1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се прави желе?

Дискусија во 'Рецепти' започната од Man.eater, 22 септември 2010.

 1. Man.eater

  Man.eater Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  9
  Како се прави желе, односно каде може да се купи кесичка желе? Не зборувам за оние малите коцкички желе што се продаваат туку зборувам за вакво желе. http://www.asda-bbq.co.uk/images/recipe ... y_hero.jpg навистина би сакала да пробам вакво. :) мммм
   
 2. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  тоа точно што го бараш нз како се прави, но мајка ми еднаш правеше едно вакво СЛИЧНО од дуњи ;) многу ми се допадна .. ќе ја распрашам мајка ми и утре ќе ти го кажам рецептот .. ако не го најдам рецептот ништо :( ... тоа кај нас се викало ПЕЛТЕ .. не сум сигурна дали е тоа ти што го бараш ама сепак ќе пробам да го најдам рецептот со мајка ми и ќе ти пишам .. ;) :*
   
 3. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  115
  желе во кесечка (како пециво изгледа) го има во сите поголеми маркети и чини 15-20 денари а на него има упатство како се приготвува (од него можеш да си направиш и крем бананки)
   
 4. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  е тоа е изгледа она вистинското :D
   
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.160
  Допаѓања:
  105.600
  Пол:
  Женски
  Да, такво желе во кесичка како пецивото, на самото стои име желе за торти, јас правам торта со овошје кое го поктривам со желето и се стврднува за кратко. По упатство оди 300 мл вода или овошен сок, а може да се направи од овошен сок и да се стави некое овошје во калапче, да се потури и остави да се излади и да се сервира со хопла. Прва пригода ко ќе имам јагоди го правам и ќе има слика и коментар
   
 6. Tejche

  Tejche Нов член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2022
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Може не е за овде прашањето.
  Како да направам фондан?