1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Исотретиноин(ретиноична киселина) не е нешто за кое може било кој да ти даде мислење, мора да се консултираш со лекар(дермтолог, кожен лекар), тој да ти препорача да ти препише. Исто како и роакутан/акутан таблетите. И ако ти го препорача мора многу да се внимава со оваа киселина, строго со чисти раце и на чисто лице исклучиво миење со нежни средства и минимално изложување на сонце, притоа некористејки други активни состојки/киселини. СПФ обавезно многу висок. За подетално со фармацевт или доктор консултирај се. Моето е општо површно мислење.


    А како за една недела лицето стакло? Секој ден ставаш ретинол за да има резултат за една недела? Бидејки премногу е , а и пребрзо за една недела ретинол да даде резултати, првите се после неколку недели, месец-два...

    Прва братучедка ги пиеше, исто и двајца први братучеди близнаци. Да, лицето скроз и се исчисти, не излегуваше на сонце воопшто, и ако мораше да се појави малку на сонце ставаше СПФ многу висок, обавезно пола саат пред да излезе, хидратација бара страшно многу, вода многу и хидратантни креми. Единствен нус ефект кај нејзе беше што многу и стана сува кожата.
     
    Последна измена од модератор: 29 февруари 2024
  2. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    6.044
    Пол:
    Женски
    Да , овој е слаба концентрација и ставам преку вечер , имам акни и другиот ден се исушени .
    Мојата кожа е чувствителна и лесно реагира со овој немам никаков проблем. Нормално како и секој производ потребно е одреден временски период користење , но зборот ми е дека веднаш сабајлето некако кожата е одма друга ( намалени пори , активните и воспалени акни се смирени без црвенила итн. )
    Сепак секоја кожа е различна
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    Мене ретинолите така ми стојат дома. Не знам дали и уште овој да го пробам. :D На хидратација сум овие денови не ставам киселини. Дехидрирана ми е кожата. Од таа страна каков е овој ја дехидрира кожата? Пошо читам и церамиди има, не би требало.
     
  4. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    524
    Допаѓања:
    6.044
    Пол:
    Женски
    Да, не е како другите да ја суши кожата и затега . Мислам дека не би требало .
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ivanicka

    Ivanicka Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Dali sekoja vecer go stavate?
     
  6. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.749
    Допаѓања:
    25.575
    А зошто не одиш на медицински третман на лице, на козметичар? Ќе ти ги извадат акните без да ти останат лузни.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Welness

    Welness Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Nesakam medicinski tretman uste poveke da ne mi se vlosi od stiskanjeto
     
  8. Shugarspice

    Shugarspice Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    1.860
    Пол:
    Женски
    Дечки здраво. Конечно се решив во консултација нормално со дерматолог за Роакутан терапија. Ми препиша прво да почнам со 20 мг дневно. Знам дека низ темите имаше пишувано за Роакутанот,но не најдов доволно информации. Дали некој од Вас ќе сака да сподели искуство?
     
  9. Mami93

    Mami93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Znae li nekoj sto e ova , vo posledno vreme nekoj period samo dolniot del na liceto mi se kako isfrla
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 10 март 2024
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.785
    Допаѓања:
    5.132
    Пол:
    Женски
    Искуство со ваков апарат за домашна употреба?
    Screenshot_20240310_144135_Chrome.jpg
     
  11. Mami93

    Mami93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Dali na nekoj mu se slicilo stom pocnal da koristi vit c. Serum za lice potocnocna dr Viton da mu stane liceto rapavo t.e kako da isfrlano ?
     
  12. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Провери хормони, провери си ги работите што ги користиш. ако имаш активни состојки / ретинол паузирај се тоа но ако немаш вметни. Чистење на лицето е битен процес исто така
     
  13. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.727
    Допаѓања:
    2.877
    Пол:
    Женски
    Како сте задоволни од производите на Cera Ve? Имам користено само гел чистач, и ок ми беше. Гледам имаат и Маслен чистач, и крема? Ги има некој користено?
     
  14. Alice21.

    Alice21. Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2023
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Дали некој се соочил со многу ситни акни на вратот? Во животов сум немала вакво нешто, со ова се борам веќе неколку месеци. Салицилна киселина,клиндамицин (Dalacin C), и што уште не испробано и тотално ништо не ми помага…
     
  15. Zrca

    Zrca Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2024
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Девојки, почнав пред некое време да ја користам Сона Дуо ретиноид кремата, ја мачкам на лице навечер но приметувам дека многу ми ја суши кожата и ме пече малце на лице, исто така лицето ми се исфрла и флеките од мозолчињата што се исушени многу споро ми исчезнуваат, дали е тоа нормално за кремава ако може некој да пише искуства што ја користи или ја има користено.

    Мене ми се има истово случено, свашта користев но ништо не ми помогна, после некое време сами си се повлекоа. Сепак не е лошо да си испиташ и хормони често тој дел се исфрла и од некаков дисбаланс на хормоните.
     
    Последна измена од модератор: 16 март 2024
    На Alice21. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    10.453
    Пол:
    Женски
    Да, соната многу суши. Препорачано е да ставиш прво тенок слој хидратантна крема, па сона, па над соната пак хидратантна.

    Јас не правам така, ставам сона па хидратантна во подебел слој, на секоја втора вечер. Хидратантна треба да ставаш и преку ден. Ако имаш иритации пробај соната на секој трет ден користи ја. Јас така де залетав еден период сона два вечера по ред и многу ме пржеше лицето. Не иде тоа така со соната
     
    На Zrca му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lena0903

    Lena0903 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2023
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Здраво, генерално имам чисто лице, но периодов ми беше многу стресен и ми се појавија две големи акни, беа воспалени, сега се потсушуваат, но флеките се големи. Како да ги третирам? 20240316_083601.jpg
     
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.430
    Допаѓања:
    78.054
    Пол:
    Женски
    Не, јас го користам тој серум и кај мене убаво делува, лицето ми е почисто кога го користам. Но брзо се суши серумот па и кожата е сува после. Земи крема за хидратација, јас користам од алое вера.
     
  19. Zrca

    Zrca Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2024
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, имаш ли ти некое подобрување од кремата?
     
  20. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    10.453
    Пол:
    Женски
    Па јас ја немам кремата, како флуид со туба ми е исто Сона дуо. Иначе имам секако, со тоа што не може чуда да направи знаеш дека исхраната е најголем фактор во овој процес..