1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се одлучивте за второ дете? (за помалку одлучните)

Дискусија во 'Дете' започната од Lady*Bug, 26 април 2021.

  1. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.823
    Допаѓања:
    4.914
    Kako raste maliot se poveke sum na mislenje deka ne sakam vtoro. Tolku e temperamenten, svoeglav, place i vreska od utro do mrak, se nesto ne e pogodeno, sekogas e prvo ne pa posle ke se soglasi za nesto..probav i so ubavo i so loso i so poveke rabota ao nego ednostavno ne odi ...Celo vreme mi e ubavo koga ke vidam drugi so 2 deca i potajno i jas posakuvav ama mislam deka na rabot na nervite sum..Trebase da specijaliziram ama ostaviv za ponataka zasto so nego nema uslovi.
     
    На Dancewere, Anaroz1, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    И јас бев исто цела година со ризични односи намерно некако не биваше, а не се ни замарав многу на крај кога успеа си викам сега кој знае како ќе биде. Да напоменам дека исто бебе имав и јас плачливо што не беше многу љубител на млеко што ни сега не го пие во ниедна варијанта:D. Е сега разликата од другата бременост е што не повраќам знае мака да ме фати ама не како првата бременост. :D
     
    На Трагедијаупмм, Гладиоли и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  3. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.774
    Допаѓања:
    4.722
    Пол:
    Женски
    Добив месецов и незнам среќна сум или разочарана хаха се надевам дека и јас нема да имам такви проблеми со бременоста, а за плачливост.. па ми се лоши кога ќе ми текне 1 цела година плачеше да не речам 24/7 и крш спиење ама помина и тоа се надевам дека барем малку ќе биде подобро второто здравје, сега се преговара дали да се пробува или сепак не :lol:
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.467
    Те разбирам потполно исто дете како да сме чувале :D заедно одлучете дали сакате :lol:
     
    На Ordinary Mom и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.617
    Допаѓања:
    25.202
    Затоа се иде на второ, се заборава.. а сега во 4 месец трудноќа и дете од 3.5г си мислам, ее таман спиеме, шетаме раат, може да се договориме.. све од почеток од септември :| па регресии, заби, вакцини, температури, ждригање, повраќање, цицање...
     
    На Mother of 2boys, Skyler, Snowflake92 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.774
    Допаѓања:
    4.722
    Пол:
    Женски
    Уф така е во право си за тоа, ама ајде може па второто ќе биде бубаче бебе па нема да е така тешко (fingers) поубаво е може помала разлика ама па кога немаш помош мислам претешко е со две малечки, полесно е едно што ќе се разбереш и едно бебе или сепак се лажам , ќе видиме :D како и да е ќе помине тешкото и ќе биде пак добро и ќе го заборавиме:sun: :drunk:
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Цобра

    Цобра Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Машки
    Одлуката за второ дете секако е заедничка, ама и да е непланирана бременост секако е добредојден секој нов член на семејството.
    Гледањето на второ дете ни е барем на пола полесно од првото, плус имаме 90 % од потребната опрема и облека а тука е и искуството. Разликата е 4 г.
    Второто ни се погоди многу полесен за гледање, чување и хранење така да подршка за сите што ќе се одлучат за проширување на семејството.
     
    На Трагедијаупмм, Bubish26, firequeenn и 7 други им се допаѓа ова.
  8. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.405
    Допаѓања:
    4.854
    Пол:
    Женски
    Дечар сум. Од многу млада сакам деца, ама туѓи :D
    Сега имам дете од 3 годинки и се повеќе сум убедена дека ќе биде син единец.
    Во нашиот случај маж ми е неодлучен. Сакаше едно. Па ај доста е. Порасна малку детево, се раѓаат деца на негови другари и ми запна понатаму да ја промениме одлуката. Да се средиме финансиски и за некоја година уште едно. Но мојата одлука е цврста.
    Преголема жртва е мајчинството. Да и децата се преголемо богатство но нека сум сиромашна. Не би можела да издржам пак се од ново. Кога се навраќам на се што преживеав, пре би прифатила утре да умрам, само пак да не го преживувам истото.
     
    На katalina, Трагедијаупмм, Mother of 2boys и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    985
    Допаѓања:
    3.759
    Пол:
    Женски
    За второ многу лесно падна одлуката. Маж е дечар невиден и огромна помош и поддршка имам од него во целиот процес на чување. Плус првото дете не е плачко да ни ја вадел душата низ нос. Не е дека е бубаче мирен ама сите захтеви му се во нормални граници. Не е дека не ме фаќа паника како ќе се справиме со бебе и тодлер ама мислам дека е нормално. Се што е непознато ни предизвикува страв и паника. Сигурност ми дава искуството што го имам стекнато и поминати ноќи непреспани и скокови, заби, први болести. Од друга страна пребрзо растат и желбата за второ беше обострана додека сме се уште во истиот бубањ на пелени, ограничено излегување заради дете и уште не до крај наспано пошто тек сега почна да преспива цела ноќ. Како ќе одминува време мислам дека потешко ќе се одлучевме кога е вистинското време за второ, затоа што немаше да ни се враќа назад на неспиење и бебешки захтеви. :D
     
    На Metier123, Speechless, Snowflake92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    581
    Пол:
    Женски
    Јас се повеќе си мислам дека ако не ни се случи непланирано никогаш нема да решиме или ќе се преголема разлика... не знам.
     
    На Anaroz1, Mnik и LiquidLuna им се допаѓа ова.
  11. Mahrisa

    Mahrisa Активен член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Женски
    I jas i mazot mi si vetivme deka nema da go ostavime naseto dete da raste samo,i koga ke porasne da nema nikogo,zatoa odlukata bese mnogu lesna :)
    A i jas sekogas sum sakala 3 decinja,ne znam zosto. Za mene 3 deca mi se odlik na prava familija :)
     
    На lala15, Mother of 2boys и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.