1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како од долга врска до брак?

Дискусија во 'Свадба' започната од katerin, 27 април 2018.

 1. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  prebaruvav vo svadbi no vakov post ne najdov. vo vrska sum 12 godini. vo leto polnam 29. neznam koja e pricinata zosto veke ne sum navlezena vo bracnite vodi. kako da go nateram da se zememe... soveti? :whew:
   
 2. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  847
  Пол:
  Женски
  Само влашка магија му е мајката, душо...
   
  На Animali, PaLaVa, SV1911 и 14 други им се допаѓа ова.
 3. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.596
  Допаѓања:
  52.259
  Пол:
  Женски
  12 години сте во врска и немаш поразговарано со него за ова? Комуникација. Се комуницира заради ова. :^)
   
  На Animali, Alisa22, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
 4. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.194
  Допаѓања:
  30.800
  Пол:
  Женски
  Забремени демек случајно, веројатно така ќе го поттикнеш...
  Шала на страна, никако не прави такво нешто. Најдобро е да поразговараш со него и да го распрашаш какви му се плановите. Кажи му дека твоја желба е во скоро време да основаш свое семејство. После толку долга врска би требало одлично да се познавате. Зависи тој што сака. Нештата може да тргнат во две насоки, или да го мотивираш и да убрзате процес па наскоро да почнеш со подготовки за свадба или да направиш да се оддалечи од тебе.
  Ако мене ме прашуваш, нема потреба од форсирање. Млада си и нема ништо лошо во тоа да си поуживаш во слободата и сите позитивни нешта кои таа ти ги нуди.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.885
  Допаѓања:
  198.215
  Пол:
  Женски
  Побарај го. Купи прстен, клекни на колено, прашај го. Ако рече „не“, барај си друг.
   
  На Animali, sj *O*, PaLaVa и 29 други им се допаѓа ова.
 6. capuchino

  capuchino Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  242
  клекни му ти!
   
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  17.681
  Ако после 12 годишна врска останало да треба да го "тераш" на таков чекор.... Најдобронамерно, тури му пепелот.
  Млада си, животот е пред тебе :)
   
  На sj *O*, PaLaVa, CameliaMiller и 12 други им се допаѓа ова.
 8. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  kpga da ja pocnam taa tema se mi odgovara nekako neodredeno. . nema. konkreten odgovor. vo tip na cekaj brzo ke bide. daj da pominat ovie svadbi kumstva i posle noe sme na red(inaku poleka no sigurno site od drustvoto se verija svadbi kolky sakas o maj i juni) neznam sto da kazam.
   
 9. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  18.658
  Пол:
  Женски
  Zakazi razgovor na PSIHOLOG ILI PSIHIJATAR poitnio i ne samo za ova da te posovetuva i za nesonicata i da ti kaze deka rabota ne se napusta zosto tamu dosla da raboti nekoja osoba od minatoto na koja i se treses.
  Uzobili se i odma na konsultacii. Se najdobro.
   
 10. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  znam. razmisluvav i na toa... teskoe zosto go sakam mnogu i veke se oddaleciv so drugarkite koi se mazeni veke imaat deca... a so ovie sto se druzam sega se od zaednicki krug
   
 11. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  blagodarnost do tebe... i jas mislam taka da storam. ne gledam drug izlez.probuvam da ne mislam na toa no ne odi
   
  На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CaraMia

  CaraMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2018
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  18.658
  Пол:
  Женски
  Mnogu raboti ti se slucuvaat naednas i se ti e izmesano. Najdobro strucen sovet,da ne eksplodiras kaj sto ne treba pred decko ti na primer pa da ja vlosis situacijata.
  Site imame losi momenti vo zivotot. Nisto strasno da se pobara strucna pomos a i preku maticen lekar so upat e preeftina usluga. Vo stranstvo ilijadnici dolari frlaat a kaj nas e skoro gratis. Zakasi si termin i sorabotuvaj,pa po nekoa vreme da se pofalis deke se sredile rabotite.
   
 13. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  s
  e nadevam. jas ustvari pred nekoe vreme bev na psihijatar na razgovor koga ostavaf rabota. razgovaravme samo deka bev preplasena kako da mu soopstam na gazdata za otkazot. no ne bev dovolno podgotvena da kazam i za drugiot problem(za onoj od mibatoto sto me voznemiruva i den denes)
   
 14. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  a zgora na se neznam dali ri kazav deka sakam da pocnam i moj biznis od juni... i toa me opteretuva. dali ke uspejam i seto toa go nosam kako karpa na grbot
   
 15. BabyStyle

  BabyStyle Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  8.955
  Морам да пишам на темава. Имаме другар / пријател кој имаше врска од 11г. За 2 месеци се заљуби во друга. Раскина со првата и еве го сеа свадба ќе праи со таа. Мислам дека отворено се збори после толку време, за да не дојде до голееми последици по емоции, психа и сл
   
  На sj *O*, PaLaVa, SV1911 и 14 други им се допаѓа ова.
 16. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  strav i sram mi e
   
 17. katerin

  katerin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  kakva e taa vlaska]:)
   
 18. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.194
  Допаѓања:
  30.800
  Пол:
  Женски
  Мене ова ми личи како да не е подготвен за брак па одолговлекува а не сака директно да каже. Сака да биде во врска но ништо повеќе од тоа во скоро време. Ако навистина планира да стапи во брак со тебе, ете на пример може да те запроси и вие веридба да направите па здравје понатаму и свадба. Не е машкото само тоа кое одлучува. Ете тој може не е подготвен а ти си. Друго решение нема освен сериозен разговор во кој ќе му посочиш дека не сакаш повеќе одолговлекување. Подобро е да се соочиш со реалноста и ако не ја бива работата да се разделите отколку да изминат уште години и повторно во еден момент врската да заврши.
   
  На lilo, sj *O* и Martka им се допаѓа ова.
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.879
  Допаѓања:
  223.655
  Пол:
  Женски
  не забегувај. прашај го шо е планот. вајда не се влечете 168 год за џабе...
   
  На Alisa22, sj *O*, joy1 и 9 други им се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.885
  Допаѓања:
  198.215
  Пол:
  Женски
  29 ќе полниш, а страв и срам ти е да го прашаш најобично прашање човекот со кој си во врска 12 години? Разговарате ли вие воопшто, поминувате ли време заедно? Чудно ми е да имаш страв од човекот со кого имаш поминато третина од животот, да не речам сте созреале заедно.

  Ти сакаш да бидеш со него доживотно, да остариш со него? Ако одговорот на ова прашање е „не“, тогаш немој да бидеш со него онака, колку да не останеш сама.

  И не дозволувај стравот да те кочи во животот, за било што, оти многу работи ќе пропуштиш. А еден го имаш, живеј го.
   
  На sj *O*, PaLaVa, joy1 и 22 други им се допаѓа ова.