1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се однесувате кога сте вљубени?

Дискусија во 'Сингл' започната од Dora123, 2 јули 2013.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Пoсебнa нaсмевкa, пoсебен сјaј вo oчите, пoсебнo пoзитивнa енергијa, среќнa. Чекaм пoвик. Чaт-пaт пo фб гo гaлaм сo мaусoт :D
    Мaлку oтсутнa, тoлку и рaсеaнa ххх

    Се дoтерувaм пoиќе oд штo требс хммм. 8)
    Ми фaли тoa чувствo.
     

    Прикачени фајлови:

    На Ane-Goki1 и sj *O* им се допаѓа ова.
  2. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Тоа не се опишува. Тоа се чуствува.
     
    На hermosa и Angie24 им се допаѓа ова.
  3. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Како психопат.
     
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Паѓам во несвест, се боцкам во вена се опивам од љубов...
    Ок не.
    Најнормално, му ја сталкам цела фамилија.Дознавам адреса со кого учи каде искача број на телефон роденден омилен број/спорт/клуб.
    Ако тренира нешто што и каде колку време и со кој.Кои му се бивши и од кога.
    На еден и пасворд од снап му дознав му влегов:$
    Морам сè да знам и обавезно да имам муабет со него.
     
    На Lolo5, Joi и Matotheja им се допаѓа ова.
  5. Lady_021

    Lady_021 Активен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2017
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Si letam vo oblaci, ,opsednata sum so taa osoba izigravam detektiv :D
     
  6. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Ллеле тој период. Се чувствувам прекрасно, а од друга страна сум многу срамежлива.:inlove:
     
    На cresa-jagoda и hermosa им се допаѓа ова.
  7. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Ко теле во шарена врата
    ко говедо напасено марихуана
    или било кое топлокрвно животно под дејство на психотропни супстанци.

    Сама си се смеам ко будала , си праам филмови во главата , од баирот на амбарот ситуации си поврзувам , ништо друго не ме итересира само тој што го сакам . Среќа брзо ми поминува првата фаза на болеста, кога ке ми влезе болеста во втора фаза, постабилна сум малце исто исклештена сум се смеам ама не 24/7 туку онака чат пат само кога ми текнува.
     
    На carangigia, ku4ence, xxAngelxx и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Позитивно, имам повеќе енергија и се е поубаво околу мене :)
     
    На cresa-jagoda и hermosa им се допаѓа ова.
  9. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    На 7мо небо, позитивна и со невиден хумор!! :inlove:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум била вљубена и многу е мала веројатноста дека воопшто ќе се вљубам во иднина ...

    Но во поглед на науката, според дејствијата на хемиската реакција на хормоните која се случува во мозокот, би рекла дека теоретски знам кои се фазите на вљубувањето и нивните смешни, апсурдни карактеристики и ефекти врз луѓето.
     
    На hermosa и Lolo5 им се допаѓа ова.
  11. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Ќе биде и тоа, и ќе ти биде незаменливо чувство, после ќе се сетиш на постов и ќе си речеш "ееее арно викаше еден лик Црна Ружа на еден форум коа пишував порано" :party:

    Инаку нема врска поимот Љубов со хемиски реакции, хормони, хидраулики и електрохемии, нема ништо апсурдно, напротив тоа е триумф на човечката посебност и посветеност.
    Љубовта знае да биде најпрактична и прагматична ствар, само и имаат извадено лоши муабети :D
     
    На blueeparadise, Nausicaa, IM.TMKQ и 13 други им се допаѓа ова.
  12. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Црна Ружа се сомневам во твоите зборови ...

    Она кое останатите луѓе го нарекуваат,,љубов,, е само хемиска реакција на хормони ( адреналин, тестостерон, естроген, допамин, серотонин, окситоцин и вазопресин) која се случува во мозокот, принудувајќи ги животнските видови, вклучувајќи го и човековиот вид, да се размножуваат за да останат живи на оваа планета и да го забават процесот на еволуцијата. Со други зборови, претставува систем на природата.

    Можеби ова не е од големо значење за останатите животински видови, но сепак е мошне важно за човековиот вид бидејќи homo sapiens самиот се прогласил за најинтелигентното суштество на оваа планета и секако не би сакал во скоро време некој друг вид да ги ископува и проучува неговите коски кога може да постигнува уште многу достигнувања и развој.

    Инаку, јас лично за себе од психолошки аспект знам и сум потполно свесна дека сум отпорна на оваа хемиска реакција од хормони бидејќи сум мизантроп, макијавелист и скоро и не чувствувам емпатија и сочувство за другите луѓе, туку сум главно фокусирана на своите животни цели и потреби.
     
    На Lolo5 и sjdgo им се допаѓа ова.
  13. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Како дебил :D

    Тресам глупости. Често се понашам и глупаво, како мало дете.
    Кога сум сама се навраќам на убави моменти, се смешкам, се топам.
    Му досаѓам со муабети, стојам обесена на него, 24/7 сакам да се гушкам, не оставам да дојде до збор :rofl:.

    Ама не му пречи, навикнат е 8).
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Не е тоа љубов, и тоа е лесно да се провери. :)
    Минувајќи низ улица летно време човек може да забележи десетици фини госпоѓи и госпоѓици во оскудна облека кои му предизвикуваат лачење на разни хормони, но во ниту една од нив не се вљубува, значи тоа е нешто повеќе, фактор икс, 1000 миљи Ле Ман, имаш страшно фасцинантни причи како еден пар кој се барал низ Амазонија, типот се загубил низ прашумата за време на географска експедиција нешто, но неговата сопруга имала интуиција дека сепак е жив и наспроти сите совети организирала експедиција која лично ја предводела со мачета во рацете пробивајќи си пат низ растителниот пекол и го пронашла навреме и преживеал, а не се имале видено 10 години или така нешто.

    Редукционистичкиот поглед не ти дава никаков одговор на ова прашање, сепак треба да се проживее, не може да се сфати со читање на книги во областа на биохемија и психологија.

    Е сеа ако навистина не осеќаш емпатија и сочуство за никого, тогаш тоа не води во областа на социопатијата или дури и нешто потешко, но не верувам дека е така, скраја да е, може да се некои неразрешени противречности или само таков период :) (а и малку се во мода тие ситуации, демек гледам Декстер и си викам чекај иам и јас нешто така...лош сум :devil: )
     
    На blueeparadise, Nausicaa, IM.TMKQ и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Црна Ружа искрено не ме интересира кој што мисли за мојот недостаток на емпатија и сочуство за другите луѓе (кој, патем, трае веќе со години) и исто така сметам дека не сум под никаква облигација да објаснувам зошто имам вакво мислење и кои се причините поради кое тоа е така.
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Очекував ваков одговор од тебе. Те читам и по други теми и за секое едно нешто имаш научно објаснување и воопшто не се радуваш на животот. За тебе се е без везе, досадно и глупо или пак една обична хемиска реакција. :D:D
    Ослободувањето на хормоните се случува кога двајца прават секс. Како го објаснува твојата наука тоа кога двајца луѓе се сакаат а никогаш немале секс?
    Дека си отпорна на таа 'реакција' не си, ќе биде се во свое време.
     
    Последна измена од модератор: 17 јануари 2018
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Како будала :D Сите ми кажуваат дека веднаш сум имала некој сјај во очите и сум била разубавена природно. И се смеам на се. Пеам, скокам, играм. :rofl: И се ми е таман у животот. Едвај чекам негови пораки, кога ми текнува на него се смешкам така неприметно. Па се ме потсеќа нешто на него. Одма се приметуваат кај мене промени кога сум заљубена. :tmi: Во се гледам нешто позитивно и полна сум со енергија. Некако одеднаш се има смисла :D
    :
     
    На blueeparadise, Nausicaa, IM.TMKQ и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Потребно е време помеѓу 90 секунди и 4 минути за да одлучиме дали потенцијално ќе се вљубиме во некого.
    Главни фактори овде се и говорот на телото, тонот и брзината на гласот, како и нивните ставови и начин на размислување.

    Освен тоа, "љубовта" има три фази :

    1. страст
    2. привлекување
    3. поврзување

    Како и да е, јас оригинално го изнесов своето мислење согласно отворената тема.
    Доколку некој не се сложува со моето мислење - тоа не е мој проблем.
     
    На hermosa, sjdgo, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Оу, да потполно се слагам.
    А те издава телото.
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Црна Ружа

    Црна Ружа Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    1.000
    Допаѓања:
    3.684
    Пол:
    Машки
    Тоа кажуваат психологијата и психијатријата за феноменот на недостаток или отсуство на емпатија, имаш научни трудови и медицински наоди кај раја каде што извесен дел од мозокот не се "пали" при интеракција со други луѓе, тоа се мал процент на раја, јас само пренесувам и немам некој впечаток дека си лишена од емоции или од емпатија, тоа ти е само некоја фаза :)
    Психопатите на пример се лишени од еден куп емоции, не е само отсуство на емпатија, е сеа филмчиња како оној со Хопкинс јагнињата или како беше или Декстер ги прават психопатите нешто кул, јаки, фраери а нивното постоење е дно на дното, неможност да се ужива во ништо, да се опушти, да има релации со луѓе...тоа е пекол а не нешто кул.

    Емпатијата се појавила кај ХСС со причина низ еволутивните процеси, не е тоа нешто ново или измислено од емотивни и жалостиви особи во 18.век.

    Ќе ни кажеш пак коа ќе се заљубиш некогаш, вака испаѓа како жител на Медина да објаснува за вкусот на квалитетна пржена сланина :inlove: или некоја од Калкута за својствата на телешки стек со рузмарин на скара :inlove:.
     
    На blueeparadise, Nausicaa, Nigredo Odor и 5 други им се допаѓа ова.