku sto znam pegite dopolnitelno se izrazuvaat od sonce, vidi kaj kattzia na insta imase preporacano spf kremi so okej formula
   
 9. Angy.S

  Angy.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Каков тонер користите во секојдневната рутина?
   
 10. Vikit96

  Vikit96 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Од Алверде од дива роза добар ми е многу
   
  На Angy.S му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Angy.S

  Angy.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Какво лице имаш,дали ти ја суши кожата?
   
 12. Vikit96

  Vikit96 Активен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2018
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Сува до комбинирана на Т зоната...го користам после чистење со гел , не ми ја суши, доста чисти остатоци на лицето , засега е океј
   
  На Angy.S му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Не знаев каде да прашам, па ако треба преместете го. Каде можам да ги купам апчињата Роакутан и која цена се отпилика? Ми ги препиша дермарологот.
   
 14. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.146
  Пол:
  Женски
  Во секоја аптека ги има. Околу 700-800 денари.

  Те молам биди добро информирана пред да почнеш да ги пиеш, прогуглај малце и види со што ќе си имаш работа доколку веќе дерматологот не те упатил.
  Доста штетни апчиња се и имаат многу несакани ефекти.

  Ако ти треба мислење, слободно пиши ми во порака, само што ги завршив :)
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Фала ти :) цел ден гледам на јутуб видеа и совети од девојки :D а дерматологот секако ми објасни, само убаво е и вака да се види од реални случаи.
   
  На ludamaja10 и martiiinna им се допаѓа ова.
 16. DaftyCrafty

  DaftyCrafty Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2020
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Јас колку што разбрав од повеќе места, пошо пребарував доста, заштитен фактор треба да се нанесува буквално секој ден, без разлика дали излегувате надвор или е облачно времето. Моментално многу ми се допаѓа кремот на Heliocare 20200513_012850.jpg
  Имам сјај на лицето, но кожата воопшто не е масна, а имам ужасно масна кожа. Ја земав и на Bioderma тонираната 50+ AR ама не можам да се поднесам колку се измастува, така да, мене таа ми е утната скроз.

  Еве јас од што сум презадоволна
   
  Последна измена од модератор: 21 мај 2020
  На Gi.ir.ll192, Astrum.Obtutus, ludamaja10 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.809
  Допаѓања:
  13.673
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj od vas sto ima akni ima prekinato da konzumira mleko? Jas poslednive nekolku meseci se udaviv vo mleko,dnevno po pola litar pijam ne znam sto mi stana i naednas se isfrliv. Vcera prestanav da pijam, planiram bar 2 nedeli da ne konzumiram mleko da vidam kakva ke bide sostojbata. Citav deka vlijae mlekoto mnogu,a ne piev ic porano epten vo kafe samo a sega poslednive meseci mn
   
 18. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Јас пијам по кафена шолја и тоа не секој ден. Еден период воопшто не пиев и немав подобрување. Мислам дека повеќе влијае шеќерот, барем кај мене. Откако го намалив подобро е. Иако и млекото може да влијае, па добро е да намалиш. Не мора комплетно, но ете по шољичка дневно. Се што е претерано не е добро. :)
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.809
  Допаѓања:
  13.673
  Пол:
  Женски
  Шеќер па скоро ич не јадам.. ептен кога имам добиено иначе само преку овошје
   
 20. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  780
  Допаѓања:
  5.936
  Акни немам, ама ситни брунчиња, повеќе пред циклус, да. Мене не ми смени ништо. 2 месеци бев на УН диета и кога беше протеинскиот ден ретко јадев млечно или пиев јогурт, ама нема посебна промена. Сепак, многу е, намали го. Кај мене разлика се забележува во стомакот кога не пијам ( пример за пост), не ми е надуен, а на лице не.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.