1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како полесно да се научам да пливам?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Jenniffer, 11 јуни 2013.

 1. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.415
  Пол:
  Женски
  Еве дојде лето, јас сеуште незнам да пливам многу добро.
  Одам на базен редовно но пливам со перниче само, страв ми е да пробам.
  Предложете некои совети како полесно да се научеме да пливаме? :)
   
 2. Irrepleceable

  Irrepleceable Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  1.069
  Допаѓања:
  1.360
  Лелеее и јас тонам како секира :D Јас имам страв од вода,многу сум смотана хахах
  Незнам ни да застанам во вода,а камо ли да пробам да пливам.Тешко на дечко ми,веќе неколку години ме трпи и ми праи друштво на брегот.
  Неможам да ти помогнам и да ти дадам некои инструкции,освен да ти кажам само да се опуштиш и да немаш страв,после со вежбање ќе научиш.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Dobie

  Dobie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2013
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  240
  јас сум 14 а незнам да пливам :( :( :( :(
   
 4. Evdoxia

  Evdoxia Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2012
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  129
  Пол:
  Женски
  Во секоја работа што сакаш да ја постигнеш треба УПОРНОСТ,па така и во пливањето.Не е ништо страшно или страмно ако не знаеш да пливаш ВАЖНО е да се трудиш да научиш без разлика на возраста. ;) :)

  Најлесно е прво да почнеш да пливаш народски кажано "женски" ....
  Јас се научив без никакви помагала....тие перничињата мислам дека не вршат некоја гооолема улога,туку напротв,само го забавуваат процесот на учењето. :)
  И само да си кажам дека најлесно за учење е на море бидејќи солта повеќе крепи. :lol: ;)
   
 5. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.519
  Пол:
  Женски
  Најважно бидете ОПУШТЕНИ, не се стегајте и секако бидете упорни.
   
 6. Gentleman..D

  Gentleman..D Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  44
  во право е јенниффер ;)
   
 7. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  Не знам и јас :lol: се трудам малку по малку, ама не бива бре луѓе. Страв во коски имам набиено :x
   
 8. presiosa1

  presiosa1 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  11
  како да го совладам стравот од вода...сакам да се научам да пливам ама имам страв од големи води ..вака да појаснам кога ке влезам во базент и ке влезам до врат чувтвувам како дас е гушам...незнам премногу ми е страв...како да се ослободам од такво нешто сакам стврно да научам да пливам...
   
 9. Veki4kaa

  Veki4kaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  5.072
  Допаѓања:
  17.213
  Пол:
  Женски
  Јас пливам што би се рекло од овде до онде :lol: - додека не се уморам, и секако да допирам на земја со нозете, ако треба и на прсти ама да допирам, така се чуствувам најсигурна. неможам инаку, ми е страв, :| секоја чест на луѓе што ги гледам од брод сликани среде море - езеро. и јас сакам така, ама страв ми е :o
   
 10. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Во градовите каде што живеете нема ли базени,каде што има инструктори за пливање.Јас знам дека во Битола,Олимписки има.Ги учат сите видови на пливање.Побарјате вакви школи.За учење полесно е на море,на солена вода да се научи.Солта те крева повеќе горе,помала е шансата да потоните.И немојоте со она стандардното.Леле,страв ми е,ќе потонам. И паники да кревате во вода.Имајте си го ова на ум:САМО АКО ЈА ПОЧИТУВАШ ВОДАТА,ТОГАШ И ТАА ЌЕ ТЕ ПОЧИТВА!И НЕМА ДА ДОЗВОЛИ ДА ПОТОНИШ!
  Кога јас се учев да пливам,татко ми ова стално ми го повторуваше.
   
 11. presiosa1

  presiosa1 Активен член

  Се зачлени на:
  15 март 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  11
  ја сакам водата многуу и сакам да научам да пливам ама не можам да го совладам стравот ...кога ке влезам во вода до врат како да се гушам незнам какод а ти опишам... :worried:
   
 12. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.306
  Пол:
  Женски
  Јас знам да пливам лесно е 8)8)
   
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.140
  Допаѓања:
  76.530
  Пол:
  Женски
  Јас толку имам желба да научам што од страв ни с немам. Морам да научам, прво - затоа што многу сакам да пливам кога ќе појдам некаде наместо да се шлапкам како гревче, а водената површина толку многу ме привлекува, второ - затоа што мизерно се чувствувам незнаејќи да пливам покрај дечко кој постојано е покрај езеро и трето - кога одам кај него одењето на плажа е неизбежно. Така да, тој ќе ми биде инструкторот за пливање :) Ова лето немав можност, но наредно дефинитвно ќе научам. Па што ако учам на 22, никогаш не е касно :lol:
   
 14. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.894
  Допаѓања:
  14.690
  Пол:
  Женски
  Дали успеа да научиш?

  Иначе бидете опуштени. Нежни бидете со водата. Пошто што поише сте напнати толку покасно ќе научите.