1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како можам да издадам книга?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од SexyLady, 5 септември 2010.

  1. Mariuccia

    Mariuccia Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    А каде ја печатеше книгата?
     
  2. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Ух, у една штампарија. Ама идев преку еден пријател. Не ми текнува на името..
     
  3. thewriter

    thewriter Нов член

    Се зачлени на:
    27 декември 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дечки, веќе подолго време пишувам и пред краток период ја издадов својата прва книга, но за жал премногу се каам за изборот на издавачката куќа. Размислувам за контактирање на клубот Матица за издавањето на следната книга, па доколку имате некои информации во врска со нив пишете, сакам целосно да се информирам пред да ги контактирам иако се навистина предобри.
     
  4. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Здраво! Сакав да ги прашам оние кои веќе издале книга, дали имале искуство со лекторството на Лектор МК од Скопје? :)
    Навистина сакам да знам како работаат пред воопшто да почнам да се спогодувам со нив ...
    Еве и нивни web page:
    http://www.lektor-mk.com/
     
  5. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Здраво!:)
    Ме интересира дали знаете некој/некоја што пишува книги во основа на нечија приказна од животот. Или имате слушнато за такво нешто?
     
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Здраво! Дали некој може да ми даде мислење за издавачката куќа Ѓурѓа? Имам добиено понуда од нив да ја издадам мојата книга...
    Некој совет? :)
     
  7. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Преводите на странски дела им се катастрофа. Исто така ги кратат и осакатуваат книгите.Јас тоа сум го забележала.
    Но за издавање дела на македонски јазик можеби и нема да се јават вакви проблеми.
     
    На crimson, Briar Rose и Gosh им се допаѓа ова.
  8. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за одговорот.
    Искрено, овие денови им се јавував на сите издавачки куќи кои сметам дека се добри како Три, Магор, Антолог, Табернакул, Култура ...
    Навистина се чувствувам нервозно и би требало да очекувам одговори од нив, веројатно следната недела.
    Ова ми е прв пат да се обидам да издадам книга и не сакам да направам грешка со тоа што би ја избрала погрешната издавачка куќа :(
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Бриар Роуз незнам ништо за нив но ќе спомнам дека изданијата нивни од странските наслови се скратени верзии, не целосните книги. За нашите изданија навистина незнам.
    ЕДИТ
    ПС - Гледам дека и ти си фан на Фантомот од Операта, ако ја имаш читано таа на Ѓурѓа, купи си ја другата од ПНВ публикации, цела е.
     
    На Novecento и Briar Rose им се допаѓа ова.
  10. Novecento

    Novecento Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Машки
    Ѓурѓа никако.
    Култура никако.
    Феникс никако.
    Се` друго е во подобро ниво.

    Пробај со Магор, Антолог и ПНВ, некако тие ми делуваат дека ќе ти излезат одма у пресрет.
    Или-или и Матица како бекап план. На крај краева, подобро земи некој анонимус од издавачка куќа, него ли овие гореспоменативе.
     
    На eliesaab и Briar Rose им се допаѓа ова.
  11. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Знам, и јас исто така сум слушнала дека така прават ... :( Не сум ја прочитала Фантомот од Опертата од Ѓурѓа, туку на интернет во ПДФ на англиски јазик.

    Навистина сакам да одберам издавачка куќа која има добра репутација меѓу читателите и квалитет.

    Инаку бидејќи сум млада, некои од нив помислија дека пишувам чик лит, која искрено не можам ни да ја смислам а камо ли да ја пишувам :puke:
     
    Последна измена: 1 септември 2017
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам :)
    Дефинитвно се мислам да ја издадам книгата преку Магор, Антолог, Табернакул или Три
     
  13. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Кога ги контактирав Антолог, Магор и Табернакул, само ми кажаа преку E-mail да им испратам податоци за книгата, како и мал дел од неа ... :)
     
  14. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Што бидна? Јас сеуште чекам вести од Антолог.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Moni1509

    Moni1509 Нов член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Планирам да напишам своја книга,дали знаете што точно треба да направам?
     
  16. Shakespeare

    Shakespeare Нов член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo, pisuvam kratki i dolgi tekstovi, no ne bas dolgi za kniga, sto znam, sega za sega se takvi. Sakam nekako da gi objavam, ednostavno da se procitaat, si pomisliv na opcija kniga. Nekoj da dade sovet, nesto bilo sto. Fala :)
     
  17. SnowDOG

    SnowDOG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2014
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    209
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, може некоја од вас ако е запознаена да ми каже како функционира издавањето книга преку амазон, self publishing?
    Многу ви благодарам
     
  18. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Добро утро луѓе. Ќе може ли некој кој има искуство или знае да ме упати како оди целата оваа работа?
    Книгата е спремна од а до ш, со насловна страна со се. Целата ми е да се испечати, да има број по кој ќе биде препознатлива, тоест да не е аматерски. Доколку ми беше само да ја распечатам досега ќе средев. Не ми е битно спонзорство ниту реклама. Препорака ако може, предлози, контакти.
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Ќе може ли некој кој има искуство или знае да ме упати како оди целата оваа работа со издавње книга?
    Книгата е спремна од а до ш, со насловна страна со се. Целта ми е да се испечати, да има број по кој ќе биде препознатлива, тоест да не е аматерски. Не ми е битно спонзорство ниту реклама. Препорака ако може, предлози, контакти.
     
    На buba4e89 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  20. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш се распрашав малку за книга, без голем тираж - никоја издавачка куќа нема да прифати да ти ја издаде. Спонзорства во мк буквално одиш од фирма до фирма. Гуд лак.....
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.