Како се прави желе?

Дискусија во 'Рецепти' започната од Man.eater, 22 септември 2010.

1. Man.eater

Man.eater Истакнат член

Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Како се прави желе, односно каде може да се купи кесичка желе? Не зборувам за оние малите коцкички желе што се продаваат туку зборувам за вакво желе. http://www.asda-bbq.co.uk/images/recipe ... y_hero.jpg навистина би сакала да пробам вакво. :) мммм

2. BeYourself

BeYourself Популарен член

Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    2.445
    тоа точно што го бараш нз како се прави, но мајка ми еднаш правеше едно вакво СЛИЧНО од дуњи ;) многу ми се допадна .. ќе ја распрашам мајка ми и утре ќе ти го кажам рецептот .. ако не го најдам рецептот ништо :( ... тоа кај нас се викало ПЕЛТЕ .. не сум сигурна дали е тоа ти што го бараш ама сепак ќе пробам да го најдам рецептот со мајка ми и ќе ти пишам .. ;) :*

3. kiki-riki

kiki-riki Истакнат член

Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    101
    желе во кесечка (како пециво изгледа) го има во сите поголеми маркети и чини 15-20 денари а на него има упатство како се приготвува (од него можеш да си направиш и крем бананки)

4. BeYourself

BeYourself Популарен член

Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.418
    Допаѓања:
    2.445
    е тоа е изгледа она вистинското :D

5. ♡BuBaLe♡

♡BuBaLe♡ Популарен член

Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    3.559
    Допаѓања:
    75.547
    Да, такво желе во кесичка како пецивото, на самото стои име желе за торти, јас правам торта со овошје кое го поктривам со желето и се стврднува за кратко. По упатство оди 300 мл вода или овошен сок, а може да се направи од овошен сок и да се стави некое овошје во калапче, да се потури и остави да се излади и да се сервира со хопла. Прва пригода ко ќе имам јагоди го правам и ќе има слика и коментар