1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Јас од Србија го порачував, но еднаш така на среќа го најдов во Зегин имале залиха, прашај и во Виола, може таму има
     
    На beautys20 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    IMG_20200715_215704.jpg
    Ова денес го купив. Гел за миење за многу чувствителна, сува и оштетена кожа склона кон иритации. Со нијацинамид е. Пишува дека и на бебиња може да се користи.

    Пред 15мин. се измив, го оставив на лице додека се капев. Резултат:
    IMG_20200715_222113.jpg

    И веќе пола саат ми е црвено лицето.
    Можно ли е да е од Нијацинамидот или дека подолго време го оставив на лице?
    Со оглед на тоа што е 800ден. и е за многу чувствителна кожа, не излезе баш така. (facepalm):wasntme:
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Со ова се мие лицето, ама не се остава на лицето никако.
     
    На buba4e89, koritsaki и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  4. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Можно е да до тоа, веќе не го оставам, ама ако и само од миење вака ми прави, нешто не чини.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Zdravo , imam dosta cisto lice samo mnogu osetlivo no vo posledno vreme na celoto na hairline-ot potocno pocnaa da mi iskacaat bas golemi potkozni bubulici (vezbam pa najverojatno od sto se potam) ima li nekoe chare za pobrzo da se trgnat?
     
  6. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Пробај види значи само го триеш на лицето нормално како се мие и толку. Па види разлика .. Ако не ти годи, исфрлај го.
    Од потење се тие. Тоа место редовно чисти го со тоник , јас после вежбање на сабајле си ја нанесувам дневната рутина, во која е и чистење со тоник , значи ПОСЛЕ вежбање го чистиш лицето. Истотака, можеш редновно(2-3пати во денот) да си го чистиш лицето на тие местиња со розина вода и тоа многу ќе ти помогне.
     
  7. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    dali mozes da mi predlozis nekoj dobar tonik?
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Па јас го користам на Балеа розевиот, без алкохол е , нежен е и не ја суши кожата
     
    На marty 0102 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marty 0102

    marty 0102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2018
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu ke probam
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lolitaspurgatory

    lolitaspurgatory Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Како се користи бензоил пероксид и дали е ефикасен?
     
  11. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.920
    Допаѓања:
    49.981
    Пол:
    Женски
    Не знам што да правам со моето лице, имам многу црвенило, дерматит.
    Порано имав околу носот и веѓите, почна секаде да се шири, имам на челото, на образите.
    Се мачкам со келулал дс, помага ама привремено.
    Пример ќе нема ден два пак ќе се појави или пак помалку од тоа.
    Навечер највеќе имам се мачкам и утрето ништо нема.
    Порано имав само во зима сега еве и во лето имам. Не знам што да правам, ми смета многу, ме чеша.
    Чаре некое? :(
     
  12. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    На едно место на лицево, од акна ми се направи модринка.
    Баш е модро,приметливо,дури црно, и болно на допир :(

    Што да и ставам да избледне, да не боли?
    Ко да сум со удрила таму..
     
  13. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    Препорака за некои производи од Дм за мрсна кожа ( мицеларна , гел ) не прескапи :tmi: дома имам добри ама сега во бременоста ми треба нешто полесно или на природна база , сега од хормоните пак склоно кон акни :drunk:

    Овие од алверде кои беа за мрсна кожа , знам оние со роза беа за сува ..
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]

    Овие гелови погоре се за мрсно лице , кој и да земеш нема да згрешиш.

    а мицерална вода оваа

    [​IMG] [​IMG]
     
    На Astrum.Obtutus, poppie, IamSexyAndIKnowIt и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.644
    Допаѓања:
    5.587
    Пол:
    Женски
    баш оваа мицеларна и јас а зачував , сакав да разгледам за неа , ќе ги земам , е фала ти многу :hug:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lolitaspurgatory

    lolitaspurgatory Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    20200717_164820.jpg Dali ovoj face wash go ima kaj nas?
     
  17. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
  18. lolitaspurgatory

    lolitaspurgatory Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Vo red fala ti!
     
  19. DojaCat

    DojaCat Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    870
    Пол:
    Женски
    5 недели терам вака но веќе забележувам порите ми се ептен зголемени на образите, црнките на носот никогаш не ми се приметувале а сега се доста видливи и на површина. Исто така забележувам текстурата на кожата не е рамна туку се појавуваат како ситни ситни бубулици (?) Дали е ова нормален резултат после користење на серумиве или нешто грешно правам? А баш се стремев кон glass skin :u:
     
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Ако си ги вметнала сите (или голем дел на) производи истовремено, тешко би било да се каже од што ти е.
    Кај некои луѓе нијацинамидот има такви реакции, а и кремите и СПФ кремите знаат доста често да прават проблеми.
    Според ова што го користиш, претпоставувам дека имаш комбинирана или мрсна кожа (склона на акни).
    Мој совет е да одиш целосно минималистички, односно да се посветиш на што е можно помалку производи истовремено додека не откриеш што ти прави проблем.

    Ко за почеток, основни работи што ќе ги користиш нека се средствата за миење лице и една крема. Пример, една седмица само миј го лицето, и ставај од хијалуронската киселина (како состојка што ретко предизвикува иритации - најчесто кај луѓе кои се алергични на неа) и од кремата на Revuele и види како ти реагира кожата.

    Следната седмица додај ја кремата на Carroten. Ако се случува нафрлување, потоа пробај наутро да ја ставаш само неа, без таа на Revuele, бидејќи можеби одделно двете се во ред, но заедно да не ти функционираат, особено ако си со помрсна кожа и ставаш ноќна крема (која често е помрсна од дневна крема) и плус СПФ крема која по природа е помрсна.

    Ако и вака ти одговара, на крај додај го нијацинамидот, па дури тогаш ќе видиш дали е од него (или негова комбинација со другите производи). AHA серумот не би требало да ти прави проблеми, особено не вакви. Салицилната исто не би требало да ти прави проблеми, бидејќи би поминал периодот на purging, а и баш со салицилната би требало да ти се „намалат“ порите и да ти се исчистат црнките. Затоа и мислам дека или имаш реакција од нијацинамидот или некоја од кремите ти ги „полни“ порите.

    Проблемот со ова е што еве можеби ќе поминеш една седмица без СПФ крема, особено во жештините и кога UV индексот е поголем, ама навистина не знам како поинаку да „изолираш“ кој производ (или комбинација) ти прави проблеми. Евентуално можеш првата седмица наутро да користиш само хијалуронска + кремата на Carroten, а навечер само кремата на Revuele. За жал, мора да експериментираш и уште поважно, да имаш трпение за да експериментираш.

    Патем, би ти рекла уште неколку работи:
    1. Не користи facial scrub. Ако веќе го користиш (или барем дотроши го тој што го имаш), биди нежна кога го триеш од лицето, и покрај тоа што ти изгледа како да има фини, мали честички.
    2. Ако не ставаш една седмица СПФ крема, можеби и немаш потреба тогаш да го користиш маслото за миење лице.
    3. Ако не ти е премрсно/нечисто лицето наутро, не мора да го миеш со средство, можеш и само со вода.
    4. Тука ќе напишам уште неколку потточки поврзани со салицилната киселина:

    - ти всушност, и без серумот од салицилна киселина ставаш два пати дневно салицилна киселина: двата производи на Neutrogena се со салицилна киселина. Ова значи дека не ти е неопходен засебен серум од салицилна киселина. Dr. Dray (од youtube) смета дека салицилната киселина може да е добра и во wash-off product (како овие што ги имаш), само да го подоставиш средството на лице некоја минутка, за да добиеш максимална придобивка, односно да ти се впие поголем дел од салицилната киселина, наместо биде измиен. Така што, можеш да пробаш и само така, а да си го чуваш серумот за период кога ќе користиш средство за миење на лице без салицилна киселина.
    - ако мислиш дека имаш congested skin, не е проблем и да ставаш салицилна два пати дневно, не е иритирачка состојка и баш е anti-inflammatory (така и ги смирува мозолчињата). Fun fact: салицилната киселина се добива од иста состојка како и аспиринот: салицин, која се добива од природата. Затоа и има слично дејство како него.
    - кога ќе сметаш дека кожата ти се подобрила, доволно е и да ја ставаш еднаш дневно, а понатаму ако сакаш можеш да намалиш и на неколку пати седмично.

    Се надевам дека ти помогнав некако :).
     
    На DojaCat и buba4e89 им се допаѓа ова.