1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Бришење шминка пред легнување, многу вода и добри гени.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Браво. Ние не знаевме. Ова е откритието на векот.
     
    На lolitaspurgatory, nevermet18, MissSpark и 13 други им се допаѓа ова.
  3. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Зошто сарказам кај шо не треба? Темата е како до чисто лице?
    Најчесто тинејџерки пишуваат, па сега треба да се научат како да ја чуваат кожата.
    Јас многу пати како помала спиев со шминка. Огромна грешка. Дерматологот ми ги кажа овие работи плус кремче ми даде, што не помогна многу.
     
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Зашто ако добро прочиташ во овие 477 страни ретко која страда од што не чисти шминка. Претежно се дискутира за проблематични кожи со акни, мозолчиња, флеки и сл. што не баш се решава со бришење шминка и пиење вода. А за гените џабе да дискутираме кога не можеме да ги смениме. Затоа сарказам.
     
    На lolitaspurgatory, nevermet18, Kattie и 13 други им се допаѓа ова.
  5. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Не ги прочитав мислењата, туку само насловот, никогаш не сум имала проблем со акни. Ако насловот беше “Третман на акни” ќе пишев друго.
    Акните најчесто се појавуваат како резултат на затнати пори, затоа се препорачува чистење на лицето 2 пати дневно на сабајле и пред легнување. Еднаш неделно се прави и пилинг.
    Настануваат за време за пубертет како резултат на зголемено лачење на хормони.
    Водата и дава еластичност на кожата.
    Исто, доколку имаат предиспозиција за акни треба да се почне со третман порано.
    Се избегнува чепкање на лицето. Дерматологот ќе одреди терапија, најчесто еритромици , тетрациклин и кортизон.
    Спремам дипломска поврзана со дерматологија, така да немој.

    upload_2020-6-4_20-40-14.jpeg
     
    Последна измена: 4 јуни 2020
    На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DaftyCrafty

    DaftyCrafty Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2020
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Женски
    Во дијагностички правеше или на друго место? За сега само кај нив знам дека се прави, ама некако далеку ми се во ова време-невреме.
     
    На M.laDy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Го прават низ повеќе салони низ Скопје, знам дека во Дермабела го има. А јас го правев во мојот град.
     
    Последна измена: 4 јуни 2020
    На DaftyCrafty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    Здраво,
    Машко сум и имам масна кожа, лицето го мијам со Neutrogena oil free гел, но потоа не ставам никаква дневна или ноќна хидратантна крема, по препорака на дерматолог.
    Ги прочитав поголемиот дел од мислењата, па би сакал да ве замолам да ми препорачате дневна и ноќна крема која би помогнала да се намали маснотијата на лицето.
    Ви благодарам.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Си немала проблем, тогаш ти немој. Не знаеш што значи да се соочуваш со акни и мрсна кожа. Едно е напишано во книга, друго е секое сабајле да се будиш и да гледаш хорор во огледало, да имаш дадено мало богатство на терапии, да не можеш со вода да се измиеш зашто те болат акните, да имаш слушнато милион мислења од дерматолози, да имаш направено секакви можни испитувања и пубертетот да е одамна зад тебе, но акните да ти се секојдневие. Јебала те дипломска, немој кога не минуваш низ таков пекол да се пикаш кај шо не те збира.
     
    На Kimberly11, Minci13, lolitaaaa и 9 други им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Креми што содржат алкохол и парфеми не, само ке ви наштетат
     
  11. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    neutrogena cleanser-от најпрво фрли го, извини ама кој дерматолог може да ти го предложи тоа - нека си ја фрли дипломата. Второ, Bioderma имаат супер креми за регулирање на себумот на лицето, а и drugstore Балеа се супер. Хидратацијата на лицето е многу битна. Кога со гелот за миење на лицето си ги отстрануваш сите маснотии насилно , тогаш е исто ко да на лицето му се пали црвен аларм дека ти е суво и дехидрирано и сака уште повеќе себум да лачи лицето. Затоа кремата ја имаме, таа е тука за да го хидрира лицето и тогаш тој црвен аларм не се пали, и лицето да не лачи премногу себум ( мрснотија ), туку онолку колку е потребно. Јас користам пена за лице од Балеа- сината , таа не ми ги strip away the natural oils не знам кско точно ова да го кажам, но сепак после нејзе хидрирам и СПФ. И лицето дури после 8-10 саати знае да се измрси ама не многу. :) со среќа
     
    На angel6277 и Cvyka им се допаѓа ова.
  12. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Најде?
     
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Не, се откажав од барање, а и ми препишаа роакутан, па не смеам веќе вакви јаки креми.
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Ја користам колекцијата на Biothrem за сува, осетлива кожа. Веќе ми е при крај, а тука во Мк ја нема. Многу пазам што редам на лице, пошо знае одма да ми се изритира. Avene исто така ги повлекле од продажба тука во Мк, па не знам што да земам. Препорака од вас за мицеларна вода и крем за сува,осетлива кожа? После бременост уште толку ми се исуши.
     
  15. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Иста е и мојата, најпогодени ми се мицеларната вода со смил од Оливал, кремата за лице Балеа Сензитив.
     
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Мене во карантинов ми се исчисти лицево, скоро и да не ми излегуваат акни а од 6то одд. се мачам со нив.

    1. Имам комбинирана кожа, па мрсни креми не ми одговараат. Друго, не мора да мислите дека ако фрлите над 500 ден за крема повеќе ќе ви помогне отколку некоја поевтина.
    Важно е да ви се погоди за вашата кожа.

    Јас ја користев оваа на Bioten за хидратација на кожата, воопшто не е мрсна и мислам дека беше клучна за подобрување на моето лице. Не значи дека по дифолт и на вас ќе ви одговара секако, но според мене може да ја пробате доколку имате комбинирана кожа.

    2. Некористењето шминка исто така мислам дека имаше голема улога во подобрувањето на мојата состојба.

    3. Менување навлака на перница на секои 3-4 дена. Ова е исто така многу важно, како и спиење на понова и почиста перница.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Daj te idea

    Daj te idea Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki sakam da prasam kade moze da se kupi kremata nivea jang i dali pomaga protiv akni?
     
  18. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во ДМ ја гледав. Искрено не би ти препорачала бидејќи и оваа крема како и повеќето нивни е со доста алкохол и неколку различни парфеми (7 мислам) што може дополнително да ја иритираат кожата. Јас лично до сега сум пробала 3 и од сите се исфрлив дополнително.
     
  19. Kitanova77

    Kitanova77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2020
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали овие производи ги има во мк? Или каде може да се купи?
     

    Прикачени фајлови:

  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    На Kitanova77 му/ѝ се допаѓа ова.