1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се навикна вашето дете на новиот член во семејството (брат/сестра)?

Дискусија во 'Дете' започната од Sky*, 19 август 2015.

  1. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    A колку години ти е поголемото и колку се разлика? Моите ќе бидат рамно две години. Но ме плаши затоа што и големото е мало. Не разбира, сега е он центар. Се е негово. Како да го подготвам кога не разбира. А покажува љубомира ако во раце земам друго дете.
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Пет гoдини имa гoлемиoт, пет и пoл се рaзликa. Не сaкaв тoлку гoлемa рaзликa, aмa тaкa испaднa. Пoдругo е сo пoмaлo, aмa мислaм декa зaвиси и oд кaрaктерoт нa дететo.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.915
    Допаѓања:
    135.507
    Пол:
    Женски
    Jas od tie pricini ne se osuduvav pomala razlika. Dodeka ne napravi 3g mislev nema sansi uste edno na ovaa razlika, mn bese vrzan za mene baska kenkavo placlivo dete. Sakav nekade do 4g razlika ama i toa se istegna. Sega so ovoj pamet si vikam moze trebase da stegnam zabi i da go isteram i vtoroto porano barem ke si bea pobliski i ke si igraa. Znam mnogu so mala razlika sto se, vikaat prvata godina e najteska posle veke se zaigruvaat decata i e drugo. Nemozes da mu objasnis koga ke si dojde bebeto ke se navikne nema drugo. Edinstveno ako imas sansa da go ostavas od vreme na vreme nekade na prespivanje malku da se navikne da bide i bez tebe. Da ne mu dojde sok koga ke ostanes vo bolnica za raganje. Znam deka ima vreme do toa ama pak. Sin mi prv pat prespa bez mene 2-3m pred da se porodam. Mm pocna da go nosi na vikendi bez mene em sto nemozev da patuvam em da go navikne malku, ama pak so tatko mu bese. Bez nas ne e ostanat nigde. Imavme eden neuspesen obid kaj brat mi i tolku. Vika na 8g ke spiel kaj vujko mu :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Е готово, планирано не планирано на пат е веќе :D башка си имам и јас годинки доста.
    Приврзан е за мене многу. Со мене спиеше до пред една недела. Ама еве за една недела некако успешно ни оди процесот од одвикнување. Не е цицан веќе 24 саати. А викендов ќе имаме проба да преспие сам кај моите. Па ќе видиме како ќе биде.
     
    На irenna и M&M им се допаѓа ова.
  5. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Пресреќен е. Само ја гушка и бацува. Кон нејзе не покажа никаква љубомора, но имаше на почетокпт период кога честп мо викаше, ти мене не же сакаш, бебуш повеќе го сакаш. Ама помона и тоа.
     
  6. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Decata mi se 6god razlika.Na golemoto samo shto izleze testot pozitiven mu kazav deka ke imame bebe.Beshe presrekna.Non stop go galeshe mesheto i samo me prasuvashe koga ke izlezi bebeto.Koga se porodiv i koga dojdoja na bolnica vidov deka e ljubomorno i pokraj toa shto go spremav 8meseci.Nesakashe nikade da odi bez mene i bebeto.So mene ostana doma 40dena.Maka namaciv dodeka pocni da spie kaj baba mu povtorno.Period beshe.Se sredi.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.216
    Пол:
    Женски
    Темава ме потсети на мене кога сум била мала,околу 5 годинки, имам двајца браќа, кога се родил третиот, и кога дошле дома со мајка ми од болница - сум пошла да го видам бебето ама не сум знаела какво е,
    сум ја прашала мајка ми - мамо какво е? и она ми одговорила машко е, и сум рекла - Мх машко (разочарано ) и сум се тргнала од кај него и некое време не сум го гледала хаха лута сум била, сум сакала сестричка :D
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Син ми има 2,8 год. ќерка ми 19 дена. :)
    Краток временски период се заедно, но многу се сакаат. :)
    Братчето си ја засака дадичка веднаш.
    Обожава да и ја гали главата, да и пее и да и зборува.
    Често и кажува колку ја сака и ја бакнува. :)
    Настојувам да биде пофален за се што ќе ме послуша. Тогаш и се обраќам на дадичка, да види колку брат и е паметен и ја слуша мама. Па често пати тој самиот и се фали колку е паметен, вреден и ме слуша. :)
    Се прави важен. :)
    Љубомора покажува кога ја дојам. Прв пат кога не виде почна да плаче и да ме влече за маица. Сега ме гушка и вика, моја мама. :)
    Го гушкам и јас и му кажувам дека мама е негова, а бебето гладно и мора да пие млеко.
    Промени драстични во однесувањето нема, освен што се претвори во бебе и бара повеќе внимание од мама и тато.
    Велам бебе бидејќи се однесува како сестра му.
    Цуцлата и ја краде, а цуцла никогаш не прифати. Морав да му дадам друга. Ја држи во уста, па ја плука и бара да му ја вратам во уста. Гледа како прави сестра му. :)
    Легнува до неа и се преправа дека е бебе. :)
    За разлика од порано бара многу повеќе внимание. Сака да седиме покрај него и да го гледаме како игра.
    Добар е, сите промени се нормални и очекувани.
    За среќа не се соочуваме со непријатни ситуации, љубомора, тага и агресија.
    Се надевам дека и понатаму така ќе биде.
    Љубов и внимание се трудам да добива дури и повеќе од порано. Како мајка правам се за да тој се чувствува сакан и битен. Сега за сега успевам да воспоставам добар однос помеѓу сите нас. :)
     
    На buba4e89, Mama25, M&M и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Јaс oд oвa се плaшев. Иaкo мoјoв е пoгoлем, никoгaш не се знaе кaкo мoже дa изреaгирaaт, плус имaм пример вo блиска фaмилијa, кaде штo дете oд 6 гoдини се oднесувaше кaкo бебе кoгa дoби брaтче.
    Зa среќa, пoгoлемиoв дури и ми гo чувa и зaнимaвa бебевo дoдекa сум вo тoaлет или прaвaм нештo пo дoмa штo ми oневoзмoжувa бебетo дa ми е вo виднo пoле, aмa и бебетo си реaгирa пoзитивнo нa брaт му, сaкa зaнимaцијa :) 2+ е веќе.
     
    На Mama25, Jagoda123 и mami blue им се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Такви му се годинките, разбира нешто но не разбира скроз. На братучетка малата пред да наполни 2 години беше одвикната од памперс, се роди братче точно она кога имаше 2 годинки, некаде на 2год и 2м кога братчето имаше два месеци почнала пак да кака и мочка во гаки и мајка и мораше да и става пак пелени, остај тоа што и ставаше пелени, какаше мочаше на страна сокриена и после не кажувала сама дека е какана или мочана чекала мајка и да ја примети... :D уствари исто како бебето... и такви некои однесувања чудни имаше, баш како бебенце, но за брзо па се навикна на братчето и веќе немаше проблеми, па и пелените за брзо пак ги фрлија :D
     
    На buba4e89, M&M и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  11. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Одлично што ја најдов оваа тема,како се наближува моментот на породување така јас сум по избезумена ,синко е 4 и пол год од една страна е радосен за доаѓањето на бебето но од друга страна и тажен,постојано прашува дали и понатаму ке го сакаме итн ,нормално јас и сопругот убаво му објаснивме се но сепак се плашам како ќе го прифати бебето,и друго што ме плаши е како ке се организирам со две деца и триста емоци ми се помешани и радост и тага и страв и незнам уште што се и не ,па ајде искусни мајки кажете вие како го поминавте овај период на адаптација.:|
     
    На victoria и LUCERKA им се допаѓа ова.
  12. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Ne velam deka ne e teshko.Teshko e na pocetokot.Bashka nov clen vo familijata se e novo,cudno,ama vo sekoj slucaj gledaj maksimalno vremeto koga spie maloto na pr da go minuvash so golemoto dete.I kaj mene beshe taka se od pocetokot znaeshe celi meseci samo za toa zboruvavme i na kraj pak si nastana problem.
    Vo sekoj slucaj nishto strashno.Sekoj koj ima dve i povekje deca ima pominato niz toa.Se ke bidi vo red.
     
    На M&M и irenadaniel им се допаѓа ова.
  13. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Mnogu ti blagodaram bidejki sekoe iskustvo mi e dobredojdeno
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    ^^Nema problem zatoa sme tuka.Ako sakas pisi lp tuka sum.Bitno e da mu se iskazuva neizmerna ljubov na golemoto i za se da se zboruva.Pozd i se najubavo.
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Кај нас сега има проблем со љубомора. Малово е скоро шест месеци, и нормално, си бара повеќе внимание и играње за разлика од порано. Големиов почна да покажува рогови :sweat:
    Во градинка плачел последниве неколку дена, а одамна не плачел, сакаше да оди без проблем. Разговаравме со учителките, велат дека со плачки почнува кога неколку дечиња од неговата група си одат пред спиење, т.е после ручекот, и тој сакал така. Им се лути на децата и учителките без причина, измислува секакви приказни за плачките, а дома кога е ми води инает ако не добие нешто што сака, намерно го буди малиот штом заспие или му бута прсти во уста, го лигави, или нешто трето. Многу ме изненади ова.
    Се трудам кога е дома, да му посветам време колку можам, ама не ми е секогаш изводливо. Кога бевме кај моите ми беше полесно, кога малото спиеше, ние двајца излегувавме, цртавме, раскажувавме приказни. Овде тоа не можам да го правам, бидејќи малово не седи многу кај свекрва ми.
    Се трудам да не предизвикувам љубомора, ама тешко изводливо е. Се надевам дека нема долго да трае периодов, башка што ќе морам за два месеци да тргнам на работа :worried:
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Еве повторно јас во оваа тема:( бебе утре прави еден месец а јас во овај еден месец се шекнав,не мислев вака дека ке биди ,синко сега почна така по малку да се навикнува ама со многу мака и многу разговор и внимание преголемо,се надевам што поскоро на уште подобри резултати :)
     
    На victoria и Annath им се допаѓа ова.
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ај сликај, кажи ми цена и обавезно димензии, зошто мора да знам за во лифт да ми ја збира.
    А зошто ти не ја користиш. Нели и твоите се мала разлика.
     
  18. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Цена за што?
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Иренче, за количката? Во друга тема беше :)
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Оф душа!точно знам како ти е:(се поминува ама господ сила и трпенир нека ни дава
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.