1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како можам да издадам книга?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од SexyLady, 5 септември 2010.

  1. Mony18

    Mony18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    Можеш да се распрашаш по сите издавачки куќи...никогаш не знаеш кога и каде ќе ти испадне прилика...ако книгата е добра зашо не би соработувале со тебе...Пробај си ја среќата :)
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Книгата е малку порадикална и не е препорачлива за никој, тоа го пишува и на насловна, дека не ја препорачувам на никој. Но ќе ја читаат оние кои ја знаат мојата цел и намета. Би сакал само да ја распечатам и да добијам број по кој ќе биде меѓународно препознатлива. Целта не ми е спонзорство бидејќи и онака не биографија и е наменета за луѓе кои не беш имаат моредни либерални ставови. Според тоа знам дека ниту една издавачка куќа би соработувала со мене па затоа прашав дали постои можност да го добијам тој број некако од нив или од незнам каде и само да ја распечатам.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.847
    Пол:
    Женски
    Зошто некоја издавачка куќа би вложувала за нешто кое не е препорачливо за никој? :?:
     
    На cresa-jagoda, lovestoneddd, СуперДевојка и 3 други им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Колку е помистериозна толку е поинтересна и привлечна.

    @Vitaly би сакала да ја прочитам.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Кој би можел да знае за вакво нешто кога бараш нешто што е пречудно, барем кај нас.
    Распрашај се во сите издавачки куќи и ќе знаеш за сигурно.
     
    На cresa-jagoda, lovestoneddd, fana и 3 други им се допаѓа ова.
  6. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.135
    Допаѓања:
    33.010
    Пол:
    Женски
    Испечати ја во 5 примероци со твои пари, пошто спонзорства не бараш, издавачка куќа не би соработувала со тебе, книгата не ја препорачуваш на никој.
    Подари ги 4те примероци на тие што те познаваат, разбираат и го делат радикалното мислење со тебе. Петтиот чувај си ги за тебе.
     
    На piksooki, cresa-jagoda, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    @Vitaly убаво ти напишаа, не би можел да успееш да направиш договор ако целта на книгата ти е да не ја читаат сите.И како тогаш истовремено да биде интернационално препознаена?
    Контрадикторно е и не си ми јасен што точно бараш.
     
    На cresa-jagoda, lovestoneddd, fana и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Побарав помош доколку некој знае каде би можал да добијам услугата која ја барам.
    Секоја книга има код по кој е заведена како книга која се препознатлива интернационално. Мене ми треба тоа, не ми треба никаква промоција реклама ниту пак вложување како што кажа членката на почеток.
    Ми треба само тој код, доколку некој знае како можам до тоа да дојдам нека пише. Рекламацијата ќе ја правам лично а печатењето ќе го платам од свој џеб.
     
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.074
    @Vitaly гуглај isbn number.
     
    На Vitaly, cresa-jagoda, fana и 3 други им се допаѓа ова.
  10. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    @Vitaly пиши меил до извадачките куќи, објасни како е работата и види. Не знам зошто никој не би ја испечатил ако си плаќаш од свој џеб.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Zdravo
    Jas pocnav so pisuvanje na kniga koja ke bide od motiviracki karakter.Kako da se ima sreken zivot.
     
  12. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.467
    Ако уште луташ, и не си завршил работа...Тоа што бараш е веројатно ISBN и ЦИП запис, а тие се добиваат од универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. Страницата мислам уште не им работи, ако најдеш некоја мејл адреса да им пишеш, или појди таму директно распрашај се.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Благодарам.:bow:
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    За код ќе одиш во Универзитетска библиотека. Ако мислиш на тоа ЦИП бројче кое секоја книга го има, оди таму, прашај си, се плаќа не знам колку, земи број и печати ја во печатница. Инаку, не знам дали печатницата би се нафатила, зависи колку примероци сакаш. Мислам дека 100 е минимално.
     
  15. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.595
    Допаѓања:
    5.451
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да ве прашам кога пишете емаил на издавачка куќа или одите лично за да барате да ја издадат, давате цел примерок од книгата или само скратена содржина? Некако страв ми е да им дадам цел примерок да прочитаат, а да ме одбијат
     
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Оди директно. Многу се неодговорни. Има луѓе кои им пишале, и со месеци никој не им ни одговорил. Си имаат тековни проекти, нема да се замараат ни да ѕирнат, не па да ти крадат материјал, посебно ако си анонимен. Од анонимни материјал не им треба, а на имиња не смеат да им крадат.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mongolka

    Mongolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2021
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    571
    Пол:
    Женски
    Да не те обесхрабрувам, но многу е тешко. Јас решив да го одложам издавањето за подобри времиња. Издавачките куќи се доста тешки за соработка. На телефон ќе ти речат да пратиш мејл, кој најверојатно и нема да се отвори. Дури и ти да ги сносиш сите трошоци(што сигурно ќе биде така), сепак не се отворени за соработка. Ти посакувам среќа!:)
     
    На Tanjamm и Anturium им се допаѓа ова.
  18. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.595
    Допаѓања:
    5.451
    Пол:
    Женски
    Значи да не се надевам многу за издавање преку издавачка куќа, за жал :?: Решена сум и сама да си ја издадам, можам да ги покријам сите трошоци околу печатење. Ќе пробам прво преку емаил зашто не сум во мк, па ќе идам и лично кога ќе сум таму и на крај сама ќе си истрчкам се ако не успеам со нив. Тоа е :^) За почеток не ми е битна заработката, сакам да имаат сите можност да го прочитат мојот роман и само тоа ме води. Планирам наредната година да ја издадам здравје. Ви благодарам женски :l:
     
    На Mongolka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Знам луѓе на кои никогаш не им било одговорено, а се јавиле кај издавач со намера тие да си платат за печатењето, и ова се познати издавачки куќи, не анонимуси. Тотално непрофесионални.
     
  20. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Zdravo na site moze li da me upatite imam napisano kniga kniga posveteno na mojata majka stranicata objavuvam i tekstovi na fb strana so istoto ime pa ako moze da mi predlozite lektor .