1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се аплицира за стипендија?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 25 февруари 2010.

 1. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  2
  Zdravo .
  Jas sum ovaa godina maturantka.. sakam da znam koi cekori se prevzemaat i koga za da apliciras za stipendija na Filoloski i Praven fakultet. Isto tka sakam da prasam da ne ima nekoj koj znae koga se testiranjata za stipendii na FON
  Cekam odgvoro POzz :)
   
 2. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  Да и мене ме интересира одговорот на ова прашање па ако може членки да ни помогнете ;) Поздрав
   
 3. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  elenapfp почнаа рекламиве за стипендии за фон а за другите факултети стварно незнам.Аплицираше ли ти?Со среќа
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Јас кога земав степендија се аплицираше со постигнатиот успех од прва година , значи ти ќе си полагаш од прва годиа испити, и некаде ноември - октомври т.е во трет семестар излегува во весник оглас. Добро е да си ги спремиш порано документите, ќе одиш во министерство за образование, порано имаа локална единица кај Тутунски комбинат сега може да се преместени и ќе ти кажат кои документи ти требаат, ти спреми си ги па кога ќе дојде време само ќе ги поднесеш.
  Инаку на државен студирав а за Фон незнам, види на нивиот веб.
   
 5. gurgica

  gurgica Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Стипендии

  Знае ли некој како се добива стипендија т.е кои се условите итн. Ај ако знае некој нека пише на темава
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Не сум студент но сестра ми е, и знам дека треба да имаш исчистено прва година и секако потребниот просек. На различни факултети различен просек бараат за да датиш услов за стипендија. Јас толку знам. :)
   
 7. ludicka

  ludicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  27
  Ako nekoj go interesira za stipendija moze slobodno da si vidi na stranata na ministerstvo z aobrazovanie i po starite konkursi na stranava se da doznae.Jas zimam stipendija samo ne znam jas za vtora dali mozam da isfrlam 1 predmet sto mi e slaba ocenkata i da si ja zadrzam stipendijata,ako ima nekoj sto znae neka mi kaze i pozz do site;)
   
 8. falseidol

  falseidol Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  4
  Ме интересира каква е таа стипендија за талентирани студенти, знае некој?
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.341
  Допаѓања:
  80.199
  Пол:
  Женски
  Тоа е стипендија од А тип која изнесува 4000 денари.
  За неа можат да аплицираат сите студенти кои имаат просек над 8.5 (за студенти на техничките и медицинските факултети) и сите останати (општествени и уметнички факултети) кои имаат просек над 9.00.
   
 10. falseidol

  falseidol Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  4
  Јас имам 9.3 не знам дали за неа да аплицирам
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.341
  Допаѓања:
  80.199
  Пол:
  Женски
  Па не знам, зависи на кој факултет си. Во секој случај, конкуренцијата е доста голема, има многу студенти со високи просеци, а и не зависи секогаш само од просекот, голема улога игра и материјалната состојба.
  Пробај си ја среќата, нема што да изгубиш. Или аплицирај за две стипендии, па може ќе ти се посреќи да земеш една. :)
   
 12. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  Аплицирајте бе луѓе за повеќе типа, што се мислите толку . Копии од документите треба доколку веќе при еден тип се доставени оригиналите и само изјава писмена дека оригиналите се предадени при апликација за друг тип. Таа изјава сами во ворд ќе си ја составите и испринтате. Ќе ви биде мака, јас се мислев дали да аплицирам за А или само за Б и на крај земав А. Не губете надеж, еве јас без никакви врски добив нека не ви ја полнат главата.
   
 13. falseidol

  falseidol Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  4
  blagodaram mnogu :)