Како се аплицира за стипендија?

Дискусија во 'Образование' започната од elenapfp, 25 февруари 2010.

 1. elenapfp

  elenapfp Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  1
  Zdravo .
  Jas sum ovaa godina maturantka.. sakam da znam koi cekori se prevzemaat i koga za da apliciras za stipendija na Filoloski i Praven fakultet. Isto tka sakam da prasam da ne ima nekoj koj znae koga se testiranjata za stipendii na FON
  Cekam odgvoro POzz :)
   
 2. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  Да и мене ме интересира одговорот на ова прашање па ако може членки да ни помогнете ;) Поздрав
   
 3. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  20
  elenapfp почнаа рекламиве за стипендии за фон а за другите факултети стварно незнам.Аплицираше ли ти?Со среќа
   
 4. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.387
  Пол:
  Женски
  Јас кога земав степендија се аплицираше со постигнатиот успех од прва година , значи ти ќе си полагаш од прва годиа испити, и некаде ноември - октомври т.е во трет семестар излегува во весник оглас. Добро е да си ги спремиш порано документите, ќе одиш во министерство за образование, порано имаа локална единица кај Тутунски комбинат сега може да се преместени и ќе ти кажат кои документи ти требаат, ти спреми си ги па кога ќе дојде време само ќе ги поднесеш.
  Инаку на државен студирав а за Фон незнам, види на нивиот веб.
   
 5. gurgica

  gurgica Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Стипендии

  Знае ли некој како се добива стипендија т.е кои се условите итн. Ај ако знае некој нека пише на темава
   
 6. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Не сум студент но сестра ми е, и знам дека треба да имаш исчистено прва година и секако потребниот просек. На различни факултети различен просек бараат за да датиш услов за стипендија. Јас толку знам. :)
   
 7. ludicka

  ludicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  5
  Ako nekoj go interesira za stipendija moze slobodno da si vidi na stranata na ministerstvo z aobrazovanie i po starite konkursi na stranava se da doznae.Jas zimam stipendija samo ne znam jas za vtora dali mozam da isfrlam 1 predmet sto mi e slaba ocenkata i da si ja zadrzam stipendijata,ako ima nekoj sto znae neka mi kaze i pozz do site;)
   
 8. falseidol

  falseidol Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  4
  Ме интересира каква е таа стипендија за талентирани студенти, знае некој?
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.989
  Допаѓања:
  73.894
  Пол:
  Женски
  Тоа е стипендија од А тип која изнесува 4000 денари.
  За неа можат да аплицираат сите студенти кои имаат просек над 8.5 (за студенти на техничките и медицинските факултети) и сите останати (општествени и уметнички факултети) кои имаат просек над 9.00.
   
 10. falseidol

  falseidol Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  4
  Јас имам 9.3 не знам дали за неа да аплицирам
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.989
  Допаѓања:
  73.894
  Пол:
  Женски
  Па не знам, зависи на кој факултет си. Во секој случај, конкуренцијата е доста голема, има многу студенти со високи просеци, а и не зависи секогаш само од просекот, голема улога игра и материјалната состојба.
  Пробај си ја среќата, нема што да изгубиш. Или аплицирај за две стипендии, па може ќе ти се посреќи да земеш една. :)
   
 12. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.537
  Аплицирајте бе луѓе за повеќе типа, што се мислите толку . Копии од документите треба доколку веќе при еден тип се доставени оригиналите и само изјава писмена дека оригиналите се предадени при апликација за друг тип. Таа изјава сами во ворд ќе си ја составите и испринтате. Ќе ви биде мака, јас се мислев дали да аплицирам за А или само за Б и на крај земав А. Не губете надеж, еве јас без никакви врски добив нека не ви ја полнат главата.
   
 13. falseidol

  falseidol Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  4
  blagodaram mnogu :)