Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

 1. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Има гел од Пазл. Јас си го купив пред три недели од Зегин 102 денари. Аптекарката ми рече дека ова е новото пакување на гелот. Антибактериски е. Не содржи алкохол и не го суши лицето. Јас го користам еднаш дневно - навечер за дезинфекција на лицето пред спиење. Задоволна сум, откако ќе се измијам го чуваствувам лицето чисто и не ме затега, не ми се суши.
   

  Прикачени фајлови:

  • puzzle.JPG
   puzzle.JPG
   Големина на фајлот:
   172,6 KB
   Прегледи:
   362
 2. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.535
  Фала ви женски на советите :) Нина , а дали аиролот помага и за флеки ?
   
 3. mari4eEe

  mari4eEe Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  12
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.466
  Еееј шо убаво :) Фала мн Нина, не знаев дека има и гел, пошто мене дечко ми ми ги донесе кремата и лосионот и така си помислив дека најверојатно нема гел :) Ама што има одма ќе одам да го земам, оти јас стварно сум многу задоволна од лосионот и кремата, набрзина ги суши акните. А и кремата е во исто пакување како гелот на сликата. :)
   
 5. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  12
  me interesira gelov dali pravi pena barem malku?
   
 6. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Мене да, ми ја обнови целосно кожата.

  Ако се миеш со специјално четче за лице или со сунѓерче, да. А ако нанесуваш со прсти не многу. Мислам како и секој друг гел за миење лице. :)
   
 7. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  12
  fala mace :)
   
 8. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.535
  Се решив да си ја истерам терапијата на Нина , прво ќе го користам клиндамицинот и докторс сапунот оној црниот што е со сулфур и катран ,2-3 месеци така ќе го третирам лицето а паралелно и со кремата здраве ми се чини дека помага .По 2-3 месеца зависи каква ке ми биде состојбата со лицето почнувам со аиролот . А аиролот како се користи ? Се става на целото лице или не ... ? Мене повеќе ми е за флеките , штом ја обнувува кожата супер .
   
 9. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Прво види истерај си со клиндамицинот. Можеби до тогаш ќе ти избледат флеките сами по себе, бидејќи нови бубуљици нема да ти излегуваат. Така, стариве флекиќе избледат. Ако не, тогаш ќе почнеш со аиролот САМО НАВЕЧЕР, првата недела мнооогу тенок слој на цело лице за да се навикне кожата (нормално ќе ги избегнуваш деловите околу очите). Само пази, од аиролот се става ептееен малку (после првата недела малку повеќе, ама сепак, малку). Мене една тубичка ми траеше 3 месеци. Ти посакувам среќа :)
   
 10. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.535
  Едно огромно благодарам за Нина . :) Утре купувам Клиндамицин , и почнувам со терапијата . А дали е подобро да земам и гел клиндамицин за миење или да си продолжам да го користам сапунот на докторс ? Ти освен клиндамицинот , што користеше за миење на лицето , и каква крема ?
   
 11. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  1.036
  Пол:
  Женски
  клиндамицинот е 100 проценти ефикасен.кога го користев немав ниту една акна на лицето
   
 12. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  а јас ке ви кажам дека тоа со аиролот да не го правите сега ова време на ова јако сонце... таа терапија се прави зимно време кога нема сонце... зашто тоа е како хемиски пилинг што го прават во козметичките салони и лицето ти се лупи и тие овој третман го прават и го препорачуваат исклучиво само во зима... па сега вие како сакате ;)
   
 13. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  1.036
  Пол:
  Женски
  кога имав 15 години лицето во еден период лицето ми се наполни со акни..и тоа во лето..сонце,забава а јас сама се измачував..и тогаш клиндамицинот-СУПЕР РЕШЕНИЕ.мислам дека ова е лосион не би требало да штети
   
 14. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  не за лосионот за тоа другото јас зборев :D
  иначе лосионот може да си се користи не е ништо штетно а и да супер е има добри ефекти од клиндамицинот само треба секоја вечер да го користиш, најмалку 1-2 месеци и најбитно да имаш стрпление и без нервози! Нервозите се ужас за лицето..
   
 15. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  1.036
  Пол:
  Женски
  да така е..при секое нервирање акна на лицето..а ужасно ме нервираат.а дали некој знае дали е вистина дека благото создавало акни..ми рекоа неодамна а јас сум љубител на слатки,торти и чоколади :P па?
   
 16. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  43
  да за жал благото е причина + за акните... гледај што помалку благо да јадеш ;)
   
 17. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  1.036
  Пол:
  Женски
  леле тешко мене :( ..фала ти за советот..ќе обидам да се контролирам со благото
   
 18. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  а само клиндамицинот ли го користесе или користевте и некој други креми за да се отстранат акните ??? ај плс кажиии мн се нервирам со тие акни веке немам никакво стрпление :( а за благо мн јадам :?:
   
 19. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333
  Значи мораш да имаш трпение ако сакаш успешноо да се излекуваш. Акни не се лечат преку ноќ. А девојката што зборуваше за аиролот, точно е дека прави реакција со сончева светлина, затоа ги советував да се мачкаат исклучиво навечер, а додека да го завршат третирањето со клиндамицин, ќе поминат летните месеци како и да е....
   
 20. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  333

  Додека се мачкав со клиндамицинот лицето го миев со бебешки сапун, а можеш и да си го земеш Ассо Дерм од Алкалоид. Многу дерматолози го препорачуваат. А за крена, не користев некоја за третирање, туку само за влага и мрсно на кожата која ми се сушеше заради терапијата. Мене ми одговараше Бекутан.