1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Нее не ми создаде ништо на лицето
    Кај мене супер беше се , а резултати видов уште првите 10 дена почна тенот некако да ми се подобрува ...
     
    На VACA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Балеа ултра сензитив гел, Konopka крем за чувствителна кожа и азелеинска киселина за флеките од акни бидејќи ниацинамидот не ми помогна воопшто.
     
  3. MyQis

    MyQis Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали некој го користел маслото од шипка (rosehip) после сона? Дали може така да се користи? Исто ме интересира дали е комедогено?
     
  4. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Препорака за spot on гел, крема за акни? Природно, неприродно, сеедно, само да е ефикасно.
     
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Здраве :D
     
  6. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не е spot on, плус премногу е мрсна, а благодарение на неа 2 години челото не можев да го исчистам, цело со ситни акни.
     
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Кај мене баш спротивно :wasntme: можно е.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Afrodita remove spots, young and pure линијата.
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Коректор од Еуцерин од Dermopure линијата или крем за локална употреба од Gerovital. Двете имаат салицилна киселина во состав.
    upload_2021-4-16_22-25-49.png
    upload_2021-4-16_22-29-42.png
     
    На hristinan12 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  10. Mar123i

    Mar123i Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali ima nekoj iskustvo so egyptian kremata protiv akni od bioshop vita?
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  11. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски

    Јас незнам од каде толку комплименти за кремата на нивниот профил на инста. Јас поради тоа ја порачав и мислев дека сварно помага, но по некое време користење немаше никаков ефект, освен што дава мекост на кожата и убав сјај, друго нешто не забележав, дури мислам дека и ми створи уште некоја акна. Исто ја користев и маската, по две користења ја баталив, бидејќи и се смени текстурата целосно незнам што беше причината. Сега кремата ја користам на стапалата,да не ја фрлам :D
     
  12. Noraa99

    Noraa99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Efektot na aknefug kje go vidis posle 3meseci, celosno kje ti go iscisti, NO te pravi zavisten. Edna/dve nedeli ako go ostavis kje ti se pojavat pak. Nz ni jas sto da pravam vekje
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Noraa99

    Noraa99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae sto da koristam za gradni i grbni akni? Dermatologot me preporacil losion acne out, no ne citav dobri iskustva.
    Akni imam i vo lice, najverojatno hormonalni se, od policisticni jajnici.
    Fala vii odnapred
     
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас уште го користам, нема штета колку што знам од долготрајна употреба.
     
  15. Noraa99

    Noraa99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mozebi i nema. Poentata mi bese deka nema smisla da go koristime cel zivot, mora da se najde nekoe drugo resenie. Imase i drugi clenovi so vakvo iskustvo od kremot, sadly
     
  16. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Работата е што иако кај некои луѓе акните се јавуваат само во одреден дел од животот и потоа целосно исчезнуваат, кај други луѓе се како еден вид на хронична болест која мора да ја одржуваат под контрола и мора редовно да користат производи кои ги таргетираат акните. Акните се буквално болест, кожна болест (иако не се перцепира така од луѓето, туку се гледа само како естетска аномалија) и не е нелогично таа да трае долго време. Ако сакаш погледни ја Anjali Mahto на Инстаграм, таа цел живот се борела со акни, станала дерматолог и сѐ уште се бори со нив одвреме-навреме иако има пристап буквално до секакви третмани: едноставно таква ѝ е генетиката. Така што, некои луѓе се приморани цел живот да користат одредени третмани против акни, исто како што на пример луѓето со алергија на полен цел живот се справуваат со неа. Позитивното е што барем може некако да се третира и да се контролира, макар и тоа да е нешто што мора да се таргетира долго време :). Се разбира, ова не значи дека никогаш не може да се има чисто лице, едноставно значи дека можеби долгорочно ќе биде потребен труд и посебни производи за негово одржување и/или намалување на појавата на акни.
     
    Последна измена: 17 април 2021
    На ludamaja10, Lollipop_123 и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  17. Noraa99

    Noraa99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Acnefugot e piling, ne e smiruvacki ili hidraten krem,taka da nema sanca da se koristi tolku dolgo vreme.Se nadevam da ne ti e tolku loso.
    I da, sum svesna za "bolesta", bidejki sum 4ta godina student po medicina. Se najdobroo:)
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Колку што знам, акнефугот е на база на антибактериската и антивоспалителната состојка benzoyl peroxide, која функционира на тој начин што ја убива бактеријата која придонесува за создавањето на акните. Во измивачка форма, може дури и да се користи под пазуви баш поради тоа што ја намалува популацијата на бактериите кои го предизвикуваат непријатниот мирис. Дури и да имаше ексфолијациско дејство (како салицилната киселина која исто така се користи против акни), може да се користи цел живот; со разумна употреба пилингот/ексфолијацијата има голем број придобивки за кожата. Се разбира, доколку „перманентно" се нормализира популацијата на бактеријата (C.acnes) - сите добиваме повремени мозолчиња, зборувам за голем број на акни - нема потреба да се користи понатаму за таа цел - отстранување на акни, иако може постојано да се користи под пазуви, како замена за/надополнување на антиперспирантот.
     
    Последна измена: 17 април 2021
    На IM.TMKQ и Elence93 им се допаѓа ова.
  19. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Сепак се одлучив за ова и да ти кажам навистина е добро. Вчера го нанесов, за 70% се поминати. Ќе продолжам во текот на денот да го користам. Обично ми треба околку недела дена, некогаш две недели за да исчезнат. Ќе видиме колку ќе треба со овој гел. Ама за еден ден има значителна разлика, а и не е скапо. Фала ти:)
     
    На Aztec и Elence93 им се допаѓа ова.
  20. Economylover998

    Economylover998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Од каде го купувате маслото и колку пари е и ако може слика фала однапред