Како се аплицира за стипендија?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 25 февруари 2010.

1. elenapfp

elenapfp Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    Zdravo .
    Jas sum ovaa godina maturantka.. sakam da znam koi cekori se prevzemaat i koga za da apliciras za stipendija na Filoloski i Praven fakultet. Isto tka sakam da prasam da ne ima nekoj koj znae koga se testiranjata za stipendii na FON
    Cekam odgvoro POzz :)

2. A.srcuska

A.srcuska Истакнат член

Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    20
    Да и мене ме интересира одговорот на ова прашање па ако може членки да ни помогнете ;) Поздрав

3. A.srcuska

A.srcuska Истакнат член

Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    20
    elenapfp почнаа рекламиве за стипендии за фон а за другите факултети стварно незнам.Аплицираше ли ти?Со среќа

4. irenna

irenna Популарен член

Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    4.303
    Јас кога земав степендија се аплицираше со постигнатиот успех од прва година , значи ти ќе си полагаш од прва годиа испити, и некаде ноември - октомври т.е во трет семестар излегува во весник оглас. Добро е да си ги спремиш порано документите, ќе одиш во министерство за образование, порано имаа локална единица кај Тутунски комбинат сега може да се преместени и ќе ти кажат кои документи ти требаат, ти спреми си ги па кога ќе дојде време само ќе ги поднесеш.
    Инаку на државен студирав а за Фон незнам, види на нивиот веб.

5. gurgica

gurgica Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Стипендии

Знае ли некој како се добива стипендија т.е кои се условите итн. Ај ако знае некој нека пише на темава

6. Unfaithful18

Unfaithful18 Популарен член

Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    1.067
    Не сум студент но сестра ми е, и знам дека треба да имаш исчистено прва година и секако потребниот просек. На различни факултети различен просек бараат за да датиш услов за стипендија. Јас толку знам. :)

7. ludicka

ludicka Истакнат член

Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    Ako nekoj go interesira za stipendija moze slobodno da si vidi na stranata na ministerstvo z aobrazovanie i po starite konkursi na stranava se da doznae.Jas zimam stipendija samo ne znam jas za vtora dali mozam da isfrlam 1 predmet sto mi e slaba ocenkata i da si ja zadrzam stipendijata,ako ima nekoj sto znae neka mi kaze i pozz do site;)

8. falseidol

falseidol Истакнат член

Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Ме интересира каква е таа стипендија за талентирани студенти, знае некој?

9. Mishela

Mishela Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    13.590
    Допаѓања:
    63.149
    Тоа е стипендија од А тип која изнесува 4000 денари.
    За неа можат да аплицираат сите студенти кои имаат просек над 8.5 (за студенти на техничките и медицинските факултети) и сите останати (општествени и уметнички факултети) кои имаат просек над 9.00.

10. falseidol

falseidol Истакнат член

Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    Јас имам 9.3 не знам дали за неа да аплицирам

11. Mishela

Mishela Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    13.590
    Допаѓања:
    63.149
    Па не знам, зависи на кој факултет си. Во секој случај, конкуренцијата е доста голема, има многу студенти со високи просеци, а и не зависи секогаш само од просекот, голема улога игра и материјалната состојба.
    Пробај си ја среќата, нема што да изгубиш. Или аплицирај за две стипендии, па може ќе ти се посреќи да земеш една. :)

12. karina8

karina8 Популарен член

Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.532
    Аплицирајте бе луѓе за повеќе типа, што се мислите толку . Копии од документите треба доколку веќе при еден тип се доставени оригиналите и само изјава писмена дека оригиналите се предадени при апликација за друг тип. Таа изјава сами во ворд ќе си ја составите и испринтате. Ќе ви биде мака, јас се мислев дали да аплицирам за А или само за Б и на крај земав А. Не губете надеж, еве јас без никакви врски добив нека не ви ја полнат главата.

13. falseidol

falseidol Истакнат член

Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    4
    blagodaram mnogu :)