1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Девојки јас само со помош на Магнолија си го исчистив лицето, какви не глупости купував пред тоа, се што ќе видев, фрлени пари, како не имаше некој со време да ме подучи :D е сега не е и нешто многу ефтино, ама не е ни па прескапо, кога се работи за лице мислам дека вреди секоја пара, така да ако ја контактирате Магнолија за рутина нема да погрешите :l:
     
    На UnordinaryOne, FridaodaMk и Макаронкаа им се допаѓа ова.
  2. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Има ли некој побарано рутина од coslovemetics на инста, стварно ли има толку добро резултати
     
  3. irenchetTo

    irenchetTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски

    Kako da ja najdeme Magnolija
     
  4. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Пишав на сајтот од bellina, сите производи се од таму, веќе неколку месеци ја имам рутината, на неколку недели и испраќам маил и кажувам каква е состојбата со лицето, значи комуницираме. До сега се ми е ептен погодено, има голема промена, баш сега пред некој ден се видов со другарка и ми вика како го среди лицето :D
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.984
    Пол:
    Женски

    И @Biodevojka може со истите производи да ти изработи рутина
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. АничеБананиче

    АничеБананиче Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    3.790
    Пол:
    Женски
    Феминки незнам дали е најсоодветно овде да го поставам прашањето....дали некоја од вас имала бели ситни точки на усните? (слика подолу преземена од нет)
     

    Прикачени фајлови:

  7. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    После 6 месечна терапија со Јасмин, лицето целосно ми се исчисти и резултатите беа зачудувачки.
    Ова траеше се до 3тиот месец откако ја прекинав - со што сега се се враќа по старо буквално преку ноќ... Користам одлични производи и не ја менувам рутината што значи не е до тоа..
    Причина за акните ми се полицистични јајници.
    Ми препорачаа сега да пробам на природна база чај и капки.
    Конкретно, дали некој има искуство со чај од билна аптека ( микс од ајдучка трева и не знам уште што ) и капки вркута?
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Jасмин за хормони ти дадоа?
    Инаку да, од Јасмин и мене истото ми се дешаваше. Јас ги пијам за нешто друго.
     
  9. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Да имав хормонален дисбаланс поради пцос и циста од 40мм која за среќа пукна пред да ја почнам терапијата. Ми ги дадоа за да не ми се ствараат цисти понатака и акните да ми се повлечат, што така и беше ама еве сега..хаос..
     
  10. Sunny Funny

    Sunny Funny Нов член

    Се зачлени на:
    29 март 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки, дали некоја од вас некогаш имала или се сомневала на фунгални акни? Ако може да ми каже дали има надеж тоа да се излекува и дали повторно се појавуваат? ❤️
     
  11. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Видов неколку (многу) страни поназад за Niacinamide, кој го користите тие што користите и дали сте задоволни?
    Многу осетлива кожа + дерматит имам па не ставам многу продукти освен хидратантна крема/спф/коректор некогаш, но имам црвенило од акни од пред неколку месеци што до сега требаше да го снема а и пориве ми се чинат зголемени. Читам дека помага со тоа нијацинамид, па некој совет? ( и за други продукти ако имате топла препорака)
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За фунгал акни го препорачуваа кремчето со азелаична киселина на true alchemy. Инаку би требало да испиташ хормони.
     
    На Sunny Funny му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.984
    Пол:
    Женски

    Јас мислам подобро да го избегнеш нијацинамидот обично супер делува на мрсна кожа со проширени пори , но еве иако и јас инам мрсна кожа хаос ми го направи лицето. Не ти го препорачувам во никој случај. За порите доволно ти е чисти да ги одржуваш, не можат да се намалат за жал.
    Хијалуронска и витамин ц можеш да воведеш. Јас моментално наутро користам вит Ц , навечер хијалуронска на влажно лице.
    И крема со спф обавезно, зошто прочитав дека понекогаш користиш..има и такви креми баш за луѓе со дерматитис..
     
    На Flower27 и carly j им се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Најдобро е да не користиш серуми бидејќи имаш осетлива кожа. Да користиш креми кои содржат витамин Ц. За Дерматитот би ја тагнала @Biodevojka
     
    На koritsaki и carly j им се допаѓа ова.
  15. Tashy

    Tashy Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2022
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Девојки дали може да ми препорачате целосна рутина за нега на кожата. Вака, имам комбинирана кожа (повеќе сува), пред некое време лицето ми беше хаос, ајде земав корејска козметика тоник, крема, спф крема и малку се подобри. Сега на чело еден куп акни значи нон стоп излегуваат нови и оставаат лузни. Не знам што и како да користам, не сум во можност ништо од белина да земам, во странство сум ако може некој да ми каже што и како да користам за овие флеки и да спречам да ми излегуваат нови акни. Инаку имам осветлива кожа и ми треба нешто нежно ама да делува и со пристапна цена.
     
  16. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Препорака за продукти? Воопшто не се разбирам од вакви работи, и најверојатно ќе го купам најевтиното па после ќе се чудам а цело време ми е 'мрсна' кожата и од кортико кремата, не знам и тоа дали влијае негативно.
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.984
    Пол:
    Женски

    Да и јас би ја тагнала @Biodevojka ако може нешто да препорача за ваков тип кожа, има големо познавање во врска со состојките на производите.
     
    На Biodevojka и carly j им се допаѓа ова.
  18. carly j

    carly j Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2017
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Епа hi @Biodevojka, да прашам експерт, што би препорачала? Имам себореичен дерматит и лицево некогаш ми е хаос па затоа одбегнувам серуми креми едно друго, некогаш користам белосалик (само тоа помага кога ми се лупи кожата) и пчелин мелем, крема универзална на здраве и крема/спреј со СПФ. И пак не се смирува кожава, црвенило од стари акни си носам со месеци, и многу груба е.
     
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Дали ако не користам одреден период ништо за лицево ке ми стане посува кожата
    Лицево ми е хаос користам се како што користев и предходно,но променивме држава стрес и незнам дали е можно и тоа да ми влијае на лицево
    Јас мислам дека е нешто внатрешно акни вакви никогаш не сум имала
    Големи болни на допир и при говор околу устата ме болат
    Незнам дали одреден период само да се мијам со вода наутро и навечер и ништо друго да не ставам или сепак да си продолжам со се што си користев досега
    Акните ми се сите околу брада и долж коската до уши на други места никаде немам
    Воспалени црвени големи многу грозно изгледаат
    Секој совет ми е добредојден
     
  20. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.756
    Пол:
    Женски
    Што користиш за акните во моментов?