1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се однесувате при нови познанства?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од Ivu4, 15 септември 2011.

  1. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    секогаш постапувам прво со муабет и дружељубиво,заинтересирано,гледам да го/ја запознаам во најдобро светло понатаму доколку сме во контакт,или близина,па и доколку не сме за дружење,би се обидала пак да бидеме,али ако не иде тоа е тоа :)
     
  2. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.243
    Воздржано и дистанцирано. Онака студено оставам другата страна повеќе да зборува, да се открие за да добијам слика со кој си имам работа и како идеално да се поставам. Во текот на таа почетна фаза се детектира вокабуларот, говор на тело, самоувереност, интелигенција и ред други фактори, се оформува првичната проценка за компатибилност со таа личност и од таму настапувам во акција со

    [​IMG]

    или

    [​IMG]

    ретко, но сепак се случува почетната проценка да не ми е на место, и затоа оставам простор и за грешки. До сега излегле и неколку пријателства и по некоја врска од погрешни проценки :D
     
  3. TaMaRa-tami

    TaMaRa-tami Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ја сум малце повлечена при нови познаства и се мразам поради тоа :@ :@ на мене значи ми треба мн време да се опуштам, се десило нешо да зборнам али после кје кутам зш незнам шо да казам у моментот зашо се срамам :$ едноставно не сум комуникативна уфффф шо си се мразаммммм :@ :@ :(
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе, зависи од личноста со која се запознавам.
    Често знам да бидам арогантна на прв поглед, со носот во облаци, а тоа најчесто го правам за да изградам одбранбен ѕид околу мене и да не и‘ дозволам на дотичната особа да влезе во мојот живот и да дознае нешто повеќе за мене, како би ми наштетила.
    Но еве денес запознав една личност, толку позитивна и опуштена, што направи и јас така да се однесувам и да се чувствувам како да ја знам со години.
     
  5. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    МНогу сум срамежлива :$ Зависи од човекот спроти каков е. Ако и тој е срамежлив, јас брзо се опуштам и врзвам интересни муабети, за да го опуштам и него. Правиме си муабети за се и сешто и брзо се сприателјавам...
    Но ако другиот е надуен |( и ќута, немам што да му кажам. Ќутам и јас...Како да се спријателјљ со него, кога не ме допушта до себе... :emo:
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Немам некој 'увежбан' став при нови познанства, зависи до расположение најмногу, влијание на полна или полумесечина, станување на лева или десна нога, но во секој случај фино и културно...
    Без потсмевање или превртување очи ќе ве молам, но скоро сум сигурна дека понекогаш можам да го прочитам човек уште од прво познанство :geek: ...на некој начин де...
    Често пати кога запознавам некој кој е тотален странец, без да го знам отприлика или да имам слушано за него, па да веќе на некој начин имам некоја сугестија за него, ми прелетува мисла уште при првото подавање рака која многу подоцна ќе се покаже како вистинита...Пример дека ќе ми помогне таа личност во нешто, или ќе ми наштети...мисла поминува за секунда, и толку, не обрнувам внимание...Претчуство некое, силна интуиција...но никогаш не погрешила...
    Ви се има и на вас случено или да почнам да гатам? :D
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Како помала бев многу срамежлива, ама веќе одамна го надминав тој проблем и сега немам тешкотии при ширење познанства. Во друштво кое ми е познато сум ептен опуштена и често знам да кажам шала на туѓа сметка. Ако некој не ме познава, веројатно би ми се налутил, а и другарките не знаат некогаш да препознаат кога се шалам, а кога сум сериозна. :$
    Во друштво на непознати или помалку познати личности внимавам некого да не навредам несакајќи, особено затоа што на моменти знам да бидам ептен зборлеста. Обично при првото запознавање се трудам да ја оценам личноста, да дознаам нешто повеќе за неа и да најдам заедничка тема на разговор. Прилично сум флексибилна и знам со секого да се најдам во ист муабет, тоа воопшто не ми претставува проблем :)
     
  8. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    На почеток тешко да извлечеш збор од мене.Најчесто само слушам, набљудувам и го "запишувам" најважнот.Е откако ке ја направам потребната анализа (а ми треба доста време) стапувам на терен [​IMG]

    Но пријателство уште на прва, втора средба, тешко!

    Едноставно не можам да се опуштам и да бидам искрена пред луге кои ги гледам прв пат во животот.
    A не можам да правам муабет ради реда и да вртам низ 10 села додека да зуцнам нешто.
    Е сега секако дека има и исклучоци, зависи со кога се запознавам.Кога се во прашање луге кои не се знае дали повторно ке ги видам во живот... е тогаш не се устручавам многу.Ова најчесто кога сум со друштво, така сите сме си многу зборлести :lol:
    Но во принцип сум многу молчлива кога се работи за нови познанства.Има ми се случено и збор да не изустам :$
     
  9. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Епа вака, јас сум во принцип многу дружељубива цура, па секогаш се наоѓа некоја тема..Од мода па се до програмски јазици, литература, дискусија околу времето...и така. Се наоѓа по нешо де, колку да не се молчи.
     
  10. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Зависи каква е приликата и расположението...
    Иначе сум дружељубива и сакам личности кои се како мене...
    И со тек на муабетот си забележувам карактеристики и тоа :D...Ако ми се бендиса убаво, ако не пак убаво xD... Мада што обично се запознавам со личности кои ми одговараат :rofl:
     
  11. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    Секогаш сум онаа што сум, никогаш не се преправам и не можам лице да правам. Можам со сите да разговарам макар и тогаш прв пат да ги гледам, наоѓам некоја интересна тема за разговор. Можам да се вклопам со секакви луѓе, но тоа не значи дека можам да бидам и пријател со нив. Како што е и темава ќе си останеме само познаници за почеток. Потоа времето ќе покаже
     
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Кога се запознавам со некого прво сум повлечена, воздржана, малку срамежлива, се држам на дистанца, но гледам да бидам фина и пристојна и да се однесувам нормално.
    Сакам да запознавам луѓе, сакам да се дружам, но на почеток не можам да бидам толку опуштена и да комуницирам без проблем. Не дека молчам цело време, иако и тоа ми се има случено еднаш, но потребно ми е малку време да се подопуштам.
    Сепак, зависи и од луѓето со кои се запознавам. Ако се некои покомуникативни, поопуштени и не толку срамежливи, можам полесно да се вклопам зашто покрај нив и јас се опуштам; ако се некои ептен срамежливи, пробувам да „ го скршам мразот“ со некои општи работи, теми, но ако нема фидбек или пак се е сведено на „да“ и „не“ тогаш и јас се повлекувам зашто џабе е .
    Сигурна сум дека на прв поглед луѓето си мислат дека сум некоја „крената“, со носот до таван, но јас само држам дистанца и проценувам дали треба да се зближам или оддалечам, секако за да не бидам повредена.
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    онаква каква што сум си. Тоа сум јас дали на прво на второ или на трето запознавање :lol: :lol: јас сум си јас. Не правам будала од себе, не изигравам кловн ниту пак сакам да оставам уау мислење за мене. Развивам нормални дискусии не се покажувам како the best и сезнајка едноставно се запознавам и полека влегувам во дискусија и комуникација со луѓето ;)
     
  14. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Без разлика дали ми е прво запознавање или веќе ја познавам личноста јас си се однесувам како јас.Ме нервираат луѓе кои глумат пред непознати и прават будала од себе.Јас сум си каква што сум си,си правам муабет најнормално (муабетчика сум :lol: )општи муабети,не сега некој опасни теми ама не сум ни ќутлива,да седнам и да не зборувам.
     
  15. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    ех супер тема како за мене,во суштина сум многу дружељубива личност, :!: но сум многу срамежливка :$ ,додека да ја запознаам личноста,не се опуштам и делувам ладно ,а тоа е само поради срамежливоста, :fubar: не сакам што сум таква,па затоа :!: докоплку ме сретнете и ме запознаете ;) имајте на ум оваа е стајлиш срамежливката
     
  16. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Секогаш кога запознавам нови луѓе уште со привите неколку збора што ке ги размениме знам дали со таа личност ке се согласувам или не. И не сум згрешила. На почетокот ја анализирам личноста, срамежлива сум и не зборувам многу. Ако ми се допадне и гледам дека би можеле да имаме муабет почнувам да отварам теми и полека, полека му вледувам под кожа на соговорникот. А ако не ми се допаѓа таа личност, едноставно ке се тргнам на страна и нема да се трудам да ја запознаат подобро.
     
  17. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Зависи. Ако е некој кој на прв поглед сум го проценила како фина личност со која би можела добро да се сложувам, тогаш си правам најобичен муабет, се најнормално како и со сите други. А доколку е некој кој не ми е кејф да го запознаам подобро тогаш си молчам и игнорирам. :)
     
  18. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Кога се запознавам со нови луѓе на почетокот сум страмежлива, воздржана, си се држам на дистанца, зборовите со клешти ми ги влечат. Но одкако ќе се запознаам подобро и ако тие личности ми се допаднат за дружба од моето зборење ретко доаѓаат на ред :)
     
  19. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    Ех, јас всушност сум повлечена личност која на прво гледање можеби и делува глупаво :$ Сакам да запознавам нови луѓе, пријателства но ми треба време додека се опуштам со нив и да бидам јас, јас..
     
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Нови познанства..

    паа зависи од типот

    Ако се машки , гледам да не испаднам некој сељак ... културно ова она ... ако тој почне нешто да бламира тогаш можам зелено светло да почнам со операциите


    А ако е женско

    тешко ... прво треба да припазам да не испаднам некој си силувач , или тамо некое сексуално чудо
    па тука зависи , ротираме ........

    :D