1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Нинаа едно прашање до тебе јас сега почнав да ставам маска од квасец и стварно гледам дека лицето не ми е многу мрсно како што ми беше и на допир е многу мазно и еве сега сакам да почнам со користење на клиндамицин само незнам дали да престанам да ја користам маската од квасец да нема некое влијание врз клиндамицинот и кој производ да го земам со антибиотик на клиндамицин дали да земам некоја крема или пак лосион,гел што ке ме советуваш ти :)

    И многу фала за сите совети стварно верувам дека не само на мене туку и на другите девојки многу си и помогнала :) :inlove:
     
  2. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Да Нина многу фала и од мене што ми одговараш на сите прашања :) а не се едно и две :D

    А за акни можам да ви кажам дека онаа бугарската крема здраве е супер , многу брзо ги суши.Сум пробала илјадници креми ама оваа ептен ми се погоди а и воопшто не е скапа за разлика од другите.Сега ке си користам клиндамицин , кремава и со сапунот асодерм ке го мијам лицето .
     
  3. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Девојки, нема проблем, воопшто не ми е тешко да ви одговорам, само ако тоа ви помогне.

    ЛовлиГрл, штом ти одговара маската од квасец, немој да престануваш да ја користиш, само ти лично можеш да видиш што има најдобар ефект за тебе. Инаку квасецот е вогат со Б, А, Д витамини, а ја подобрува и ПХ вредноста на кожата, па сигурно дека има ефект. А инаку за паралелна употреба со клиндамицинот, нема врска, не си штетат. ЈАс колку што знам не би требало да има некој контра ефект од нивната паралелна употреба. А за клиндамицинот, нема штета да ги земеш двата производи, па прво со лосионот на памукче ќе ја исчистиш кожата, а потоа на чисто лице ќе ставиш помала количина од гелот. Ова два пати на ден - наутро и навечер пред спиење.
    Ќе видиш како ќе ти реагира кожата, па во зависност од тоа сама ќе си менуваш "доза" :)

    Карина8 ок, можеш таква терапија да си користиш (асодерм, клиндамицин + здраве )Штом ти помага кремата Здраве, користи ја. Ете секој преку пробање на многу производи ќе си го најде оној кој најмногу одговара за неговата кожа.
    Поздрав и се читаме за првите ефекти од терапијата после недела дена :)
     
    На LovelyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    good luck за нас што ке почнеме :)
     
  5. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Се читаме во скоро време за резултатите :) :) :) :) :) :) :)
     
  6. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    некаде погоре прочитав дека некои девојки ја користеле колекцијара од Puzzle. сакам да ве прашам колку сте задоволни и што користите најмногу?лосион,тоник,крема?немам воопшто проблематично лице,имам само неколку отворени пори на т зоната и суви обрзи (понекогаш) ,па сакам некое полесно кремче.затоа ве прашав.па пишете нешто :) :*
     
  7. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Да ЛИНА јас ја користам Puzzle лосион и крема, ама имало и гел него уште не сум го купила. Јас сум многу задоволна, лосионот ги суши акните, а кремата е многу добра, јас почесто се мачкам од неа, кога сум дома цело време ставам крема на лицето и така ми стои додека самата се исуши. Јас така повеќе пати во денот се мачкам затоа што гледам дека има резултати, па за уште побрзо да делува :) Инаку околу 200 ден. се кремата, лосионот и гелот ( одделно, не сите заедно 200) :)
     
  8. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    не сите заедно :D немам акни само сакам да си најдам некоја соодветна лесна крема.фала за одговорот ќе си купам и крема и гел за миење :y: ете така.. :D
     
  9. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Lina dokolku imas cisto lice ne stavaj od ovie proizvodi za akni bidejki mozes da si napraves problem i namesto cisto lice ti ke dobies problematicno lice so akni podobro koristi nekoja krema na prirodna baza kako sto kaza ti lesna i prasaj vo nekoja apteka sigurno aptekarkite podobro ke ti kazat koja krema i sto da koristes :) :!: pozz
     
  10. net-tet

    net-tet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    Мој совет е најпрво да посетите лекар,но не кожен,најдобро е тоа да е ендокринолог.
    Зборувам за повозрасни девојки кои немаат проблем со пубертетските акне вулгарес.
    Ке побарате анализа на сите хормони во телото и соодветно на тоа ќе ја барате етоплогијата на болеста(потеклото).
    Најчест постпубертетски проблем кај девојчиња што имаат акни е хиперандрогенизмот (зголемено лачење на машки хормони од gll.suprarenalis. Не се обидувајте со никави креми,козметичари и дерматолози зашто проблемот е од интерна природа....
    Моето искуство е такво иако не сум интернист,имам гледано,одено,се интерерисирано...
    Додатни прашања прашајте или пишете ми во ЛП ќе ви одговорам се.
     
  11. net-tet

    net-tet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    klindamicinot e antibiotik koj ne se postojano tuku se upotrebuva vo rok od nedela dve najmnogu i se stava na inficiranoto mesto so blagi dvizenja so pamukce nekolku pati dnevno.
    VO SPROTIVNO DOLGOTRAJNOTO I NEOSNOVANO I NEPRAVILNO KORISTENJE NA KLINDAMISICINOT DOPRINESUVA DO AMXILMALNO SUSENJE NA KOZATA I OSTETUVANJE NA ISTATA.
     
  12. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    hahah vie mene ke me uplasete jas sega kako nedela dena go koristam i nemozam da recam deka nema efekti pocnale da mi isceznuvaat tie belekcinjata da ne se tolku ocigledni i sega vie me predomisluvate nezz ima li nekoj drugo sosem treto razmisluvanje od ovie sega sto se bile ??? i dali vie imate probano pa znaete deka stv ke ja osteti kozata ?
     
  13. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ако навистина сте доктор нет нет, тогаш не знам како можете да пишувате вакви постови. Точно дека треба да се биде претпазлив кога се употребува било какво средство, но не и непотребно плашење од контролирана и безбедна употреба на средство кое не е ново и неиспитано, туку со децении во употреба. Орална употреба на антибиотик кај некои заболувања се практикува и со месеци, а камо ли локално надворешно нанесување на кожата. Тоа дека може само недела дена да се користи не е точно, оние кои се сомневаат нека се консултираат лично со доктор по општа медицина, со дерматолог... Сушењето само по себе не е проблем, дури е препорачливо за да се исперути површинскиот слој (пилинг, ексфолијација) за да може да дише слободно, а порите да не се затнуваат со остатоци од оштетена кожа, прљаштини и да создаваат погодно тло за развивање на бактерии кои предизвикуваат воспалени акни.
     
    На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
  14. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    нема од што да се плашиш НЕ Е ТОЧНО тоа дека клиндамицинот треба да се користи 1-2 недели не треси глупости нет тет!
    јас бев на кожно и докторката ми рече да го користАМ 1 МЕСЕЦ и после на контрола да одам... јас така направив значи еден месец го користев и немав никаква штета после откако бев на контрола ми даде друг лосион хлоранфеникол... ЗНАЧИ СЛОБОДНО КОРИСТИ СИ ГО ЛОСИОНОТ ;)
     
  15. net-tet

    net-tet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    Ne sakav da zaplasam nikoj,jas samo sakav da vi sugeriram sto i kako se koristi klindamicinot..
    Vie mozete slobodno da go koristite kako sakate i kolku sakate :fubar:
     
  16. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Нет- Тет слободно сугерирај ако имаш што да кажеш. Но ти не образложи ништо. Доколку знеш нешто што ние не знаеме, а не не предупредил дерматологот и општиот лекар, кажи и образложи го тоа. Од твојот пост не можеме да донесеме заклучок, зошто тврдиш дека не смее подолго од една недела да се третира лицето. Само те молам да ни објасниш зошто, штом си компетентна.
     
  17. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    И јас користам клиндамицин но не на цело лице само на акните ставам и сега засега е добро ...
     
  18. net-tet

    net-tet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    vaka devojki,vo najbrz mozen rok ke se potrudam da najdam eden moj strucen trud sto kako studentka istrazuvav i pisuvav,ke otsecam delovi i ke vi gi pratam vo licna poraka...toa bi bilo pri krajot na ovaa nedela znaejki si gi obvskite sto me ocekuvaat nedelava
    Ke se stizi dilemata,da ne improviziram sega sto mi ostanalo vo sekavanje :) OK?
     
  19. Simona-M

    Simona-M Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Ако имате проблем со неке мозолче, а ви треба ултра брзо санирање слободно со стапче за чистење уши откако многу внимателно ќе го стиснете нанесете 6% хидроген оставете го една минута најмногу и измијте го местото со вода.Ако треба повторете ја постапката уште еднаш за час или два. Не е трајно решение, но е многу ефикасно ако сте во цајкнот.

    А исто така е многу добра кремата на Doctor`s- Antiacne. Многу е евтина и дава стварно брзи резултати. Три дена пред матурата бев на козметичар и не знам зошто за прв пат ми се сфрли лицето, не се сеќавам дека некогаш кожата ми ила толку воспалена. Се мачкав три дена наутро и навечер, четвртото утро немав ништо на лицето освен многу мало црвенило од едно мозолче.
     
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Според мене мислам дека е најдобро да се нанесуваат природни маски на лицето и крема која нема да ја иритира кожата,која е на природна база,а не која што содржи секакви хемиски супстанци,за кои пишува дека не се штетни за лицето,( а што не е точно,туку напротив )тоа обично го има на скоро секоја крема,па и на лосионите за чистење лице.На крајот на краиштата мислам дека е и подобро само да се плакне лицето со вода,а потоа да се нанесе крема,затоа што самата кожа се регенерира и нема потреба да се малтретира толку многу,затоа што и од многу користење на секакви креми,доаѓа до брзо стареење на лицето,настанување на флеки,акни или пак било каква иритација на лицето,а сето тоа може да биде и како резултат на користење на различни креми.Сето тоа го кажувам,затоа што,јас лицето го чистам само со Бекутан,за вадење на шминка,па нанесувам крема,но кога немам шминка на лицето,обично само со вода го мијам и нанесувам крема,не сум имала иритација или пак било што.Сепак и нормално дека и годините си го прават своето,но сепак мислам дека не треба да се малтретира толку многу лицето.