1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се однесувате при нови познанства?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Ivu4, 15 септември 2011.

 1. Ivu4

  Ivu4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  41
  Незнам дали има ваква тема,но ако има канта!
  Еве викам да започнеме една тема која досега не ја најдов...
  Кога се запознавате со некој сакате повеке да се здружите и кажувате вицови некои глупости смешки кои сте ги направиле или сте сосема спротивна личност од тоа?
  Јас би се ставила во вицкаста кажувам вицови но прва не почнувам со таа тема :D :D :$
   
 2. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Како се однесувате при нови познатства?

  Мене ми треба повеќе време да се опуштам пред некој што не го знам или прв пат седам со него. А кога ќе почнеме со муабет тогаш се опуштам, се зафркавам, кажувам и виц :)
  Многу ми е полесно и поарно кога другиот прв ќе започне некоја тема и натакај е полесно.
   
  На Ivu4 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Како се однесувате при нови познатства?

  Немам гајле и онака 90% од нив нема да ми станат блиски пријатели така да ни глумам ни се препи*авам пред нив. Каква сум, таква. Не се срамам најнормален муабет за пристојни теми и тоа е тоа. Ако се видиме некогаш пак, ако сум расположена ќе се дружиме :D Ако не пристоен поздрав и секој на своја страна.
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Кратко и јасно: се однесувам дружељубиво...пошо тоа сум јас :)
   
 5. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Играм пајдушко на една нога, се нервирам што не ми иде баш и се обидувам да го имитирам извикот на пауните од Св. Наум :wasntme:

  :D

  Сосема природно. Значи ако некој не ми „легне“ народски кажано, се повлекувам и седам тивко на маса - ако сме со друштво. На само, хм па се мачам некое време и потоа се повлекувам, т.е. си одам.
  Резервирана сум на почетокот, доста. Но ако е сосема ок човекот таа резервираност ми поминува за 5 минути и потоа станувам друштвено ѕверче, а таква и сум. Се во име на љубовта и пријателството.
  И да, зборлеста сум многу. Тоа ми е маана. Ако ми тргне со некој муабетот, аууу, нема крај.

  Ма што знам, нека кажат феминките шо ме упознале, ваљда не сум до толку тапа а? :D
   
  На Водолија, LittlePinky, hunny-bunny и 2 други им се допаѓа ова.
 6. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  486
  Нормално сосема природно! Лесно се вклопувам во друштвото!
   
 7. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  14.629
  Допаѓања:
  121.377
  Пристојно,дури и не се осеќам опуштено при прво познанство.Но затоа второ видување-и јазикот се одврзува до бескрај-Близнак :lol: Особено кога со некого ќе си најдам заеднички јазик и заеднички интереси.Многумина откако ќе ме запознале подобро,секогаш знаеле да ми кажат дека првото видување сум им делувала ладно и дигнато,а потоа се покажало сосем спротивно :lol:
  Ме нервираат оние стереотипни прашања при секое прво познанство-Од каде си,што работиш-студираш итн... :worried:Не можам кога со некој не ми оди муабет.Не ми е ќеф.Јас ќе го прашам нешто-он си ќути |( Со такви не сакам дружба.Нити пак со оние кои секоја реченица ја почнуваат со јас,јас,јас.....
   
 8. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Дружељублива личност сум. Лесно се вклопувам во сечие друштво (така и беше за во гимназија).
  Се разбира не го напаѓам човекот веднаш, ама можам да направам еден нормален, фин муабет со некој нов познаник.
   
 9. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.661
  Секогаш со широко отворени раце. :)

  Многу сум комуникативна и мислам дека со секакви луѓе,да не речам секаква фукара можам да се разберам. Јас сум многу социјален тип,но не се трудам да се изблаботам ко празна воденица или да кажувам вицови. Тоа не. Не се трудам ниту пак да му се допаднам на некој. Не кажувам безвеза работи или бош муабети,не лажам за себеси..
  Едноставно,сум јас. Ако тече муабетот,ако се дојде до некоја моја тема,кажувам работи,не тропам глупости,не се смеам ко уапана од пајак,не сум намќор ниту арогантна,не. Се имам забележано прашувам многу. Се интересирам. Не љубопитност,ами повеќе оноа што реков и погоре,сакам да запознавам луѓе,карактери,повеќе заради тоа. Се смеам. Односно,се насмевнувам секогаш кога запознавам нови луѓе.

  Насмевката навистина,ако е искрена и пријатна,може многу работи да заврши. :)
   
  На angie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Колку и да не ми е погоден денот, секогаш кога и да запознам некој сум со широка насмевка и расположена за муабет. Се случувало со некој што сме се запознале да се размуабетам како цел живот да го знам, ама има и такви со кој не можеш ни 2 реченици да размениш - е со таквите си играм табла, карти или плејстејшн :D
   
 11. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  Тотално сум незнаинтересирана каков впечаток сум оставила.Воглавно не сум расположена да глумам а и кога го правам тоа глупаво се чувствувам.Знам да бидам мразокршач и ако во особата има потенцијал за убав муабет давам свој придонес дружењето ќе тргне.Ако не .. во тој случај не ми смета и јас да си дремам или да и дадам неколку шанси и прилики да покаже иницијатива во најмала рака да биде културна и да размени збор два и на поставените прашања да одговара навремено и по можност опширно.
  Важното е првата средба со мене дефинитивно ќе е за паметење, никогаш незнаеш во какво сеќавање ќе то остане.Само за пример од скоро, морав да се запознаам со другарка на другарка на мажот
  мој
  за која знаев дека во мое отсуство
  краток перод на нашата пауза
  му се пуштала а сега лицемерно ми глуми како да сака да сме BFF |( Ахам да само што јас инсистирав да ја држам на дистанца и со тоа на дамски начин да и покажам дека не сум идот.Си разбра таа ;)
   
 12. softqueen

  softqueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  123
  Се држам на дистанца , на луѓето им треба време за да ја заработат мојата доверба , не е секогаш лесно , понекогаш ова луѓето го гледаат како повлеченост , некои дури и како ароганција , што нема врска со мојот карактер , едноставно сакам добро да ги запознаам луѓето пред да почнам да се однесувам отворено .
   
 13. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Доста опуштено ,комуникатвина сум ,гледам да отворам некоја добра тема на разговор ,ако наидам на преки од спротивната страна најверојатно веќе никогаш рецка нема да му удрам на тоа суштество :D

  Никогаш не се отворам околу приватниот ми живот ,досега никој не заслужил толкава доверба ,а и таква сум ,јбг.

  Секогаш си имам по некоја добра шала или некој занимлив факт ,па луѓето во принцип ме обожаваат.

  Имам исклучително осетлив нос на лицемери ,можам да ги надушкам уште при првото "Здраво" ,условно земено , такашто не оставам простор за дилема дали вреди да продолжам со дружењето или не.

  Не се трудам да му се допаднам на луѓето ,ако некој ми е драг тоа едноставно извира од мене.

  Ако не ми се допаѓа било што кај новиот познаник ,е тогаш се однесувам арогантно без пардон ,па нека му ја мисли ,јас нема потреба да се замарам. :devil:
   
 14. Gioia

  Gioia Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Се однесувам најнормално пријателски,дружељубиво! Секогаш приоѓам со насмевка и желба за комуникација..секако многу е важен и ставот и карактерот на оној со кој се запознаваш и каков фид-бек имаш! У секој случај си се понашам природно!
   
 15. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.831
  Пол:
  Женски
  Па јас се трудам да не бидам досадна или на познаникот да му е непријатно.. Се трудам да најдам соодветна тема на разговор и тоа е.. ако оди работата ќе оди ако не ќе молчиме и ќе се гледаме :rofl: :rofl: :rofl:
   
 16. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.552
  Допаѓања:
  22.634
  Пол:
  Женски
  При нови познаства.. ах, ама си имам мака со ова.
  Глас не ми се слуша. Многу сум повлечена и тивка и со луѓе со кои се познавам одамна, а не пак со нови.
  И сите до сега добиле впечаток дека не сум друштвена, а уствари сум само многу повлечена и да речам, срамежлива..
  Ама зависи и до тоа каква енергија ќе осетам од новите. Со некој пак многу лесно ми оди муабетот и немам ни срам ни ништо..
  Зависи.
   
 17. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Паа,секогаш насмеана,малку во почеток сум напета,нервозна(во себе,со помилата дали добар впечаток ќе оставам..)но подоцна , тоа не е онаа што прв пат ја видов,ако нем=кој ме надума или надвика..во се јас прва :lol:
   
 18. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Многу сакам да запознавам нови луѓе и да стекнувам нови пријатели. Да бидам искрена се случува многу повеќе да ми тргне муабетот со личност што прв пат ја гледам отколку со долгогодишна другарка со која се си знаеме па нема шо да си кажеме веќе. :lol:
  А за однесувањето се обидувам да не бидам многу нападна со зборување и избегнувам разговори на чувствителни теми на кои лесно може да дојде до несогласување и караница...
   
 19. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  881
  Пол:
  Женски
  Па не сум многу опуштена. Зависи и од карактерот на личноста која ја запознавам. Значи дали таа е опуштена или не, кажува нешто интересно, нешто што за мене е досадно...
  Најважно ми е дали личноста почнува некоја тема на муабет прва или сепак јас би требало да сум таа што треба да го направи тоа. Но обично не ми е баш така лесно да се вклопам БАШ со секој. Може да зборуваме , да најдеме заеднички теми на муабет, сигурно нешто муабет, школо, ако е девојче и можеби шминка , мода...., ама за второ -трето видување зависи од повеќе работи :)
   
 20. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Зависи од новата или новите ...

  Како и да е од старт секогаш сум резервирана , посматрам ситуација сега не дека зјапам во луѓево него онака дискретно колку толку да видам за каков тип се работи . Ако не ми се допадне осетам не сме на иста фрекфенција , тогаш еден збор еден алтан ми е :!: .
  Ако осетам дека се ок , тогаш акција :D онака пријателски расположена со некои рандом муабети нејќам на старт да откривам премногу за себе ( а вакви многу ги знам ) нејќам ни да се жалам ни да се фалам и да прашувам божем интервју им правам .

  Таман се на се .