1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како е првиот пат?

Дискусија во 'Секс' започната од PavWellbeck72, 23 мај 2011.

 1. PavWellbeck72

  PavWellbeck72 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  13
  Сакам да прашам како е првиот пат кога имате секс? Мене таа тема ми е слаба страна. Срам ми е да разговарам за тоа со родителите... Зборувам понекогаш со мајка ми кога ја наметнувам темата но некако таа избегнува да разговара со мене. За оваа работа едноставно ме интересира. Јас имам само 14 години и немам помислено да го направам тоа. Но знам дека тоа ме очекува некаде во иднина а мене уште сега ми е страв и ми се свртува во глава кога ќе помислам на такво нешто. Дали е толку страшно како што зборуваат? На која возраст вие првпат сте имале секс и какво е чувството потоа? Дале се чувствувате разочарано или.. :)
   
  На marijaz и fuel им се допаѓа ова.
 2. k.r.i.s.t.i

  k.r.i.s.t.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  50
  душиче :!: не се брзај има многу време пред тебе имаш само 14 лета :) тоа сепак и не е толку многу страшно,ако го направиш со вистин ска личност со која што сакаш ти,и во времето кога си ти подготвена,ама баш подготвена!внимателно избери кој ке те направи вистинска жена затоа што тоа ке го памтиш за секогаш!на пример за мене стрикно ја изгубив невиноста на 17 год.претходно се најдував во ситуации каде што фалело уште малку делови од секунда да се случи и сум се откажувала,ке се испашев и ке престанев и почнував да плачам и велев дека тоа јас никогаш нема да го направам затоа што се плашам!Но се случи и тоа.Со момчето бевме во врска 2 години,пред се му верував и ми веруваше и бевме многу искрени еден кон друг!Потребна е решителност и голема физичка подготвеност и сигурност во себе дали навистина сакаш оти повеке назат нема! :hai: При првиот однос може да чуствуваш болка додека трае кинењето на хименот,а можеби и не кај секого е индивидуално.Исто така може да протеце крв или не е задолзително и тоа е индивидуално.Кај мене немаше болка и не прокрварив во текот на односто,тоа се случи после ден!малку се исплашив и јас но знаев дека може да ме очекува и нешто такво бидејќи многу читав такви литератури и статии на нет.Првиот пат не можеш да заклучиш како ти е во што уживаш оти си мн е голема возбудата и адреналинот пука а ставот од зад врата демне :rofl: али после ќе знаеш во што најмногу уживаш!
  Сепак пак ќе ти кажам немој да се брзаш имаш многу време додека да ја пронајдеш личноста што ќе биде дел од тој свечен чин.Тоа е е само еднаш и никогаш повеќе немој да се разочараш за тоа ако не биди кога сте го планирале,нека ви дојдие спонтано онака од нигде никаде за да бидиш и ти поопуштена и да не чуствуваш страм,став или непријатност!Рано е,ти сега почнуваш да учиш за животот и што ти носи тој,има време :!: полека полека ке дојде и тој момент!
   
  На srci, hermosa, Aleks96 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.102
  Пол:
  Женски
  И јас кога имав 14 ми се лошеше кога ќе помислам дека еден ден ќе имам секс. Кога ќе се присетам подобро, ми се лошеше и кога ќе помислев на „лапање’’.
  Не се замарај на оваа тема, многу ти е рано. Ти си сеуште дете. Уште не си ни развиена правилно.
  А мајка ти најверојатно одбегнува, затоа што смета дека е рано за такви муабети (мада јас мислам не е, добро е да си се едуцираш), или пак се плаши дека нејзината малечка расте.
  Во врска со самиот сексуален чин, тоа е индивидуална работа. На некои им е убаво, на некои не. Мене лично катастрофа ми беше.
  Како што реков, не се замарај со оваа тема, има време за неколку години.
   
 4. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  14 години сеуште е рано, но добро е што прашуваш барем ќе знаеш што те чека во иднина... првиот пат сум слушнала дека кај секој е различно, тоа зависи од тело до тело, но најважно е ти самата психички да си подготвена.. никој да не те присилува на тоа, или да ти кажува како на пример "ако немаме секс ќе ти се скарам" и слично... важно е ти да го сакаш тоа..
   
 5. adelajda

  adelajda Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Сакам да ве прашам за нешто што сум многу загрижена овие денови.
  Јас и дечко ми идеме повеќе од една година и пред неколку дена имавме секс и после тоа крварев малку ама после тоа после два дена имавме пак секс и пак крварев и јас и дечко ми се чудевме многу и не знаев зошто ми се случува истото пак ве молам ако знае некој нешто во врска со ова нека ми каже... :(
   
 6. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Не е ништо сташно ,не паничи. Се случува да потече крв и следните неколку пати. Сепак ако ова продолжи и понатака, консултиирај се со гинеколог.
   
 7. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  122
  Мене првиот секс ми беше во втора година средно.Се сеќавам дека ме болеше,а прокрварив дури на вториот пат.Не е ништо страшно,но не беше ништо посебно,бидејќи ти е прв секс во животот и не можеш многу да се опуштиш и уживаш.Треба да помине подолго време за тоа.
   
 8. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  2.483
  Допаѓања:
  5.806
  Пол:
  Женски
  Никогаш не ми било страв бидејќи моите одамна збореле отворено со мене на таа тема.. Првиот пат кај кого како ама обично не е нешто посебно пошто си здрвена, исплашена и слично.. Тоа е само официјално прв пат, а убавото доаѓа понатака :)
   
 9. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.037
  Првиот пат не треба да очекуваш да пукне огномет.
  Не е страшно, воопшто. Тое е природна работа. Така да, треба да си дојде спонтано а најважно е да бидеш подготвена.
  Веројатно ке те боли, кога ке се скине хименот можно е да ти потече крф но сигурно нема да искрвавиш до смрт. Не се секирај, може и нема- кај сите е различно.
  Тогаш сите сме уплашени, здрвени и не знаеме што да очекуваме така што првиот пат не поминува баш најсјајно. Убавото доаѓа после тоа. ;)
   
 10. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Поубаво е ако првиот пат дојде спонтано и неочекувано. Најважното нешто е да си опуштена и спремна за тој чекор, не да го направиш само затоа што веќе сите имале секс а ти уште не. Колку си поопуштена, толку болката ќе биде помала. Не е ништо страшно, може да ти потече крв, може и не, тоа е индивидуално.
   
 11. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  Некој го боли некој не кај некој има крв кај други не зависи ама се на се не е нешто спектакуларно.
   
 12. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  Некои велат дека сексот е како кога го чешате увото со прстот - додека прстот само ја „опипува“ внатрешноста на увото, на увото му е боженствено. Меѓутоа, ако предлабоко навлезете со прстот, почнува да боли. Истото е применливо кога е сексот во прашање ;)
   
 13. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  Првиот пат и не е нешто многу посебен. во глава ти се вртат илјадници прашања од типот: Дали треба? Дали сум подготвена? Дали ќе ме остави после тоа? ( иако повеќето негираат дека помислуваат на ова), итн

  Мојот прв пат не ни можам да го наречам ,,секс`` од проста причина што не ни беше тоа. Не осетив никакво задоволство, туку некој голем товар и огромна болка и реков дека нема повеќе да се случи- колку глупаво од мене.

  За разлика од тој фамозен прв пат, вториот третиот...се до последниот, се се подобрува и усоврсува и секојпат е се подобро и поубаво и ми причинува поголемо задоволство.

  Поздрав
   
 14. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Сега се спремаме за на одмор со дечко ми, идеме веќе повеќе од година и спремна сум да се случи нешто таму, тој до сега никогаш не навалувал, не ме присилувал, јас сега самата сум си спремна на тој чекор, свесна сум за се што следи понатаму, но прв како прв пат нормално малце трема и страв од болка. Е од ништо друго не ми е страв како од болка, што човек ќе бев... Плашливка :D
  Кажете ми многу боли? Истрплива болка е или...? Незнам каква болка да очекувам како пецкање или како? Ах мајко бре.. сите од друго се плашат неспремни ова она, јас од болка :D
   
 15. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  кај сите девојки е различно неможеме да знаеме кај некои боли кај некои не, јас не осетив никаква болка
   
 16. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  8.286
  Пол:
  Женски
  Цветче,не е белким толку да се плашиш.Ијас кревав паника,се плашев од прв пат,море фобија имав.
  Ако партнерот е внимателен,веројатно и нема да те боли.Крв може одма да ти потече,а може и наредниот ден.
  Мене воопшто не ме болеше,само безвеза кревав паники,мислиш на клање ме носеа :lol: ,и кога бидна-не ми се веруваше дека не осетив ништо,освен половиот орган на дечко ми внатре :)
   
 17. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  575
  Епа еве да ви кажам сега :D бевме, многу убаво поминавме и да се случи тоа и искрено сега ми е смешно колку паники кревав, буквално ништо не осетив, добро мало пецкање само ама јас како што очекував да ме боли, ни третина од тоа немаше :D Многу сум среќна сеа, а и немав воопшто крв ни тогаш ни следниот ден.. имав само после една недела кога добив :D :D
   
 18. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  Кога јас,
  на која константно и се лоши кога ќе види крв :D
  преживеав, што останало натаму. Инаку, првиот пат немаше некоја си голема или остра болка, нешто слично на пецкање беше, ама затоа пак лубрикантот одлично си ја изврши работата :lol: Крв сосема малку, иако бев опремена со дневни влошки - искористив само една :D :D А страв од прв пат - што беше тоа, не се сеќавам. Значи максимално опуштено ако сакате да го осетите задоволството, иако не е тоа тоа првиот пат.
   
 19. tea19

  tea19 Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  23
  Глупаво а ниту пак можам да речам дека беше чин од љубов (со дечкото не бев во врска малку време, меѓутоа јас посакав не навалуваше тој.. не сакав да правам прво муабет ај да ми бидеш прв па страв ми е па што ќе мислиш за мене.. воопшто не гледам на тоа како да му ја подарам невиноста на човекот од моите соништа туку да си ја отворам вратата на задоволствата :wasntme: сега може ќе ме осудувате за тоа ама од такви плачки кои киснат два месеца пред првиот пат и три после него.. апа не дај боже да ги остават светот им се руши.. :puke:
  Никаква трема немав, ни страв.. опуштена и подготвена,. само тој ебачот иако искусен не се покажа нај нај, прво едвај влезе во мене, и тамн болката ја осетив и помина што се вика си сврши човекот и толку од првиот секс :lol: крв ми течеше и првиот пат отпосле и вториот малку за време на сексот..
  Многу девојки се плашат од болката, или ако ги боли малку повеќе страв им е од втор, трет пат,. најбитно е после првото искуство (сега веќе без да бидете под притисок дали е тоа правилно, дали е тој човекот што заслужува, што ќе рече мама за ова..) да се опуштите и да уживате.
   
 20. zWaTuShKo

  zWaTuShKo Активен член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  10
  Како е ? Боли ? Влага одма или како што прочитав низ форумов не може да се скине ?Мора да тече крв или не ? Дали мора со кондом или може и со апчиња ? И ако да,колку се сигурни апчињата ?Не планирам сега да имам,само сакам да сум информирана :) Паа...пишете !