1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како од долга врска до брак?

Дискусија во 'Свадба' започната од katerin, 27 април 2018.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Ме зачуди. Иако морам да признаам дека ова е се почеста појава. Братучед на мој другар после 10 години врска раскина со девојката. А тоа се случи две недели пред свадбата. Не ми се веруваше.

    Мое мислење е дека после толку години поминати заедно, треба да се започне тема за брак.

    @katerin ако тој не сака брак, не вреди да си го губиш времето со него.
     
    На eliesaab и sj *O* им се допаѓа ова.
  2. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Доколку врската ви е добра потписот не значи ама баш ништо. Но доколку сметаш дека бракот е следен чекор тогаш искрено и директно кажи му го тоа на дечко ти. Без заобиколувања.
    Непознати на форум нема да ти најдат решение ако ти самата не си пронајдеш.
     
    На sj *O*, CameliaMiller, blackwave и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.536
    Пол:
    Женски
    Бракот е хартија..
    Јас лично не сум голем поборник за една хартија..
    Е да..дава сигурност.
    Но како што постои брак, постои и развод..
    Секој "присилен" брак може трагично да заврши..

    Затоа поразговарај отворено со него и кажи му ги намерите.
    Ако не сака брак, со сила убавина не бива

    Ни на крај памет да не ти падне да останеш намерно бремена:!:
     
    На sj *O*, PaLaVa, SV1911 и 13 други им се допаѓа ова.
  4. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    Може има некоја причина, стамбено прашање, финансии? Како што кажаа сите членки претходно мора отворено да го прашаш и да разговараш, нема неодредено одговарање. А живеете веќе заедно или?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Можеби не е спремен за брак. Сепак е тоа далеку посериозно од една врска и некои сакаат да го одложат колку можат повеќе. Не гледа секој исто на тој чекор.
     
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    За одлука за брак не брзајте никого.
    Сепак , тој чекор е еден од клучните за движењето на понатамошниот живот.
    Ако несака да разговара, тоа значи дека можеби и не размислува за тоа или нема смелост да стапи во брак.
    Ако се осеќаш спремна за таков чекор-речи му отворено, сепак не сте малку време заедно за да ти биде незгодно.
    Ако сака брак-веднаш нека се определи период за веридба/свадба.
    Ако пак почне да ,,мрда,, тогаш предлагам една заканувачка разделба.Сепак, неможе да бидеш оставена на stand by.
    Ако по разделбата не те побара-одговорот го знаеш.
     
    На sj *O*, SV1911, Martka и 8 други им се допаѓа ова.
  7. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    paa 12 godini i ne se taka za frlanje vo voda. nekakvo cuvsto mi veli deka ke bide naskoro zaprosuvanje... mozebi za mojot rodenden vo juli. koga posleden pat go napnav na temava rece cekaj da pominat ovie svadbi pa togas i nie... a svadbite ke pominat do juni. go prasav za razlog zosto da cekame uste sto ke smeni mesec dva ako se sakame? rece :jas si znam ke svatis koga ke dojde vreme... i se taka nekoi mejasni odgovori
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    12 години сепак не се ниту период за да уште се стегаш пред партнерот околу сериозните теми. Не дека нешто значат годините, но барем би требало секој од вас да има слобода да разговара за сите евентуални проблеми, стравови, притисоци.

    Сте разговарале некогаш општо за брак? Онака, отворено, на каде се движи вашата врска, дали се гледате понатаму заедно со деца, итн.
    Доколку и двајцата сте на исто околу бракот и доколку и двајцата сте согласни на тоа, тогаш веројатно чека погоден момент, иако и тоа е дискутабилно.

    Ти самата си го познаваш дечкото доволно за да му го процениш однесувањето, но внимавај да не си ги трошиш годините залудно во надеж дека некој ден нему ќе му се присака да те запроси, а на крај да испадне дека него па ич не му чуе околу тоа прашање. Затоа најдобро разговарајте отворено на таа тема, за да знаете на што сте.
    Доколку треба да вршиш притисок за да стапите во брак, едноставно не вреди да си го трошиш времето, па макар биле и 20 години во врска.
     
    На sj *O*, PaLaVa, SV1911 и 13 други им се допаѓа ова.
  9. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    ne ziveeme zaedno. tpj si ima sprat za nego iako nisto oficijalno ne e podeleno so negovite. finansiski stabilen za prosecen zivot. si saka covekot sedenki kafancinja sobiranje drugari.. nikogas ne sum protestirala da zabranuvam takvi raboti.
     
  10. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    nekogas anonimno poveke liuge ke ti pomognat so sovet otkolku bliski. da recam na majka mi sto e problemot i taa ke se nervira. me gleda doma samo zboram za tugji svadbi a mojata nikako da ja spomenam
     
    На eliesaab, sj *O* и WildMk им се допаѓа ова.
  11. WarriorMind

    WarriorMind Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2018
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    6.767
    Пол:
    Женски
    @katerin стρпи се уште малκу, можеби ќе му го ρасипеш изненадувањето.
    Κаκов му е ставот по тоа пρашање и за имање деца?
     
  12. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    si saka deca ama nikogas ne gi pravime.mnogu se pazi
     
  13. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    dali uste nekoja e kako mene nestrplivka.?
     
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Не си ти нестрплива. Нестрплива би била ако после 2 месеци врска сакаш брак. Напротив, ти си долготрпелива штом 12 години го чекаш да те запроси.

    Точно е дека бракот може да биде и „само хартија“ и не дава голема сигурност во твојата врска, ама пак мене повеќе ме загрижува тоа што тој толку време одбива брак. Можеби не си ти причината, туку тој не сака да превземе повеќе одговорности, можеби се плаши од тоа поглавје во животот. Убаво некој рече погоре, ако треба посетете советување, психолог, мора да има некоја причина. Можеби е несозреан, можеби има некои нереални стравови. Храбро инсистирај да ја најдеш причината и да го решиш ова. Ајде, тука сме да те подржиме :)
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  15. katerin

    katerin Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    fala za poddrskata. se nadevam deka nema da ni treba psiholog. sega sum nadrazneta i rastrgnata na site strani problemi (ako citate sto pisuvam i na drugi temi ke znaete sto mi se slucuva momentalno si zivotot) totalen haos od site strani. izgleda deka samo na mene mi e potreben psiholog, psihijatar,duhovnik,anonimno dopisuvanje..... za da mozam fa funkcioniram
     
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Постави си граница, до кога чекаш и се надеваш дека ке се случи, ако не се.. Остави си простор да запознаеш други луге :) но ти си знаеш што и оти чекаш. Можда ке сте од оние кои успеваат :)
     
    На Rebecca_R и katerin им се допаѓа ова.
  17. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.848
    [/QUOTE]
    и јас така бев..
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Не сум некој експерт за врски ама кога до сега не сте воделе разговор околу тоа после 12 години врска, нешто не е во ред.
    Веќе кажаа претходно многу примери кога едниот од партнерите се надева на свадба, па другиот ја откачува и стапува во брак со сосема друга личност.
    И јас ќе кажам таков пример, беа во врска 10 години, девојката сакаше брак, дечкото не, на крај таа го откачи и се омажи со друг по 4 месечна врска.
    Јас не би сакала да бидам така откачена, што знам, можеби грешам, и сосема вистина е дека потписот не мора да значи ништо но не ми е јасно барем зошто не живеете заедно?
    Ако не е финансиски стабилен и слични такви проблеми тоа е во ред, но доколку не е тоа, не знам, што доколку не биде и подготвен во иднина за чекор напред во врската, не мора брак туку живеење заедно па и внимавал додека имате секс, што знам, во долги врски нема многу чување, туку што се случи тоа.
    Ако на крајот дојде време да ме откачи и да основа брак со друга ќе ми биде многу мака што го имам времето и младоста потрошена со таков човек кој не мислел сериозно со мене да има иднина.
    Не велам дека сум во право, можеби ете ќе ја изненади кога најмалку ќе очекува.
    Од некоја причина јас не сум за претерано долги врски.. Или ќе градиш иднина со мене или не планирај да ме влечкаш долги години за да на крај да бидам извисена личност па да се акам од зид зошто сум потрошила толку време.

    И јас се согласувам за делот да даде ултиматум и време себе си до кога ќе чека.
     
    На eliesaab, sj *O*, PaLaVa и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @katerin сметам дека во една врска, најбитната работа е партнерите да се на иста бранова должина. Небитно дали сте заедно 2 или 12 години, многу е битно да имате иста замисла за иднината.

    Пример, има парови кои сметаат дека не им треба потпис за да живеат заедно. Некои парови сакаат едно дете, други сакаат поголемо семејство и имаат две, три деца. Сето тоа е океј додека и двајцата партнери го сакаат истото.

    Постави си граница, ако мислиш дека ке се случи романтично запросување тогаш нека помине и роденденот, ама не дозволувај да дојде и наредниот роденден а вие повторно да сте дечко и девојка.
    Оправдувањата му се мизерни, небаре другите чекаат на вас? Зборувај отворено со него, не му дозволувај да се мисли и да те мафта. Младоста ви поминала заедно, сметаш дека е време за нов период - тогаш кажи му го тоа и одлучете дали имате иднина или треба да се разделите.
     
    На sj *O*, PaLaVa, Dust и 8 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    На сите ни треба од време на време разговор со непристрасна личност. И сама кажа: На мајка ако кажеш, и таа ќе се нервира.

    Иначе... ако ти рекол дека има причина зошто чека да поминат тие свадби и кумства, почекај до тогаш. Ама нека не се оптегнува после јули. Тоа време, кажи му што и како сакаш и прашај го што тој сака и очекува од врската.

    п.с. познавам парови кои долго оделе, 10+ години, па стапиле после во брак