1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    I jas so godini se macev i sfativ deka na moeto lice mu e potrebno kozmeticko cistenje(klasicen tretman)na nekoi 40 dena :) Dzabe stavam se i sesto ako porite se polni so necistotii.Isto taka koristam hemiski piling od koj definitivno ima podobruvanje i e eden od najdobrite proizvodi za mrsna problematicna koza.Dvojno cistenje praktikuvam okolu dve godini,samo taka si go osekjam liceto skroz cisto,plus pomalku mi se polnat porite.
    Za whiteheads ima uste edna “teorija”,moja bliska drugarka ne e tolerantna na laktoza i cim konzumira nesto so nea ima premnogu na obrazite ..
    Isto taka zavisi i kade ti se pojavuvaat,dokolku se samo na celo togas proizvodi za akni nema mnogu da ti pomognat(SkinCarebyHyram),duri se hranat dokolku stavas masla,kremi i slicno..Pogledni go poslednoto video na negoviot youtube kanal mislam deka ke ti bide od korist :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt и PoisonIvyFatale им се допаѓа ова.
  2. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Пред твоето мислење напишав дека ги средив акните. Колекцијата на FreezyDerm (конкретно Total control линијата наменета за мрсна кожа) ми помогна многу во целта. Ги користам гелот и кремата за лице (кремата е прва крема за лице која не ми го мрси лицето!). Немам страшни активни акни веќе, само по некоја пред период... значи оние црвени, големи, болни, поткожни акни веќе не ми излегуваат. Тоа е моето лично искуство.

    Практикувам двојно чистење и се уште не ми помогнало со порите.

    Здраво, ти благодарам за твојот опширен одговор. Туку, каде правиш третмани? Ако не сакаш тука, може ДМ. И се разбира, кој хемиски пилинг го користиш? Јас во моментов сум на AHA BHA на Revox. Ти благодарам за yt сугестијата! Инаку многу ретко јадам млечни производи, најчесто младо сирење во мали количини. Други производи скоро па ич.


    Инаку затворени пори имам на чело, образи и нос, и знам дека не е од козметички продукт бидејќи како што пишав, неколку години ме замараат. Препораките од два дерматолози за козметика ми го исушија лицето, па затоа барам предлози и искуства на некои кои го решиле ова (ако има такви). Инаку немам акни, само со ова се борам, затворени пори кои се полнат со себум по што настануваат whiteheads... Help :sweat:
     
    На DaftyCrafty, beautys20 и M.laDy им се допаѓа ова.
  3. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Go koristam na Ordinary hemiskiot piling AHA BHA,i toj na Revox ti e super :) Klasicen tretman pravi skoro sekoe kozmeticko studio,jas pravev so godini vo Charme na Ilindenska,ama sega so virusov pauziram..Sledno sakam da pravam vo Pleasure,mnogu gi falat :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt и Shaya им се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам само нешто што приметив. Дефинитивно млечни производи (млеко,мрсни сирења,кашкавали), и жолчки од јајца не одговараат за мрсна кожа. Јас ништо од тоа не јадам скоро 2 месеци и од тогаш дали 1-2 бубулици ми искочија. Значи тргнете тоа од исхрана. Од такви работи јадам само кисело млеко,јогурт,моцарела и растително млеко и тоа не ми пречи фала му на Господ

    Ова ме потсети на една кога ми рече миј се со Дав сапун ќе ти поминат. Ми идеше да ја рашамарам ,а ја сигурно преку 1000 евра имам фрлено на гелови,креми ,срања,доктори,испитувања. Со толкави отоци плачев секоја вечер пошо не можев на страна да спијам колку ми беа болни. На никој не му посакувам да доживее такво нешто,мислам дека психички се разболев.
     
    Последна измена од модератор: 29 јуни 2020
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Дали некоја има искуство со textured, bumpy skin, како на сликата? (не знам на македонски како би било). Изгледав многу видеа, Пробав милион продукти
    пребарував многу на интернет , но само дополнително ми се иритира кожата и се суши, а овие си остануваат. Па ако некоја го решила овој проблем би била многу благодарна да сподели :) Screenshot_20200629-131006_Google.jpg
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DulceChiquita

    DulceChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Јас го имав овој проблем и конечно го решив после пробување на секакви производи за чистење на лице. Инаку, еден месец секој ден (значи, немав пропуштено ниту еден ден) наутро и навечер пред спиење користев Хлоракол на Галафарм, а навечер дополнително после чистење на лицето со Хлоракол, ја ставав и кремата Здраве со цинков оксид.
    На почеток кога почнав да ги користам овие производи, немав баш некој резултат и мислев дека нема решение, но, продолжив и по еден месец цело чело ми се исчисти (бидејќи, јас имав само на челото).

    Не се скапи производите, пробај. Се надевам ќе ти помогне и на тебе.
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  7. PoisonIvyFatale

    PoisonIvyFatale Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    181
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу, и моите се само на чело, дефинитивно ќе пробам❤
     
    На DulceChiquita му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Здраво, користев една рутина и многу ми се подобри лицето но решив 3-4 само да го одморам лицето користев само пена на Балеа , крема и СПФ и многу ама многу ми е лошо челото цело со ситни акни и црвено.. што да правам?
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Се океј, ама Хлораколот сметам дека е премногу да се користи два пати во денот. Така да, @PoisonIvyFatale ако се решиш за овој лосион, биди и ти внимателна со начинот на употреба.
    Јас користам на Фитофарм, и го користам максимално 3 пати неделно. Немам проблем со акни, но кога би имала, во никој случај не би го користела толку често. Тој на Галафарм не е толку јак, да не речам концентриран, ама сепак повеќе од еднаш дневно е ту мач, а и секоја вечер е за мене премногу, ако имате осетлива кожа особено. Може да ви се раздразни кожата и да си направите друг проблем.

    Во врска со кремата, и јас користам на Здраве Лека формула, но само по третман по лосионот, за секој ден бирам нешто полесно, за да може кожата да диша.

    Убаво распрашајте се и погледнете искуства пред да посегнете по јака хемија.
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DulceChiquita

    DulceChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Јас го користам Хлораколот согласно упатството. Јасно пишува дека се користи 2 пати во денот, навечер и наутро. А пред тоа, прашав и во аптека кога го купував, истото ми го кажаа, со тоа што ми кажаа дека кога ќе го искористам целото шишенце, потоа да не купувам ново бидејќи може да предизвика несакани дејствија.
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Во ред, јас го користам уште од тинејџерските години и од тогаш имам еден ист начин на апликација. Поентата ми е дека лосионот е доста јак, и треба да внимавате при користење.

    Јас имам осетлива кожа и летно време кога го користам ми се појавува црвенило додека го нанесувам на лицето, затоа што кожата тогаш ми е посува. Тоа ми го прави иако го користам со години. И затоа бирам да не го користам толку често. Ако на упатството пишува дека може да се користи два пати дневно, тоа не значи дека вие морате така да го користите, туку како ќе ви одговара. Пазете за иритации и обавезно после тоа хидратирајте ја кожата со крема.
     
    На PoisonIvyFatale му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Devojki sto ke mi preporacate za izvlekuvanje na gnoj?
    Ne se raboti za kojznae kakva golema akna, za gnojnica koja izleguva posle depilacija, bricenje i slicno? Samo ne crna mast
    Neznaev kade da go stavam mislenjeto, ne se raboti za lice, za bilo koj del od teloto.
    No temata e najakticna zatoa ovde pisav.
    Znaci moze da bide, krem, mast, losion, nz prirodno resenie nekoe.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Салицилна киселина
     
  14. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Ne za lekuvanje. Za izvlekuvanje, so cel da ne go stiskam.
    A vo koja forma da ja zimam? Gel, krem, maska? Na primer proizvod nekoj?
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Серумот од Ревокс со салицилна киселина, на попуст е цел месец во дм, а го има и на torba.mk.
     
    На ludamaja10 и Bellaa1234 им се допаѓа ова.
  16. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    A kolku mu se dvizi cenava? I dali bi bil efikasen za noze?
    Inaku sakam da prasam za fleki, citav deka vit C pomaga mnogu.
    Dali bi bilo stetno ako upotrebam vit C kapsula od apteka direktno na fleka ili bi trebalo da ja rastvoram vo krem?
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    275 ден. отприлика. Искрено не знам дали би бил ефикасен за нозе бидејќи кожата таму е поотпорна за разлика од лицето. За вит ц знам дека е доста тешко да се направи формула, така што не верувам дека би било ефикасно, може само да ја иритираш кожата и да биде полошо. Искрено не би експериментирала.
     
  18. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    Сона крема/гел, Скинорен, Далацин...
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Да се надоврзам само, салицилната киселина (а и AHA) е ефикасна за било кој дел од телото; постојат и лосиони за тело со AHA/BHA (салицилна киселина), само нема кај нас, а поретко се споменуваат и надвор. Инаку, најчесто се користат за акни на телото (како на пример, на грбот) или за Keratosis Pilaris (исто така наречено "chicken skin"), односно ситни црвени мозолчиња кои најчесто се јавуваат на рацете (надлактиците) и нозете. Јас имам KP и баш сум во потрага за лосион со AHA/BHA за тело. Кај нас, надвор од производите за лице, сум видела салицилна киселина во маските за лупење на стапала, а AHA (lactic acid) во средствата за миење на интима.

    @Bellaa1234 и јас не би експериментирала со витамин Ц капсули :).
     
    Последна измена: 2 јули 2020
    На PoisonIvyFatale, angela.kostova и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  20. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Како на времето мајка ми, тетка ми и другите жени, мајки, баби... имале кристално чисто лице и мазна кожа, а се миеле само со еден сапун? :?:
    Ние денеска имаме буквално СЕ од козметика и нега на кожата и пак неможеме да си ги средиме лицата? :whew:

    Има нешто што не чини. Стресот, храната, загаденоста(и на продуктите), премногу користење на средства и иритирање на кожата... Или што? :^)

    Незнам веќе што не испробав за проширените пори. Уште да можев ласерски третмани да си приуштам. |(
     
    На PoisonIvyFatale, Emilija97mk и scorpias им се допаѓа ова.