1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до чисто лице?

Дискусија во 'Лице' започната од LovelyGirl, 21 февруари 2010.

  1. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Ловли Грл Како оди терапијата? Колку време го користиш клиндамицинот? Има ли резултати? :)
     
  2. tanjaaaa

    tanjaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    13
    jas terapijava so klindamicinot ja pocnav da ja eksperimentiram :) na decko mi zaso imase uzasen problem so liceto i mozam da vi kazam deka ima efikasnost 98 % liceto mu e kako novio ne mu iskacaat brunki veke 2 nedeli a terapijava ja pocna pred 1 mesec,a i sestra mi mi kaza deka spasot go nasla vo klindamicinot zadovolna e mnoooooogu! pozz :P
     
  3. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    pa pocnav da go koristam od 13 maj i eve do deneska 3nedeli i eden den i mora da kazam deka ne e kako sto bese tie sitnicki crvenki sto mi bea po obrazite se povleceni samo onie taka sega skoro sto mi se izlezeni tie nekako slabo odi ali ne se otkazuvam :) ke go koristam se dodeka ima vo sisenceto mojto e na galafarm pa stom velite deka pomognalo mora i kaj mene da dejstvuva nema otkazuvanje odam do kraj :) za ponatamu ke ve izvestam pozz :*
     
  4. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Пред некое време прочитав на форумов за терапијата со третиноинот и решив да пробам.Си реков и така нема што да изгубам после толку многу испробани креми,лосиони против акни и што уште не,па сега веќе започнувам четврта недела откако ја почнав терапијата со третиноин.Најпрвин бев скептична за тоа како ќе влијае на мојата кожа,ама мора да кажам дека не беше толку страшно :D .Само малку црвенило првите 7-10 дена,а сега нема веќе црвенило туку ми излегуваат нови бубулички...ништо страшно но сепак доволно за да создадат нервози :D .Инаку јас го прескокнав 3-месечното користење на антибиотик зошто немав воспалени бубулички(после неколку месеци хормонска терапија мозолчињата значително се намалија)но сепак имам црнки и не толку приметливи лузни од акни.Па ќе видиме што ќе биде. ;)
     
  5. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Нина,и јас ќе те помачам малку со прашања ама морам да те прашам ;) Јас веќе цели 3 недели го користам аиролот,сега нема некои подобрувања ама нели е сеуште рано за забележливи резултати.После колку време имаше кај тебе подобрување и отприлика кога престана создавањето на нови бубулички?
     
  6. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    А претходно користеше клиндамицин или друг антибиотик? Бидејќки многу е важно кога си почнала со аиролот лицето да било исчистено од актуелните бубуљички, за да не дојде до многу лоша ситуација бидејќи самиот аирол вади на површина бубуљички, плус оние кои веќе биле.... Значи требало прво антибиотк. Ако не си користела, тогаш обавезно набави си сега маст/гел клиндамицн и преку ден два пати мачкај се, а навечер (само навечер аирол- да не дојде до хем. реакција со сончевата светлина) аирол. Клиндамицинот ќе ти ги исуши актуелните бубуљички. А инаку во првите недели од користењето на аиролот не можеш да забележиш подобрување, напротив, треба да има навидум влошување, бидејќи, како што ти кажав, аиролот ги вади на површина оние кои биле инфицирани затнати зачепени пори од кои се создаваат инфицирани гнојанички. После 2-3 месечно користење, паралелно со антибиотик ќе ги забележш резултатите. Ако ти се суши многу лицето, мачкај се со хидратантен крем. :)

    Ее сега прочитав дека пред Аиролот не си користела антибиотик. Добро... Сега набави си како што ти кажав и ќе биде во рд. Само гледај да не се изложуваш на сонце. Додека трае терапијата колку можеш повеќе заштити се од сонцето.
     
  7. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Ќе си набавам маст или гел клиндамицин што поскоро за воспалените мозолчиња и ќе продолжам со терапијата...Фалаа Нина :*
     
  8. emeee

    emeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    hmmm jas go koristam chloracol losion za akni e no nikako ne mi pomaga a pred toa bev i na lasersko cistenje no nikakvi rezultati nema... :( ....kazete nekoj sovet????
     
  9. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    70
    Можеби е најдобро прво да одиш на ендокринолог за да провериш дали имаш хормонски дисбаланс па потоа да почнеш со локална терапија за акните...Позз :)
     
  10. stella007

    stella007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    na sekoj tip koza mu odgovara razlicen tretman,i zatoa ne postoi univerzalno pomagalo kako do cista koza.
    sovet od strucno lice e sekako najdobriot izbor-ne moze da bide koj znae kolku skapo,a sovetot sto ke ti se dade e barem siguren.
    bi se soglasila so sovetot za nadvoresna upotreba na caj od kamilica,zatoa sto sodrzi prirodni enzimi i etericni masla koi ja smiruvaat kozata i sprecuvaat vospalenija.
    mozes da koristis i vnimatelno izbrana pudra za cuvstvitelna koza,zatoa sto denesnata tehnologija na proizvodstvo ne koristi ziva i drugi teski metali kako nekogas,tuku mesto toa vosok i drugi slicni materijali za fiksacija,koi ne mozat da mu nastetat na liceto,da go iritiraat(ako izborot e pravilno napraven,spored tipot na kozata i hemiskiot sostav na preparatot) ili da predizvikaat predvremeno stareenje.
    sto se odnesuva do koristenjeto na peeling,zaboravi.toa samo bi ti ja nadraznilo kozata.peeling se koristi za dlabinsko cistenje,koga veke kozata e povrsinski mazna.
    zelena glina e dobra opcija,go absorbira visokot na masti i pomaga vo dostignuvanjeto na sakaniot efekt.
    surovini kako sto se limonot ili alkoholot,sekako bi trebalo da se izbegnuvaat,zatoa sto ja susat kozata,a toa vo nikoj slucaj ne znaci deka ja cistat.
    za elasticna koza i namaluvanje na brzinata na pojavuvanje na brcki e preporaclivo da se koristi vitmin C,megutoa mnogu podobro e koga se koristi tabbletka mesto sok od limon.
    kako sto veke najverojjatno znaes,cistata koza i celokupniot zdrav izgled se rezultat na navikite vo ishranata,zatoa izbegnuvaj zasiteni masti i pij mnogu voda.
     
  11. hihihi

    hihihi Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    11
    Последниве денови се обидувам лицето да го смирам на едноставен начин и задоволна сум

    Наутро- го плакнам двапати со вода а потоа го мијам со глицерински сапун ( го даваат по хотелите или се купува од аптека)
    ставам Antiacne крем од Докторс.
    Навечер - исто само не ставам крем

    притоа бубалиците ги стиснав ама до крај и крв да излезе се појавуваат рани но поминуваат.

    ова го правам околу 8 дена и забележувам подобра разлика отколку со секакви лосиони и препарати .

    Само незнам што со црнките
    ги истиснав дури ми се појавија и модрици но поминаа а еве 5ти ден откако ги истиснав носот ми е полн со нови црнки.

    Ги следам одговорите на форумот одамна
    ама сеа се регистрирав позз...
     
  12. Despinaa

    Despinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    19
    Доколку користите некои производи за чистење на лицето од акни, користите ли пудра?
     
  13. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    dada ja si koristam pudra ama samo vecerno vreme za izlavanje onaka ne stavam koristam ja Impala i mislam deka edobra :)
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ И јас исто. Многу ретко користам пудра. Импала...
     
  15. an-e

    an-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    jas momentalno koristam chloramphenicol i bas i ne zabelezuvam nekoi rezultati....nez dali e so toa so sekoj mesec gi menuvam losionite ili so..?? Aj nekoe mislenje ,pomos...pozz
     
  16. SAMSUNG

    SAMSUNG Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    па вака порано имав мн акни и ги 4епкав бидејќи не можев да ги гледам и ненормално ме нервиаа :@ сега ми излава по некоја ама само пред да ми дојде но проблем е тоа што сега имам белези на местото кај што е била акната е кафеаво нз што да ставам за да помине :( плис ако знае некој нека ми каже фала однапред :*
     
  17. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Прво го миев 3 пати неделно со пилинг а секоја вечер од Реплек Анти-акни гелот многу е ефикасен со антибиотик е и за брзо време ги суши
    Ја барем вака ги исчистив а за вас Гуд Лак ! :rofl:
     
  18. daisy-T

    daisy-T Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Чисто лице имам и фала богу што ми е такво, немам проблем за црнки, акни. Само што ми е малку суво, но тоа го надополнувам со добра мрсна крема која ми одговара на мојата кожа.
     
  19. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    Dali nekoj znae da mi odgovori kako moze da imam lice koe eden den e masno a drug den e premnogu suvo ??? :(
    I zasto ne mozam da koristam sekoj tip na shamponi ? ? ? Namesto toj da vlijae na kosata mi vlijae na liceto. Shamponite od kalibarot na Dove , Nivea nikako ne mi odgovaraat a toa mi se manifestira na liceto. :?:
    I dali sedenjeto vrz parea 10 min moze da podobri nekoi iritacii na liceto ? :sweat:
     
  20. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.452
    Пол:
    Женски
    Веројатно,имаш мешан тип на кожа.Пареата е добра ,бидејќи ги отвара порите ама притоа треба убаво да се исчистат,затоа е најдобро да посетуваш козметичар барем еднаш месечно.А,за шампоните -промени го,ќе видиш како ќе влијае.
    Сакам да прашам дали имате некакво искуство со ласерско отстранување на акни на лице?Веќе во тоа ми е последната надеж откако се пробав и ништо не ми помогна.Знам дека до хормоните е ,ама ми е страв да не ми останат лузни,бидејќи веќе две години се борам со нив и идев на козметичар за третмани и не помогна ни тоа.Тек -тук ми се појавуваат акни ,но имам остатоци од стари.
    Пишете ве молам ако знаете нешто во врска со тоа.