Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. PoisonIvyFatale

  PoisonIvyFatale Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво бидејќи сум нова во skincare рутината, дали може некој да ми објасни што е Ниацинамид и за што се користи? ❤
   
 2. pdb123

  pdb123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  1.602
  Еве ти едно видео кое ти објаснува сѐ околу нијацинамид :).
   
  На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
 3. PoisonIvyFatale

  PoisonIvyFatale Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2016
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу
   
  На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Seli20

  Seli20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  Што предлагате за секојдневна рутина за чистење на мрсна кожа на Т зона а сува на образите? За насабајле пред работа и кога ќе се вратам ми треба, замрсена сум тогаш. Не сакам да сум мрсна ама ни сува па. Да се измијам со вода и Серум некој па спф крема и пудра одговара или нешто друго?
   
 5. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Јас бидејќи навечер ставам крема и сакам наутро на чисто лице да нанесам се, го мијам со некој од геловите на Балеа. Сега го земав тој розевиот gentle пишува на него, воопшто не ја затегнува кожата. Инаку другиот дел ти е супер. :)
   
 6. EvaBraun23

  EvaBraun23 Активен член

  Се зачлени на:
  3 мај 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Имам проблем со акни како од сликата,помалку на број. Веќе долго време не се повлекуваат. Сакам да прашам дали некој има искуство со јанг дерм кремот за длабински третман на акни, одговара ли за овој тип акни и по колку време има резултати. Ако не предложете ми нешто друго што е испробано и делува, кожата ми е прилично сува. Фала и поздрав
   

  Прикачени фајлови:

 7. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Мој совет, дерматолог. Можеш и на државно, помалку од 100 ден е преглед, а ќе добиеш стручно мислење. Мене ми изгледаат на хормонски, а ако е така ќе ти предложат и да ги испиташ хормоните. Во врска со Јанг дерм, јас ја имав целата колекција и не ми помогна, но секогаш има и такви што се задоволни.
   
  На EvaBraun23 и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 8. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Во прва прилика обрати се кај дерматолог, а во меѓувреме остави го лицето да мирува. Под мирување се подразбира нежно чистење, лесна крема со нежен состав и СПФ секојдневно. Не внесувај нови производи во негата на кожата, и не ја пресушувај со алкохоли и др. штетни состојки.
   
  На EvaBraun23 и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 9. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.098
  Допаѓања:
  7.126
  Пол:
  Женски
  Јас користев јанг дерм и така-така беше, ни лошо ни арно. Но, добив совет дека има многу лоши состојки во составот и го баталив. Мој совет прво да консултираш дерматолот. Тие акни не се толку наивни и подобро да чуеш стручно мислење.
   
  На EvaBraun23 и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 10. angel4444

  angel4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  Здраво :inlove: Имам кожа со доста масна Т зона, црнки на носот и акни кои се најпрво поткожни, потоа долго време ми се задржуваат на лицето и се губат веднаш чим станат флеки :?:
  Значи доста проблематична кожа..
  Користам масло од чајно дрво директно на акните само и масло од јојоба за целото лице и ми се допаѓа оваа комбинација како делува.
  Дали некој со слични маки може да сподели искуство со гелов на алверде?
  Дали е "магичен" производ што може да помогне во процесот на лечење? :angel:
   

  Прикачени фајлови:

 11. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.452
  Ваков вид на акни во најголем случај испаѓа дека се хормонски (ти кажувам од искуство). Провери си хормонален статус и направи еден гинеколошки преглед, да не се работи за полицистични јајници. Што и да ставаш на лицето, дури најдобрите и најквалитетните креми на светот нема да го решат проблемот ако доаѓа од внатре. :)
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. angel4444

  angel4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  @sofija014 извинете што се мешам вака, сакав само да кажам дека советот го применив и јас. Резултатите од биохемија покажаа дека хормоните ми се океј, а сепак имам полицистичен јајник и лицево по се изгледа никогаш нема да ми биде стакло чисто..
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.452
  Дали се консултиравте со гинеколог околу тоа, што би можело да се направи? Јас имав покачени андрогени машки хормони, а тоа доведува до полицистични јајници.. Ми препиша терапија ендокринолог таблети Диане 35 и сум задоволна, но овие таблети не помогнале секому. Најдобро е консултација со доктор.
   
  На ludamaja10 и angel4444 им се допаѓа ова.
 14. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.186
  Допаѓања:
  3.387
  Пол:
  Женски
  Гелов сигурно нема да ти помогне за акни. Нема активни состојки како салицилна киселина или бензол пероксид кои би помогнале. Ова е повеќе секојдневен гел. Би ти препорачала да побараш гел за миење со некоја од овие состојки. Јас лично коростам Акнефуг, двајца дерматолози ми го препорачаа и сум задоволна. И маслото би го исфрлила. Тоа не ја хидрира толку кожата и не е замена за крема. Може само дополнително да ти ствара акни. Види ги кремите на Биодерма за акни, доста се фалени тука и мене ми ги препорача дермаролог.
   
  На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. angel4444

  angel4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски
  @sofija014
  Да, бев и на ендокринолог..
  Првично ми покажа висок пролактин, што беше нелогично бидејќи немав ниеден од симптомите. Затоа и двајцата лекари ( и гинек и ендокринологот ) бараа пак да го испитам само пролактинот и на второто тестирање ми беше сосема нормален..
  Јајникот ми е доста зголемен со што ми рекоа дека најверојатно е од ладно, но не се исклучува можноста да е полицистичен ( повторно е малце дискутабилно бидејќи имам циклус како саат точен.. ). Ми рекоа за 5 месеци да одам на истата контрола ( хормонски статус, ехо )..
  Во секој случај, јас и никогаш не сум имала некое пречисто лице, но сега навистина состојбава е влошена..
   
 16. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Машки
  После долго време лицето ми се нормализира.

  Наизменично го користам хемискиот пилинг на Неутрогена visibly clear и физичкиот пилинг на Балеа со масло од кајсија(овој 2х неделно),
  серумот со нијацинамид и цинк од The Ordinary,
  мешавина од 3 капки скавлен од The Ordinary со кремот за лице visibly clear од Неутрогена и
  на деловите од лицето(околу носот) со себореа ставам крем sensibio ds+ од Биодерма.
   
  На ludamaja10 и Elence93 им се допаѓа ова.
 17. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема да имаш никаков бенефит од овој. Најубаво да пробаш со Cerave Salicylic Acid Cleanser, ама мораш да го порачаш онлајн.
  Ако сакаш директно да купиш од продавница, овој личи дека би бил океј за твојата кожа:
  [​IMG]
   
  На DaftyCrafty и angel4444 им се допаѓа ова.
 18. martiiinna

  martiiinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  2.147
  Пол:
  Женски
  Чудово ми го спаси лицето.
   
  На angel4444 и skin.aficionado им се допаѓа ова.
 19. Waverly Raven

  Waverly Raven Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  699
  Пол:
  Машки
  Од каде може да се порачаат производите на CeraVe? Бидејќи пред неколку месеци се обидов да порачам производи од CeraVe од lookfantastic но, конкретно нивните производи не ги доставуваа до МК, таква им била политиката на брендот.
   
 20. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Од iherb :)
   
  На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.