Како полесно да се научам да пливам?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Jenniffer, 11 јуни 2013.

 1. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.405
  Пол:
  Женски
  Еве дојде лето, јас сеуште незнам да пливам многу добро.
  Одам на базен редовно но пливам со перниче само, страв ми е да пробам.
  Предложете некои совети како полесно да се научеме да пливаме? :)
   
 2. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.053
  Допаѓања:
  1.353
  Лелеее и јас тонам како секира :D Јас имам страв од вода,многу сум смотана хахах
  Незнам ни да застанам во вода,а камо ли да пробам да пливам.Тешко на дечко ми,веќе неколку години ме трпи и ми праи друштво на брегот.
  Неможам да ти помогнам и да ти дадам некои инструкции,освен да ти кажам само да се опуштиш и да немаш страв,после со вежбање ќе научиш.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  јас сум 14 а незнам да пливам :( :( :( :(
   
 4. Evdoxia

  Evdoxia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2012
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Во секоја работа што сакаш да ја постигнеш треба УПОРНОСТ,па така и во пливањето.Не е ништо страшно или страмно ако не знаеш да пливаш ВАЖНО е да се трудиш да научиш без разлика на возраста. ;) :)

  Најлесно е прво да почнеш да пливаш народски кажано "женски" ....
  Јас се научив без никакви помагала....тие перничињата мислам дека не вршат некоја гооолема улога,туку напротв,само го забавуваат процесот на учењето. :)
  И само да си кажам дека најлесно за учење е на море бидејќи солта повеќе крепи. :lol: ;)
   
 5. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  3.455
  Пол:
  Женски
  Најважно бидете ОПУШТЕНИ, не се стегајте и секако бидете упорни.
   
 6. Gentleman..D

  Gentleman..D Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  44
  во право е јенниффер ;)
   
 7. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  849
  Не знам и јас :lol: се трудам малку по малку, ама не бива бре луѓе. Страв во коски имам набиено :x
   
 8. presiosa1

  presiosa1 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  11
  како да го совладам стравот од вода...сакам да се научам да пливам ама имам страв од големи води ..вака да појаснам кога ке влезам во базент и ке влезам до врат чувтвувам како дас е гушам...незнам премногу ми е страв...како да се ослободам од такво нешто сакам стврно да научам да пливам...
   
 9. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.618
  Допаѓања:
  13.918
  Пол:
  Женски
  Јас пливам што би се рекло од овде до онде :lol: - додека не се уморам, и секако да допирам на земја со нозете, ако треба и на прсти ама да допирам, така се чуствувам најсигурна. неможам инаку, ми е страв, :| секоја чест на луѓе што ги гледам од брод сликани среде море - езеро. и јас сакам така, ама страв ми е :o
   
 10. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.891
  Пол:
  Женски
  Во градовите каде што живеете нема ли базени,каде што има инструктори за пливање.Јас знам дека во Битола,Олимписки има.Ги учат сите видови на пливање.Побарјате вакви школи.За учење полесно е на море,на солена вода да се научи.Солта те крева повеќе горе,помала е шансата да потоните.И немојоте со она стандардното.Леле,страв ми е,ќе потонам. И паники да кревате во вода.Имајте си го ова на ум:САМО АКО ЈА ПОЧИТУВАШ ВОДАТА,ТОГАШ И ТАА ЌЕ ТЕ ПОЧИТВА!И НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ДА ПОТОНИШ!
  Кога јас се учев да пливам,татко ми ова стално ми го повторуваше.
   
 11. presiosa1

  presiosa1 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  11
  ја сакам водата многуу и сакам да научам да пливам ама не можам да го совладам стравот ...кога ке влезам во вода до врат како да се гушам незнам какод а ти опишам... :worried:
   
 12. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.843
  Допаѓања:
  7.578
  Пол:
  Женски
  Јас знам да пливам лесно е 8)8)
   
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.618
  Допаѓања:
  48.986
  Пол:
  Женски
  Јас толку имам желба да научам што од страв ни с немам. Морам да научам, прво - затоа што многу сакам да пливам кога ќе појдам некаде наместо да се шлапкам како гревче, а водената површина толку многу ме привлекува, второ - затоа што мизерно се чувствувам незнаејќи да пливам покрај дечко кој постојано е покрај езеро и трето - кога одам кај него одењето на плажа е неизбежно. Така да, тој ќе ми биде инструкторот за пливање :) Ова лето немав можност, но наредно дефинитвно ќе научам. Па што ако учам на 22, никогаш не е касно :lol: