1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се навикна вашето дете на новиот член во семејството (брат/сестра)?

Дискусија во 'Дете' започната од Sky*, 19 август 2015.

  1. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Ех па не е интересно ако не се скарате некогаш ;)
     
  2. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    @makgirl колку се млатевме на времето сега сме супер.:D
     
    На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    Многу добро ја прифати на помалата сестричка дека и таа беше многу мала па и не ни знаеше што е бебе, само ја гледаше малку и си заминуваше и така, до денешен ден ја сака и ја чува нејки никој да ја чепни со прст
     
    На cresa-jagoda и zuto им се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Колку се разлика?
    И мене ме мачи ова прашање, ама ќе пишам искуства за некој месец.
     
  5. Bibi 88

    Bibi 88 Активен член

    Се зачлени на:
    6 март 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    На почетокот супер, пошто се многу мала разлика таа и немаше појма за ништо. Ке го гушнеше нежно и толку! А сега како растиме појавува по малку љубомора али ништо страшно, нормално е тоа.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  6. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    Toчно една година и еден месец се разлика,, сега големата е две години и два месеци а малата година и два месеци
     
    На Smizzy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Јас сакам да го поставам спротивното прашање на оваа тема, па ако се нашла некоја мајка во ваква ситуација или има совет, молам да сподели.
    Како да му се објасни на мало дете дека не може да има братче ниту сестричка. Тој е доволно голем за да рабери дека другите дечиња дома си имаат бато или дада, и изложен е на коментари од околината како на пр. "Ајде мама и тато да ти купат сестричка", па наскоро очекувам и сам да си побара но јас не сум спремна за одговор ;( и се разбира не за да му ја соопштам вистинската причина затоа што е премногу мал за да сфати. Како се ова да помини без плачки и болка од двете страни, за него како дете и за нас како родители?:(
     
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.459
    Пол:
    Женски
    Neznam koja e pricinata za toa nitu pak kolkavo e deteto nemam jas licno iskustvo jo imam bliska rodnina sto od zdravstveni pricini nemoze da ima vtoro. Nejzinoto e golemko veke ama i koga pominuvase niz tie problemi on bese ne tolku golem ama mislam dovolno da razbere deka poradi toa sto mama bila bolna ne e vo moznost da mu rodi uste edno. Gledaat sekoj vikend da.mu go organiziraay vo druzba so drugarcinja ili rodnini mnogu e drustveno deteto pa taka nekako mu nadoknaduvaat. Dokolku e dovolno golemo da razbere kazete mu ja najotvoreno pricinata zosto nema bratce ili sestrice.
     
  9. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Исто, здраствена причина...а син ми има 2 и пол години, мал е уште ама веќе влегува во фаза каде почнува да бара и да прашува...
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Кажувајте совети и идеи, искуства како поминавте со запознавањето на постарото братче/сестриче со новиот член на семејството. Ми дадоа совет, да не мн му посветувам внимание на бебето пред постарото детенце и да му донесеме играчка која ќе речеме дека била од бебето.
     
  11. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    И да сакаш нема да можеш да го запоставуваш бебето многу,бидејќи му требаш
    Моите се разлика од 5 години,две ќерки имам,се сакаат многу,поголемата во ниеден момент не рече дека не ја сака,дека и смета,напротив спрема неа многу убаво сестрински се однесува,ноооо имавме и ние еден проблем на почетокот,таа почна спрема мене да покажува агресија,да не ме слуша, за инат да прави работи кои не и се дозволени,да ми се криви со јазикот, периодот ми беше баш стресен,значи таа си покажуваше љубомора, и нормално е тоа,одеднаш сите се посветени кон новиот член,сета ангажираност и посветеност што била насочена кон неа,сега одеднаш се намалила
    Се организиравме со мм, тој повеќе да биде со неа,да ја игра да ја прошета,да не се осети запоставена,и мене ми фалеше тоа,но ете мораш повеќе да бидеш со бебето
    Но поминува и тоа,после некој период се навикнавме сите, сега пак имаме друг проблем,малово веќе има 16 месеци и се и чепка,и фаќа, па поголемата се лути,ја кара,не и дава нејзини работи,ама тоа е живото :)
    Само гледајте да не биде поголемото запоставено, вклучувајте го во обврски, нека донесе пелена, нека помага при бањање на малото, и сл.да се почувствува дека е од корист,дека ви е потребна негова помош
     
    На Mayyya и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    Немој да му зборувате директно на поголемото за бебето. Оставете работите спонтано да течат. Замоли ги и останатите од околината да продолжат да се однесуваат најнормално со големото и да не му го спомнуваат бебето. На пример: наместо да го прашуваат како е братчето / сестричето? Те слуша ли?... Да продолжат со прашања и разговори од типот: како си, каде ќе те носат мама и тато...
    Кај нас ова "упали".

    На поголемото не му се крши толку карактерот со тоа што му се придава исто значење и внимание како дотогаш, па прилагодувањето беше поспонтано и побезболно.
     
  13. LilNann

    LilNann Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Моите се разлика 4,5 години. Кога се роди ќерка ми, син ми беше многу среќен зошто има сестричка, можев да му ја оставам да ја гледа додека спие а јас да си завршам се по дома, ја лулаше, ја играше, но беше веќе поголем. Сега сум пак бремена а ќерка ми има 3години, кога им кажав дека ќе имаме уште едно бебе син ми беше пресреќен и многу плачеше од среќа, а ќерка ми рече само добро мамо, ама ако бебето е девојче не и давам да си игра со моите кукли и се затвори во купатило , ќе има војни водење со неа и незнам што ќе се прави.
     
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Син ми уште кога бебето ми беше во стомак го сакаше . Не се промени ништо откако го родив . Ден денес ( тој има 2.5 а бебето 4 месеци ) сеуште ако заплаче а јас не сум тука , оди до неа и и дава цуцла , потоа доаѓа кај мене и ми вели : " Мамоо , дада , дана ( мамоо дада стана ) " . Не е љубоморен . Ако му кажам да и задржи шишенце , тоа го прави со љубов и внимание . Ако некој гостин му каже дека ќе ја земе ќерка ми тогаш синот трча по човекот и вика : " не не не дада мое седи " . Искрено , мамина маза беше , па се изненадив од тоа колку се промени и колку многу ја сака сестра му . Бог на сите вакви дечиња да им даде .
     
    На tina-63, mariz, martinameli и 3 други им се допаѓа ова.
  15. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.459
    Пол:
    Женски
    Moite se 5.5g razlika. Na pocetok sin mi bese ljubomoren no ne go iskazuvase toa prema bebeto tuka stana mnogu drzok I bezobrazen so nas. Nea ne ja ni pipkase na pocetok kako dau bese strav. Jas go odnesov vo prodavnica da si kupi nesto od sestra mu i taka ljuto recejas ke si odberam sto sakam i frknav 1500den za lego. Kako raste se poveke ja saka i veke znae i da se zaigra so nea. Se gleda nekogas deka se oseka zapostaven posebno vo poslednive nekolku meseci inaku koga bese mala bese mirno bebe i imav poveke vreme za nego. Sega imam malku obratna situacija, malava e ljubomorna na nego i mnogu nervozno mu reagira duri i koga ja guska nekogas a posebno koga sum jas so niv. Samo go mava go kube a ovoj se smee mada znae nekogas i da se iznervira
     
  16. remila mikova

    remila mikova Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
     
  17. remila mikova

    remila mikova Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    zdravo go citam tvojot post i mozam samo da mu napravam copy paste ako i jas sakam da pobaram sovet kritka od ostanatite clenovi potpolno istooo ama bas se sto imas napisano i mene mi se slucuva prvoto 3 god malovo 1.5 mesec strasno ke se poremetam !!!!!!!!!
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Sega gledam kogs sum go pisala postot, pred 7 meseci znaci, e za 7 meseci ima mali promeni kaj sin mi, se smeni vekje ne vika taka, retko ama toa koga nesto ne mu e po volja, inaku e podobar vo vrska so ne slusanjeto i vikanjeto. .Od utre pocnuva da odi i vo gradinka pa kje vidime, se nadevam na mnogu podobro da se smeni.
    Period e toa i kaj vas, kje mine, samo trpenie, nema drugo resenie, jas se sum probala i za zal nisto ne pomaga, samo vreme, toa e najdobriot lek ;)
     
  19. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Zdravo ,imam sin 5god i sega cekam vtoro dete, no vo posledno vreme e mnogu ljubomoren maliot neznam od kaj voopsto mu teknuvaat tie zborovi,ako go iskaram mi veli dobro nejkime sakaj si go bebeto :(mene dusa me boli ,uste ne rodeno bebeto imam problem a sto poslem raganjeto kako ke go prifati ?ako imal nekoj slicno iskustvo neka spodeli .
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Јaс се плaшев кaкo пoгoлемиoв син ќе гo прифaти бебетo, aмa џaбе сум се плaшелa.
    Кoгa дoјдoвме oд бoлницa му беше чуднo штo пoвеќе не е центaр нa внимaние, aмa брзo се прилагоди. Уште пред дa се пoрoдaм гo пoдгoтвувaвме зa тoa, aмa другo е кoгa е сo бебе дoмa.
    Сепaк, гледaм декa е приличнo зaштитнички нaстрoен премa брaтчетo, му се рaдувa, гo зaкaчa, гo гушка. Амa сетo време кoгa не гo дoјaм или држaм бебетo, му гo пoсветувaм нa пoгoлемиoт, кoгa е дoмa. Амa мм си гo презеде пoгoлемиoт дел oд oбврските сo негo, пa ми е пoлеснo, иaкo знaе дa ми пoбaрa дa се гушкaме, штo рaдo му удoвoлувaм. Зaсегa е дoбрo, пoнaтaму ќе видиме.
     
    На mami blue, irenadaniel и Bozica1980 им се допаѓа ова.