Како се информирате?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Srckata28, 15 јануари 2020 во 23:37.

1. Srckata28

Srckata28 Популарен член

Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    1.878
    Допаѓања:
    6.821
    Сметам дека денеска луѓето не одделуваат доволно време да се информираат правилно, што е иронично затоа што сите знаеме колку е полесно да се дојде до информации, што е исто така иронично затоа што сите знаеме колку е потешко да се знае која информација е точна, а која не е.

Затоа, ме интересира како и каде се вие лично информирате. И би било супер ако споделувате конкретни веб сајтови, јутуб канали или што и да е, затоа што едноставен одговор како „интернет“ не значи ништо, 90% од нас дознаваат нови работи преку интернет.

Прашањето не се однесува само за нови настани во светот и политика, се однесува и за ваши лични интереси доколку би сакале да ги споделите - информации од секакви области (наука, активизам, историја). На пример, ако ја следите NASA затоа што ве интересираат работи од таа област (прост пример). :D

Па, споделувајте.

Јас лично почнав да читам повеќе за историските периоди,во последно време, повеќе од она што сум го знаела од општа култура, со акцент на уметноста и општо животниот стил, ако некој има добри извори за такви работи нека ми каже pls. :D

На Briar Rose, Angie1432 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

SummerGirl Форумски идол

Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    11.284
    Допаѓања:
    17.300
    Отварам разни сајтови, гледам Ју Тјуб клипови. Читам и на Википедија, ама таму не се баш точни сите информации. А нешто и од фб наоѓам нешто.

Beauty Studio....на фб имаат страна и доста интересни клипови.

3. prominent

prominent Форумски идол

Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    33.033
    Одлична тема.

Во целиот денешен хаос од точни и неточни информации, релевантни и нерелевантни извори и бомбардирање со податоци и вести од сите страни, клучно е да научи човек да го филтрира она што го чита.

Интернетот е клучна алатка денес и може да се искористи и за добро и за лошо. Затоа не прифаќам кога луѓе генерализираат и ги омаловажуваат информациите пронајдени и добиени од Интернет.
    Интернет користам секојдневно, повеќе часови во денот и секако налетувам на се' и сешто. Со тек на време научив да го проверувам изворот на тоа што го читам. Кој, кога пишувал, дали е застарена информацијата. Научив да препознавам и да разграничувам субјективен став од факти.

Библиотеките секогаш ќе останат одличен и незаменлив извор, само за тоа е потребно повеќе време и трпение за да најде човек тоа што бара.
    Порано купував списанија, сега не се сеќавам од кога немам купено, ни списание ни весник:tmi:

Youtube може да биде интересен извор кога на човек не му се чита многу, но и таму има секакви:D

Во некој следен пост ќе споделам интересни страни, линкови. Сега само општо :)

На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.