1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    778
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми каже како да ги користам по редослед,наутро-навечер..
    И да ми препорача чистач на лице,се мислам да земам од оваа серија на натура сиберика,дали е добар?
     

    Прикачени фајлови:

    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ниацинамидот наутро, после него можеш пептидиве ( ваљда ). Тоникот можеш пред нив, а фејс серумот можеш пример за викенд заедно со маската. Салицилната навечер, ја би ти препорачала да си земеш хујалуронска киселина плус и крема со спф.
    Друго чистач можеш да го земеш на true Alchemy proteins големо паковање е и е супер според мене.
     
    На hristinan12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Batgirl501101

    Batgirl501101 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    Podolg period imam problem so akni, imam poseteno povekje dermatolozi no nema nikakov efekt i pokraj toa shto preparatite gi koristam podolg period (5-6 meseci i povekje). Dali nekoj moze da mi predlozi nekoja rutina shto bi mozelo da dade nekoj barem minimalen efekt za da mi se podobri liceto.
     

    Прикачени фајлови:

  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. barbiegirl01

    barbiegirl01 Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2021
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате некоја лесна крема?? Инаку иам нормална кожа со мрсна Т зона склона кон акни :)
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Гел крем од береза сиберика е одличен е лесно впивлив.
     
    На barbiegirl01 и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Важно е да знаеш која е причината за создавање на акните за да најдеш соодветен третман. Би ти го препорачала смирувачкиот крем од Еуцерин од линијата Dermopure. Ќе го потсмири црвенилото и воспалението, но нема да биде доволен за целосно да ти се исчисти лицето. Одличен е и во комбинација со посилни третмани за акни. Од истата линија има и гел за миење.
    Најверојатно ќе треба да вметнеш и бензоил пероксид и/или ретиноиди за најдобри резултати. Сепак овие не би ти препорачала на своја рака да ги употребуваш. Појди повторно на дерматолог. На форумов има голем број на членки задоволни од д-р Старова.
     
    На IM.TMKQ и pdb123 им се допаѓа ова.
  8. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @Aztec само тој доктор мене ми помогна. Провери има фб страна. Јас пиев и антибиотици, креми и лосиони некогаш не се доволно. Инаку се согласувам, мислам дека ќе ти ја препорача таа терапија со бензоил пероксид и сона крема (адапален).
     
    На Aztec му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Благодарам драга што ме тагна. Драга @Batgirl501101 обкасни ми го убаво проблемот. Кога се појавени, како резултат на што. Колку години имаш? Што имаш користено досега? Поздрав
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.712
    Допаѓања:
    9.611
    Пол:
    Женски
    Дали имаш испитано хормони? Дали имаш полицистични јајници? Мене ова не ми личи само на дерматолошки проблем треба да се испита што е причината
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  11. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Веќе некое време кожата на лицето ми е многу сува, не можа да нанесам ништо од шминка, некој совет? Користам само крема за хидратација. До сега имав комбинирана кожа, и не сум имала ваков проблем. Сега ми е и нафрлено и суво лицето.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Дали правиш пилинг на лицето?
     
  13. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Не
     
  14. Perverzna€

    Perverzna€ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2018
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, имам 23г и кожа склона кон акни ме интересира дали можам да ги користам овие производи со оглед на тоа дека на вит Ц кремата пишува за 30+.
    Ми треба бидејќи приметувам благи брчки кои сакам да ги ублажам.
    Благодарам!
     

    Прикачени фајлови:

  15. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Најверојатно ти е оштетена кожата. Мислам дека би ти помогнале Cicaplast производите од La Roche-Posay. Овие производи содржат пантенол, цинк, бакар, манган и хијалуронска киселина што значи дека ја забрзуваат регенерацијата на кожата и имаат антибактериско дејство. Исто така, на официјалната страна на La Roche-Posay е наведено дека се некомедогени. Има балсам со и без СПФ и гел од оваа линија.
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    Разгледај ги Q10 кремовите од Балеа или Еуцерин. Тие се наменети за твоја возраст за првите мимички брчки. Од Балеа мислам дека најлесен за проблематична кожа е оној во портокалово пакување. Немаш потреба од крем за 30+.
     
    На raww и Perverzna€ им се допаѓа ова.
  16. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Каде можам да ги најдам овие производи?
     
  17. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Види креми на кои пишува cica или atopi, такви знам дека имаат Еуцерин, Биодерма и Ла рош. Јас ја користам на Биодерма атопи и сум многу задоволна. Секако треба еднаш неделно да правиш пилинг, за да може кожата да се обнови. Имаат Ревокс пилинг аха+бха, така нешто беше.
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.898
    Допаѓања:
    103.024
    Пол:
    Женски

    Во Зегин , Анни фарм
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  19. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Последниве 5 дена користам само чистач гел, пантенол крема и спф, кожата не ми била толку мека никогаш. Само ќе ја вметнам и азелаинската киселина што ја користев и толку. Веќе не експериментирам.
     
    На Lollipop_123, IamSexyAndIKnowIt и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  20. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.455
    Пол:
    Женски
    Немам лично искуство, но ќе ти споделам за едно девојче со истиот проблем. Исто така посетила мн дерматолози, но имала минимален успех. После некое време пак по старо.

    Накрај решила да се обрати кај нутриционист и ја советувале да направи тест за интолеранција за храна. Фактички, колку што јас сфатив, не е дека храната на којашто испаѓамр сензитивни не смееме да ја јадеме, но таа храна едноставно нас и вклучително на нашата кожа не ни прија. Па, пробала да се откаже од сите јадења што не и одговараат и лицето и се исчистило мн брзо, мн поголем ефект од било што дотогаш. Така да, пробај го ова, ништо не те кошта.

    Не верувам дека има некој магичен продукт што со надворешно нанесување ќе ја среди работата. Ама ако го најдеш коренот на проблемот мислам дека ќе се реши. Исто така може да испиташ и хормони, да не се работи за некој дисбаланс. И за тоа има терапија секако. Поздрав и ти посакувам успех :)
     
    На Astrum.Obtutus и Biljarkata им се допаѓа ова.