Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  Нина фала ти многу за советите , стварно помагаш ептен .Јас немам некој тежок степен на акни ама во Т-зоната ми се појавуваат од време на време , па како и многу девојки сакам да имам мазно и чисто лице.Сега планирам да си купам Клиндамицин па да почнам со терапијата :) А да те прашам само дали при користење на клиндамицин може да ставаме и крема за лице или исклучиво да го чистиме со антибиотикот ? Те изнамачивме со прашањата , ама навистина мислам дека ке ми помогне оваа терапија . Фала ти са советите . Поздрав :*
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Клиндамицинот го има и како гел за миење и како лосион за чистење. Прво ќе го миеш лицето со гелот, а после со памук ќе го чистиш со лосионот. И после тоа нормално дека можеш да ставиш крема, пред да ставиш пудра мора прво крема да имаш нанесено. Можеш да продолжиш да ја ставаш кремата што веќе ја користиш или некоја хидратантна крема затоа што од клиндамицинот може да почне помалку да ти се суши лицето, а ако сакаш да си земеш крема исклучиво против акни, тогаш ти препорачувам Еуцерин или Авене крема против акни. А јас моментално ставам една Puzzle крема и лосион, многу се ефтини во споредба со Еуцеринот, ама јас сум многу задоволна, најубави резултати до сега ми покажа, еве веќе две три недели ги користам и многу ефикасно делуваат.
   
 3. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  jas iskreno ne se osmeliv so ovie proizvodi sto gi kaza nina tuku mene mi kazaa edna maksa so kvasec ama mn e teska mirizbata od kvasecot tesko koj moze da go podnese :^)
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Маска од квасец и млеко ли користиш? Да стварно квасецот е многу добар за лицето.
   
 5. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  јас имав прегадно исфрлено лице неможев да се поднесам ни да се гледам ставав триста чуда на лицево и пак ништо купив сапун бекутан и крема и ми поминаа немам ни црвенило ни ми е исфрлено :) и да го миев лицето со камилица и тоа ми помогна
   
 6. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  Фала ти и тебе Вери.Овие денови планирам да започнам со терапијата што ни ја кажа Нина па ке видам како ке биде :)
   
 7. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  Нина а баш сега прочитав дека клиндамицинот се става само на акните , а не треба да се чисти цело лице со него .Би сакала да те прашам како го користеше ти , и дали има некои негативни ефекти ако се чисти целото лице со лосионот , демек многу го сушел лицето ?
   
 8. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  dada samo sega skoro pocnav dali ima nekolku dena eve od nedelata pocnav edna prijatelka mi kaza samo neznam kolku ke mi pomogne i dali ke mi gi iscisti belezite a i dali treba kvasecot da stasa ili vednas stom ja pravis smesata i vednas ja stavas na lice eve jas cekam da stasa pa go stavam na lice toj se susi i potoa so kruzni dvizenje go vadam i na kraj najprvin go plaknam liceto so mlaka voda i potoa so ladna ako znaes nesto poveke vo vrska so ovaa maska ke te molam da mi kazes a i nekoj drug ako znae slobodno neka pisee :) pozz :*
   
 9. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  нееее не треба да чекаш да стасува, одма кога ке ја направиш смесата ке си нанесеш на лицето и ке си се исуши тој за неколку минути.... само незнам колку оваа маска ке ти помогне зашто и јас ја користев али немаше некои wow ефекти штознам... мислам дека поубаво ти е да си користиш маска од зелена глина ( во аптека ја има ) само ја раствараш со вода или неколку капки лимон и чекаш да се исуши... после маскава лицето стварно е убаво и мазно само треба секоја недела да ја користиш.. ;)
   
 10. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  a ovaa maska od zelena glina isto za mozolcinjata i aknite li e a? :)
   
 11. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  12
  да за акни е... и убаво ја чисти кожата глинава.. а и не е скапа околу 160 денари е а имаш да правиш маски од нејзе ехеее :D
   
 12. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Клиндамицинот го ставаш само на акните во втората фаза - значи кога го користиш веќе аиролот, па ставаш клиндамицин локално само на акните кои ќе се појават како резултат од терапијата со аирол. Во првата фаза кога користиш само антибиотик, ставаш на цело лице. :)
   
 13. karanli

  karanli Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
 14. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  Фала ти Нина .
  Клиндамицин да користам и гел за миње на лице и лосион , или само лосионот ? А овој Ариолот како што гледам на сликата маст , крема на такви нешто ми личи ? И целото лице треба да се мачка со него така ?
  Мене пак ми препорачаа една крема Здраве , бугарска крема била , демек помагала за сушење на акните . Ако има некој некакво искуство со кремава нека пише :)
   
 15. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Клиндамицин јас имам само лосион користено ама ти ако сакаш цела колекција да си користиш тогаш можеш и гел да земеш, твој избор е. Инаку јас не се осудувам да ја користам Аеролот затоа што ми изгледа дека е тешка хемија штом го лупи лицето, затоа размисли убаво, пробај прво со некои полесни препарати, па ако не ти делуваат тогаш се префрли на Аерол. Пробај прво можеби само од клиндамицинот ќе ти се исчисти. А за таа кремата Здраве овде на форумот некој имаше пишано дека ја користи, побарај во претходните постови. За крема можеш и Puzzle да ја пробаш, мене многу ми помага.
   
 16. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.536
  А ти за миење на лицето што користеше ? Се двоумам дали да го земам и гелот или само лосионот . Мене лицето ми е чисто на образите и челото , само се нафрлувам од време на време во пределот околу устата со по некоја акна , и тое ме иритира .Сакам да ми биде ептен чисто лицето , затоа ме заинтересира терапијата на Нина бидејќи како што рече ако си ја истераш цела ке ти биде мазно и обновено лицето :) И плус што имам по некоја флека (страшно ме нервираат ) :( А Клиндамицинот и да ми го исчисти скроз лицето не е препорачливо да се користи повеќе од 3 месеци , што значи пак старата песна .
  Оваа кремата Здраве само што ја купив од маркетот . Сега планирам да купам и клиндамицин лосион и гел .А за Аерол уште се двоумам , имам време прво со клинамидинот ке го третирам лицето 2-3 месеци :) Фала ти Вери за советите. :*
   
 17. Dimitarmk

  Dimitarmk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  od pred nekoe vreme liceto nesto me boli :( neznam od sto e i imam nekoi tocki kako bubulici na liceto i podcnjaci imam sto treba da napravam da ne me boli liceto i da gi nema tie tocki kako bubulici i podocnjacite da gi nemam
   
 18. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  57
  Подочнаците можеби ти се од ненаспаност па потруди се да спиеш повеќе или пак од некоја алергија. Сега не можам де се сетам каде прочитав за ова со алергијата но ќе проверам и ќе ти пишам, а за точките на лицето е тоа не знам. Најдобро е да прашаш кај дерматолог
  :*
   
 19. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Јас во моите постови кажав дека аиролот (tretinoin) е за оние кои имаат долгогодишни проблеми со акни и се мачат со тој проблем, се обидуваат да го решат со различни средства безуспешно. karina8, ти доколку имаш акни само во т зоната и околу устата не е лошо да одиш и на гинеколог. Околу уста се појавуваат акни при полицистични јајници.
  Инаку јас во претходните постови советував една од девојките, незнам која беше да проба прво само со лосион/гел што содржи клиндамицин. Тоа е антибиотик и на некој период ќе го реши проблњмот, а можно е и повеќе да не се појават, па да нема потреба од користење на аирол.
  А тоа дека е тешка хемија незнам колку е точно.. Во продолжение ископирав текст за неговиот состав и механизам на делување. Во сите козметички произвооди кои ги користиме има многу повеќе "хемија" отколку се во лек кој е произведен од реномирани фармацевтски куќи како на пр. Roche и во чие упатсво за користење има точен состав. Јас никого овде не убедував да користи само го кажав моето искуство, а вие може слободно да се консултирате со дерматолог, кој доколку е професионалец и не сака да ви ги земе парите и да ве завлекува со 300 препарати, ќе ви го одобри користењето. Јас кажав кај мене што успеа и како си го решив проблемот, што не значи дека за секого би било тоа идеална терапија. Се зависи и од типот на акните, возраста, зафатеноста по лицето итн. Најубаво е да се консултира дерматолог и тој да препише терапија.

  Во продолжение копиран текст на англиски за аиролот:


  Retin-A Micro (tretinoin gel) microsphere, 0.1% and 0.04%, should be applied once a day, in the evening, to the skin where acne lesions appear, using enough to cover the entire affected area lightly. Application of excessive amounts of gel may result in “caking” of the gel, and will not provide incremental efficacy.

  A transitory feeling of warmth or slight stinging may be noted on application. In cases where it has been necessary to temporarily discontinue therapy or to reduce the frequency of application, therapy may be resumed or the frequency of application increased as the patient becomes able to tolerate the treatment. Frequency of application should be closely monitored by careful observation of the clinical therapeutic response and skin tolerance. Efficacy has not been established for less than once daily dosing frequencies.

  During the early weeks of therapy, an apparent exacerbation of inflammatory lesions may occur. If tolerated, this should not be considered a reason to discontinue therapy.

  Therapeutic results may be noticed after two weeks, but more than seven weeks of therapy are required before consistent beneficial effects are observed.

  Patients treated with Retin-A Micro (tretinoin gel) microsphere, 0.1% and 0.04%, may use cosmetics, but the areas to be treated should be cleansed thoroughly before the medication is applied.
   

  Прикачени фајлови:

  • tretinoin1.gif
   tretinoin1.gif
   Големина на фајлот:
   7,3 KB
   Прегледи:
   409
 20. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Јас со Еуцерин гел го мијам лицето, а дерматолог ми препиша Dercome Clear ама со него се имам измиено само два три пати и така ми стои дома. Треба 10 мин. да стои на лицето па после се мие. Јас по цели колекции купувам гел, тоник и крема и после само ми стојат така по дома :) Прво се миев со еуцерин гелот, па ставав тоник, па на крај од кремата еуцерин. После кога ми кажаа за таа Puzzle колекцијата земав да ја пробам и многу убаво ми го чисти лицето, па продолжив да се мијам со гелот еуцерин, а тоник и крем ставам пузле ( пошто нема гел од пузле). :)
  Да да те сфатив јас дека е така од претходните постови, затоа кажав дека не се осудувам да го користам а и немам толку голема потреба. Подобро е прво со некои полесни средства да се проба, па ако не се покажат одредени резултати, тогаш да се премине кон средство со појако дејство.