1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како од долга врска до брак?

Дискусија во 'Свадба' започната од katerin, 27 април 2018.

  1. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    prebaruvav vo svadbi no vakov post ne najdov. vo vrska sum 12 godini. vo leto polnam 29. neznam koja e pricinata zosto veke ne sum navlezena vo bracnite vodi. kako da go nateram da se zememe... soveti? :whew:
     
  2. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    Само влашка магија му е мајката, душо...
     
    На Animali, PaLaVa, SV1911 и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.816
    Допаѓања:
    53.999
    Пол:
    Женски
    12 години сте во врска и немаш поразговарано со него за ова? Комуникација. Се комуницира заради ова. :^)
     
    На Animali, Alisa22, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.236
    Допаѓања:
    31.104
    Пол:
    Женски
    Забремени демек случајно, веројатно така ќе го поттикнеш...
    Шала на страна, никако не прави такво нешто. Најдобро е да поразговараш со него и да го распрашаш какви му се плановите. Кажи му дека твоја желба е во скоро време да основаш свое семејство. После толку долга врска би требало одлично да се познавате. Зависи тој што сака. Нештата може да тргнат во две насоки, или да го мотивираш и да убрзате процес па наскоро да почнеш со подготовки за свадба или да направиш да се оддалечи од тебе.
    Ако мене ме прашуваш, нема потреба од форсирање. Млада си и нема ништо лошо во тоа да си поуживаш во слободата и сите позитивни нешта кои таа ти ги нуди.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Побарај го. Купи прстен, клекни на колено, прашај го. Ако рече „не“, барај си друг.
     
    На Animali, sj *O*, PaLaVa и 29 други им се допаѓа ова.
  6. capuchino

    capuchino Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    251
    клекни му ти!
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  7. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    17.723
    Ако после 12 годишна врска останало да треба да го "тераш" на таков чекор.... Најдобронамерно, тури му пепелот.
    Млада си, животот е пред тебе :)
     
    На sj *O*, PaLaVa, CameliaMiller и 12 други им се допаѓа ова.
  8. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    kpga da ja pocnam taa tema se mi odgovara nekako neodredeno. . nema. konkreten odgovor. vo tip na cekaj brzo ke bide. daj da pominat ovie svadbi kumstva i posle noe sme na red(inaku poleka no sigurno site od drustvoto se verija svadbi kolky sakas o maj i juni) neznam sto da kazam.
     
  9. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.659
    Пол:
    Женски
    Zakazi razgovor na PSIHOLOG ILI PSIHIJATAR poitnio i ne samo za ova da te posovetuva i za nesonicata i da ti kaze deka rabota ne se napusta zosto tamu dosla da raboti nekoja osoba od minatoto na koja i se treses.
    Uzobili se i odma na konsultacii. Se najdobro.
     
  10. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    znam. razmisluvav i na toa... teskoe zosto go sakam mnogu i veke se oddaleciv so drugarkite koi se mazeni veke imaat deca... a so ovie sto se druzam sega se od zaednicki krug
     
  11. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    blagodarnost do tebe... i jas mislam taka da storam. ne gledam drug izlez.probuvam da ne mislam na toa no ne odi
     
    На CaraMia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.659
    Пол:
    Женски
    Mnogu raboti ti se slucuvaat naednas i se ti e izmesano. Najdobro strucen sovet,da ne eksplodiras kaj sto ne treba pred decko ti na primer pa da ja vlosis situacijata.
    Site imame losi momenti vo zivotot. Nisto strasno da se pobara strucna pomos a i preku maticen lekar so upat e preeftina usluga. Vo stranstvo ilijadnici dolari frlaat a kaj nas e skoro gratis. Zakasi si termin i sorabotuvaj,pa po nekoa vreme da se pofalis deke se sredile rabotite.
     
  13. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    s
    e nadevam. jas ustvari pred nekoe vreme bev na psihijatar na razgovor koga ostavaf rabota. razgovaravme samo deka bev preplasena kako da mu soopstam na gazdata za otkazot. no ne bev dovolno podgotvena da kazam i za drugiot problem(za onoj od mibatoto sto me voznemiruva i den denes)
     
  14. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    a zgora na se neznam dali ri kazav deka sakam da pocnam i moj biznis od juni... i toa me opteretuva. dali ke uspejam i seto toa go nosam kako karpa na grbot
     
  15. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Морам да пишам на темава. Имаме другар / пријател кој имаше врска од 11г. За 2 месеци се заљуби во друга. Раскина со првата и еве го сеа свадба ќе праи со таа. Мислам дека отворено се збори после толку време, за да не дојде до голееми последици по емоции, психа и сл
     
    На sj *O*, PaLaVa, SV1911 и 14 други им се допаѓа ова.
  16. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    strav i sram mi e
     
  17. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    kakva e taa vlaska]:)
     
  18. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.236
    Допаѓања:
    31.104
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми личи како да не е подготвен за брак па одолговлекува а не сака директно да каже. Сака да биде во врска но ништо повеќе од тоа во скоро време. Ако навистина планира да стапи во брак со тебе, ете на пример може да те запроси и вие веридба да направите па здравје понатаму и свадба. Не е машкото само тоа кое одлучува. Ете тој може не е подготвен а ти си. Друго решение нема освен сериозен разговор во кој ќе му посочиш дека не сакаш повеќе одолговлекување. Подобро е да се соочиш со реалноста и ако не ја бива работата да се разделите отколку да изминат уште години и повторно во еден момент врската да заврши.
     
    На lilo, sj *O* и Martka им се допаѓа ова.
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.949
    Допаѓања:
    224.344
    Пол:
    Женски
    не забегувај. прашај го шо е планот. вајда не се влечете 168 год за џабе...
     
    На Alisa22, sj *O*, joy1 и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    29 ќе полниш, а страв и срам ти е да го прашаш најобично прашање човекот со кој си во врска 12 години? Разговарате ли вие воопшто, поминувате ли време заедно? Чудно ми е да имаш страв од човекот со кого имаш поминато третина од животот, да не речам сте созреале заедно.

    Ти сакаш да бидеш со него доживотно, да остариш со него? Ако одговорот на ова прашање е „не“, тогаш немој да бидеш со него онака, колку да не останеш сама.

    И не дозволувај стравот да те кочи во животот, за било што, оти многу работи ќе пропуштиш. А еден го имаш, живеј го.
     
    На sj *O*, PaLaVa, joy1 и 22 други им се допаѓа ова.