1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    45.261
    Пол:
    Женски
    Совет шо да ставам летови за чисто лице? Обично само ми се чисти а и помалце се шминкам.
    Ова ми е за сите год времиња. Ставам или на 2 дена кога се бањам, или после шминка на цела фаца.
    IMG_8274.jpeg Ставав салицилна до пред 2 неделу, ама обично лето не ставам. А тоа ниацинамидот ми скапа.. уште сум до првото шише од пред година-2
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    1.564
    Пол:
    Женски
    Ух. Не ме прашувај. Избрзав со купување на серум против акни, пошо имаше некоја наградна игра и демек да си ја пробам среќата. Купив ради реда.

    Значи прво, не ми дадоа кутија за серумот, значи така шишенцето ми го дадоа.
    Второ, отварам, на ништо не мириса. Ај ќе си речеш демек Natura според името, може не мириса ради ,,природни" состојки ама нее....
    Трето, го листам лицево, се по ред, го ставам, значи ко да сум ставила лубрикант на лице. Мрсно, грдо чувство што не се впива. Имав чувство дека ги разбудив сите акни одново.
    Четврто, секако дека ги разбудив. За 2 дена цело лице акни, големи, мали, какви сакаш. Не можев скоро месец дена да си го опраам лицево.

    ПС. Некоја американска фирма се, а пишуе дека во Македонија е произведено:drunk:
    20240525_115813.jpg 20240525_115841.jpg
    Нејќам ни името да им го прочитам!
     
  3. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    2.395
    Пол:
    Женски
    Јас го користев во тинејџерските години и ми помагаше за ситни акни. Сега имам поозбилен проблем со лицето и не ми помага веќе.
     
  4. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Само на акните ставаше или на цело лице?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    2.395
    Пол:
    Женски
    Само на акните, како лепливо е. Во секој случај вреди да пробаш, околу 150-200 денари е.
     
  6. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Благодарам многу,си го зедов па ќе пробам.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Јас имам сличен производ на Ревуеле. Ама не знам дали уште го има во ДМ. Го користам како пилинг.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    45.261
    Пол:
    Женски
    У сино шише? Овде го има мислам
    Ама не ми одговараше цената ако памтам добро.
    Ја ова ќе продужам да го користам, него сакав уште нешто.
    Се мислев вит Ц да зеам, тоа кога се става?
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    668
    Допаѓања:
    2.406
    Предложете серум/крем што ги гори акните коа ќе го ставиш? Ми излагаат по 2-3 и сакам да ги снема да сум 100% мазна. А серумот да е фатално јак, сум пробала од овие ама мн нежни се бре никаков ефект немаат.
     
  10. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.415
    Допаѓања:
    34.011
    Пол:
    Женски
    Јас ставав сабајле. Ама не бев задоволна од тој што го користев - Др. Витон. Јас ти ја предлагам црната маска за лице. Од истата марка.
     
  11. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    425
    Пол:
    Женски
    Ех да беше така лесно сите ќе беа 100% мазни, да имаше крема што ги "гори"

    За акни како прв чекор ти е pimple patches, одлични се тие на cosrx. Од коа ќе ја средиш акната со ова да се повлече после и треба хидратација на кожата. А после тоа витамин ц или серум да не остане флека.
    Серумите со салицилна помагаат при проблем на кожа склона кон акни.
    АХА и БХА пилинзите исто би помогнале. Тие би имале таков ефект на горење, ама јас не би препорачала. Може акната побргу ќе ти ја изгори ама да не ја оштетиш кожата подлабоко, кожната бариера.

    Имаш некои појаки креми и серуми ама тие идат на рецепта, не сум запозната околу тоа. Да видиш со дерматолог
     
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    44.200
    Пол:
    Женски
    Јас да прашам за мм.
    Секогаш по бричење на брадата, обавезно му се прават како поткожни акни, прилично воспалени, некогаш достигнуваат и големина на зрно грашок да речеме.
    Нема врвче, само е црвено топче проследено со оток.
    Имате ли некаков совет?
     
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.983
    Допаѓања:
    10.911
    Пол:
    Машки
    Задолжително чистење на кожата со гел за лице и/или користење на пилинг доколку не се бричи често. Во превод, добра ексфолијација, но и хидратација по бричењето - некоја лесна крема за лице или after shave balm.
     
    На SummerGirl и Luminary им се допаѓа ова.
  14. km28

    km28 Нов член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2024
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    здраво,дали имате некоја препорака за козметичар или за третман во Скопје? Имам проблем со тинејџерски акни и црнки
     
    На Dina77 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bitches broken

    bitches broken Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2021
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ве молам споделете искуство за решавање на проблем со акни на лице,грб,се соочувам со овој проблем од 12 години а сега веќе имам 20год. пробано се и дерматолози но се со привремен ефект.Благодарам!
     
  16. Тошенка

    Тошенка Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2022
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво на сите,
    Знам колку е горчлив проблемот со акни. Пред една година ние дома ја имавме истата мака, на мојата ќерка со полни 18 години и излегоа наеднаш акни на цела Т зона, пишував овде на форумот, следев кој како успеал да си го реши проблемот.
    Одевме по разни доктори-дерматолози и тоа од локалниот кожен др, до доктор професор на клиника во Скопје, со упут, па во Ремедика на приватно 2.700 денари и на крај завршивме во Радовиш кај Др. Магдалена Лукарева со упут од матичен др.
    Единствена докторка која откри дека на мојата ќерка акните не се пубертетски или хормонски, туку дека таа има Розацеа.
    Јас не знаев до тогаш дека розацеата има такви симптоми. За 15 дена лицето се смири и почна да се враќа во нормала.Сега се е под контрола, девојчето се негува правилно, ги следи сите инструкции. Оваа искуство го споделувам, бидејки на секоја врата ни велеа дека мора Роакутан апчиња или пред тоа разни креми ни даваа без да има било какво подобрување ( Сона, Авенен, Туросил). Ниту еден од кожните доктори не ја прегледа како што треба, секогаш беа премногу зафатени, Лицето на ќерка ми стануваше или полошо или исто.Топла препорака до сите кои безуспешно барате лек за ваш кожен проблем, Др.Магдалена Лукарева од Радовиш, која работи со упут преку вашиот матичен доктор.Се надевам оваа мое искуство ќе помогне :l:
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Ве молам за совет како да го третирам лицето. На чело и образите сум исфрлена и лицето ми е мрсно во последно време.
    Користам аfrodita enzimska cistilna pena и вчера ја почнав кремата на geek and gorgeous hydration station. Дали е потребно да земам некој чистач со салицилна или нешто друго? Го гледав на eucerun dermopure i na cerave blemish control.
     

    Прикачени фајлови:

  18. Две Принцези

    Две Принцези Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со овие производи.
     

    Прикачени фајлови:

  19. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.253
    Допаѓања:
    19.272
    Пол:
    Женски
    Што помалце производи тоа подобро, трендовите кој ги има сега по 200 серуми и креми на лице се чист маркетинг. Нема потреба од толку.
    За чисто лице потребно е дупло чистење со маслен чистач, потоа со гел или крем. Тоник и некој серум, хидратантна крема. Преку ден плус крем со заштитен фактор. Потребно е кожата да биде хидрирана ама да може и да дише со 300 серуми и креми кој не можат да се впијат само полошо правиме. За акни еднаш или два пати неделно гликолна аха, бха, маски исто еднаш, двапати. Јас имав многу црнки на носот и само со дупло чистење ги решив.
     
    На eliesaab, SummerGirl, Dpokahontas и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Antebellum

    Antebellum Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    1.448
    Допаѓања:
    5.557
    Откако почнав да пробувам сешто лицево ми се поремети. Сега пак се враќам на старата рутина: миење (со Dove сапун), Bioderma Sensibio defensive rich (ми ја препорача аптекар во Зегин) и заштитен фактор кога ќе излезам. Толку.
     
    На eliesaab, SummerGirl, theunforgiven и 3 други им се допаѓа ова.