1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како мислите да успеете во животот (на кој начин)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од shaa, 30 мај 2011.

  1. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Ќе прескрцам некако :rofl: .
     
  2. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Па според мене само со многу труд и напор :)
    Знам дека иако многу се трудам има многу луѓе со привилегии кои се извлекуваат полесно, но тоа мене не ме спречува да успеам во овој живот!
    Планирам да завршам средно и да се запишам на некој добар фалкутет и да го завршам :)
    Потоа ако имам среќа ќе се вработам а ако не ќе продолжам да барам бидејки јас не се откажувам толку лесно :D
    Секако во оваа земја нема многу шанси да се успее па ако ми се укаже шанса за одење во странство би прифатила и мислам би се снашла бидејки англискиот добро ми оди а и многу сум снаодлива :D
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    труд напор и борба
    се надевам дека еден ден ќе успеам
    боже дај ми сила да ги завршам факултетите да бидам добар адвокат а можеби и судија дај ми сила :doh:
     
  4. Mimms

    Mimms Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Моментално навистина се двоумам на кој начин можам повеќе да успеам во животот :D Приоритет ми е да завршам факултет, инаку јас сум 4-та год. средно учам фармација и многу ја сакам фармацијата како мала се замислував како стојам во бел мантил во некоја аптека :D но во последно време многу ме влечи филолошки факултет за македонски јазик и книжевност. Искрено многу повеќе ми оди пишувањето поезија и проза, граматиката, читањето книги и сл. одколу хемиите во фармацијата. Постојано пишувам слободни текстови и сл. ми оди филозофијата што е многу битно а и ми оди комуникацијата со деца така да се замислувам како професорка по македонски јазик :) но од невработени професори брмчи на секое ќоше. Јас мислам дека на филолошкиот факултет за македонски јазик и книжевност ќе успеам повеке и ќе ми биде полесно, но со која професија можам полесно да се вработам? Сестра ми е исто така на фармација, сега ќе е 2год. на факултет па ако одам фармација татко ми планира да ни отвори аптека но во градот ги има многу така да и тука ќе има проблеми :D инаку со средно можам да работам во аптека како фармацевтски техничар само треба да положам државен испит. Што мислите? Што треба да направам според вас? Мене да ме прашате навистина не би знаела што да правам. Понекогаш помислувам дека денот кога ќе треба да се решам во кој факултет да влезам ќе одлучам броејки ени мени сени...:D
     
  5. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Мимс, фармација е подобар избор.
    Филолошки исто така е добар избор, сите јазици освен македонски јазик и книжевност. Точно дека можеби ќе ти биде полесно, ама што потоа ?
    Имам другарка што заврши на македонски јазик и книжевност, нема перспектива, сега работи во маалско продавниче. Секој се запишува со надеж дека ќе се вработи по професија, секој има глеми амбиции на почетокот, но реалноста е поинаква.
    Мислам дека фармација е подобро затоа што имаш можност за приватна работа, а со македонски треба да чекаш државно вработување, па на секои избори да се тресеш да не се смени власта, па да останеш без работа.
    Пишувањето нека ти биде хоби, ама лебот тешко се вади, не е важно само да го студираш она што ти лежи, важна е перспективата што ти ја носи професијата што ја бираш.
     
  6. Mimms

    Mimms Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Благодарам за советот. :) Имам уште време цела школска година. Ќе размислам и за надевам дека ќе донесам правилна одлука. :)
     
  7. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    И јас сум сведок дека реалноста е сосем поинаква откако ќе дипломираш.Ако немаш врска сам ќе се пробиваш.Нема на струка ова она.Која шанса ќе ти се укаже таа.И мене не ме земаа за продавачка,преквалификувана сум била.Сигурно си викале оваа :fubar: е?Не им било логично.
    А мене ми требаше свој денар,да не зависам веќе за секое искачање дај пари,па дали има или не,па нервози,па за гардероба итн...Така сега работам очигледно не на струка.Се надевам дека може ќе биде некогаш,но надежта полека тоне.Многу е тешко верувајте.
    П.с. и јас велев -ЌЕ УЧАМ,ЌЕ СЕ ТРУДАМ И ЌЕ СТАНАМ НЕКОЈ И НЕШТО :party:
    Мислам дека повеќето дипломирани ќе ме сфатите за што зборувам.И мене ме маваше период на депресија а може и сеуште.Газдарицата ми е со средно и тоа е.Некогаш иритира и сакаш да и се направиш попаметен да и кажеш-Ти ли знаеш повеќе ,па јас сум повеќе образована од тебе,но мораш да молчиш :worried: И трпиш.
     
  8. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Со труд, напор. Без да се потрудиш, нема да успееш.
    Си имам зацртано цел, да завршам факултет, да магистрирам. Да си најдам некоја супер работичка (абе ако треба и ќе се тепам за неа) ама ќе стигнам до неа. Со Господ напред, и докторатче. Ако не, здравје Боже. Доволно е магистратура. Има да имам се што посакувам, па што сака нека биде. Не се откажувам лесно.
    Без волја и труд, ништо не бива.

    А да бидеме реални, и без врски. За жал. Повеќе не се цени знаењето.
     
  9. Antonija123

    Antonija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    73
    Ќе се омажам богато бе :) ... Се шалам, со учење, нормално. Годинава запишав уште еден факултет како вонреден студент, е ако со два факултети не можеш да успееш, а некои
    клошарчиња
    и на тој еден незаслужено се запишале и едвај го завршиле, а секојдневно ги гледаме како успеваат па
    да ти се плукнам
    во општеството, е дури тогаш ќе подразмислам за тоа првото што го напишав... :|
     
  10. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Најпрво да го завршам факултетот на кој што се запишав. Да си најдам некој со кој ќе можам да ја поделам мојата љубов. Да си запишам и завршам посдипломски студии. Да најдам работа (надвор од МК.), да се омажам, да основам семејство, да имам деца.. Да бидам среќна ;)
     
  11. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Со моето златно правило: НАБЉУДУВАЈ, ИСТРАЖУВАЈ, ДОБИЈ!
     
    На firequeenn, blond.bunny и mims-89 им се допаѓа ова.
  12. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Многу сум амбициозна и многу се трудам и навистина сакам да успеам..Планирам да се запишам на француски овде( кога би можела да студирам во странство, но тоа не можам да си го дозволам) и потоа сакам да одам во Франција, да аплицирам за стипендија за постдипломски и да останам таму..Колку мојава идеја е добра,..не знам но вреди да се обиде..!! :) А овде успеваат само мамини и татини..кои не знаат сами да се снајдат па бараат пријатели да им пишуваат петчиња или десетчиња па после ете го го гледаш подобар од тебе испаднал,,,а ти тоа што си се трудел и што си вложил се си остануваш со прстот во уста..Смачено ми е од таквите :puke: ...!! :tmi:
     
  13. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    Прво планирам да завршам средно училиште во Македонија, а потоа да се запишам на факултет во Италија. Таму сакам да се докажам дека сум способна за да можам да предавам во некое училиште, односно да бидам професорка. Имам време уште за факултет, но дилемата ми е помеѓу филолошки или музичка академија. Ќе видиме на кое поле повеќе ќе се докажам и се надевам дека ќе успеам. :)
     
  14. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Со тоа што ке си заминам од овде и ке си се запишам на некој италијански факултет... И да успеам во други полиња од мојот живот ;)
    I know that I will :!:
     
  15. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Планирам да успеам со искористување на мозокот, а не вагината.
     
    На Domino му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Како што е тргнат светов Господ да ми е на помош само и покрај интелегенцијава и малку среќа
     
  17. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Mислам дека општеството не го цени веќе трудот како порано.Сега многу ретко кога е битно дали имате завршено високо образование.Јас водејќи се по многуте пропаднати животи,учејќи од примери заклучив дека само треба да играш валкано за да станеш некој и нешто.
    А како јас ќе успеам во животов?! Паа,би сакала да бидам вистински заслужна за тоа,да заработувам од труд и знаење,не сакам да користам други адути за да стигнам до пари и моќ.
    Сепак,ќе каже блиската иднина...
     
  18. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Со следење на моите желби, интереси и потреби.
    Ако не го правам она што го сакам нема да успеам да си го задоволам интересот, а богами ни потребата.
    Ако ја следам потребата ќе треба да вложувам многу труд и напор и себевложување во многу нешта и одкажување можеби од некои за да почнам да ја осигурувам иднината, ако ги задржам трудот и напорот и ако не ми одкаже мозокот(пу,пу) планирам далеку да догурам, а ако ја имам истава волја, интуиција и надеж цело време како моментално нема да плукам по државава туку ќе бидам претседател Ха, се зезам, морам да успеам.
    И да, ако мислам дека ќе успеам, САМО ТОГАШ ЌЕ УСПЕАМ, ако верувам дека ќе успеам ќе го сторам тоа, во спротивно ќе се случи спротивното и пак ќе се подпрам на моите верување да го достигнам првото.
    :bow:
     
  19. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    со негова помош секогаш успевам во се што ќе зацртам. многу велат парите го вртат светот, јас сум убедена дека е спротивното!
     
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.981
    Допаѓања:
    279.006
    во моментот кога знам сто сакам..пола работа е веке заврсена.
    Прво и неопходно за мене е амбицијата, тоа ми е некој двизеЧки мотор за се друго. не дека не сум благодарна за се сто имам(прес се здравје и фамилија и љубов) али јас сум Човек сто секогас сака несто повеке. си поставувам цел, и во моментот кога ја исполнувам поставувам некоја друга...и така тоа :rofl:

    второ е голем труд и работа. Универзитетската диплома не е фактор за успех, али на денеснинава кога конкуренцијата при вработување е огромна за мене е клуЧен елемент за сите оние сто немаат своја фирма или некој близок да им обезбеди работна позиција.
    една диплома, после усте една , неколку странски јазици....така ке успеам.
    работа и само работа...паралелно со студирањето работам со скратено работно време, си ги покривам тросоците за студиите, и секогас имам пари на картица за да испазарувам и за сопинг.

    трето - се во зивотот не мозе да се планира, мегутоа кај мене се е по предходно изработен план, распоред. И да дојде до измени, нот туу бед, се прилагодувам и барам ресение на зададената измена. просирување на фамилија, преселба, големи инвестиции се тоа е дел од тој предходно доброразработен домасен план :lol:
    Четврто-рмбам ко коњ сто би рекле, имам малку слободно време, али секогас го користам ефективно и максимално. секогас си прузувам најразлиЧни задоволства. обозавам да патувам , вкусна храна, кафето со другарките , парталЧе плус у плакарот....сето тоа ме опуста и ми ги полни батериите за даје
    петто-со љубов, поддрска и не се срамам да казам помос од мојата мајка и мојот сопруг.
    сесто-големо его.
    седмо-мала нарцисоидност.
    и на крај пуста срека.