1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се препознава наркоман?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од 0402, 5 февруари 2016.

 1. 0402

  0402 Нов член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Дали може да ми помогнете со знаци во однесувањето на некој што долг период ужива дроги? Не мислам на обичната слика за зависник кој нема пари и се влече по улица. И дали ако некој е чист подолго време му останува нешто што го издава?
   
 2. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.145
  Пол:
  Женски
  Има променлив карактер,има некоја доза на ладнокрвност,зениците му се проширени,делува "како да не е присутен"(одлетува со мислите) Вие се примарни карактеристики..Ама пази,не секогаш овие карактеристики укажуваат дека некој почнал да конзумира наркотици-или мн долго конзумира..можда карактер е во прашање..Тешко е да се каже за некоја личност дека се дрогира,која сеуште. не ја познаваш доволно..
   
  Последна измена: 5 февруари 2016
 3. 0402

  0402 Нов член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Има еден дечко со кој се гледам и планираме да почнеме нешто. За него зборуваат дека со години зима такви работи во што јас се повеќе верувам а уште не сме толку блиски за да го прашам и плус тоа ако е точно може да се навреди. Овие симптоми што ти ги напиша сите ги приметувам кај него, освен за зениците не сум сигурна.
   
 4. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.877
  Допаѓања:
  133.463
  Пол:
  Женски
 5. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.145
  Пол:
  Женски
  Види сеа вака .еден да рекол на пр ххххх е наркоман ..постои шанса да не е..Ама ако повеќе луѓе истово го кажуваат,расмисли ..Ај еден да лаже,ама сите неможат да лажат...Плус и кажуваш дека ги има синтомиве..А и мн е битно каков вид на наркотици зима..Ако е привремен уживател на марихуана на пр ништо страшно..А ако е не дај боже на кокаин,хероин и сл бегај.
   
 6. 0402

  0402 Нов член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Има повеќе врсти на дрога, јас не знам како се разликуваат симптоми на употреба од една дрога до друга. Иначе има добро работно место, не бара пари од никого а многу луѓе викаат дека со години ги прави тие работи. Многу убаво разговараме и ми се допаѓа ама ми има нешто чудно кај него во понашањето. Не знам што да мислам.
   
 7. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.877
  Допаѓања:
  133.463
  Пол:
  Женски
  Види кај нас луѓето и за некој што 2-3 пати земал марихуана викаат дека е наркоман. Е сеа ти си знаиш какво друштво има, што збори за неговото минато, на што троши пари, сака ли често да биде сам...
   
  На Lolo5 и theowndemon им се допаѓа ова.
 8. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  А да го прашаш него директно?
   
  На ku4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zeynep

  Zeynep Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.102
  Пол:
  Женски
  Не можеш да препознаеш колку и чудно да се однесува,јас не го препознав. :)
   
  На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.145
  Пол:
  Женски
  @JollyGirl. Не,така нема да биде убаво..Како прво не е будала одма да признае(ако веќе зема) 2:Не се знаат долго време.па за да такво нешто face to face му рече
   
 11. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.877
  Допаѓања:
  133.463
  Пол:
  Женски
  не можеш да препознаеш ако самиот не сакаш да веруваш дека некој е нарком ... иначе од километар се познаваат ;)
   
 12. Zeynep

  Zeynep Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  1.102
  Пол:
  Женски
  Ако се понаша нормално како тој што се понашаше,од кај мене тоа би ми паднало на памет ? :)
  Ама да,кај некои можеш лесно да ѓи препознаеш.
   
 13. 0402

  0402 Нов член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  А дали може некој редовно да зима дроги од оние кои не се лесни и така да си живее без проблем? Дали има такви случаеви?
   
 14. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.359
  Пол:
  Женски
  Искрено не верувам дека е можно така. Да оддржува работно место, да оди на време, да се однесува сосема нормално.
  Има различни дроги да, и во глобала (од серии што гледам значи не сум никаков експерт :D) се делат на дроги што „креваат“ значи стимуланти како кокаин, екстази- такви што даваат енергија многу и личноста се однесува како збрлавено брзо збора, возбуден е итн и ова е многу очигледно мислам не може да помине. Тука наводно спаѓа и канабисот само во помала мера. Другите се дроги што „спуштаат“ и овие се најчесто во лекови знаеш по филмовите демек кога ќе се навлечат на пеинкилерс. И овие обратно делуваат значи личноста е заборавена, опуштена, како да не е тука, не е сконцентрирана, бавна е, тромава. И во ваков случај е полесно да се контролира веројатно, но сепак мислам дека ќе има некакви последици значи ќе заборава, ќе се губи...
  Сепак внимавај! Ете имаш гугл слободно истражи какви дроги се тука достапни и спореди симптоми.
  Можеби едноставно таков си е човекот. И за мене може некој си вика дека на дроги сум спијам по автобуси, таксиња, каснам секогаш секаде, често се губам кога ми се обраќа некој, некогаш кога сум изнервирана буквални испади имам, флегма сум итн... Од карактер до карактер. Не слушај ти што збораат сама пази си и сама донеси си одлука. Јас искрено и би го прашала директно ама тоа е карактер. Се најдобро поздрав.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  5.370
  Пол:
  Женски
  Мој совет ти е ако се сомневаш и најмалку воопшто да не почнуваш ништо.Ако се затрескаш,а тој да е навлечен на хероин,метадон и сл ке одиш јабана и ти(скраја да е....не поскакувам никому).....а, ако пуши трева од време на време или по некоја екстаза мислам не е опасно до толку...Ама нашиот менталитет е уби боже....се некој за некој нешто кажува иако незнае ни самиот тој дали е вистина...
  Друго...можи да оди на работа и да се понаша како ништо да не е...Знам повеќе примери такви...И на хероин да е ете да шмрка на пример,ке шмрка кога има пари,а кога не има замена метадон,најново е бупренорфин....и се така нормално се одвива....
   
  На Lolo5 и ninja35 им се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.843
  Допаѓања:
  25.156
  Пол:
  Женски
  Додека бевме дечко и девојка со мм , он на почеткот земаше марихуана , ама не редовно , онака понекогаш за викенд или на некоја прослава .. Еднаш ми се јави у некоа ненормална состојба ( излегувавме околу месец ипол , а му беше 18-ти роденден ) и нормално прашав што му е , ми рече : мука ми е неможам да се качим до трети спрат .. " Дував " и пиев малку повеке од потребното ... Тогаш го натерав да се заклоне дека нема да помирисне веке марихуана а не да се осмели да земе . И ме послуша . Не значи дека ако некогаш некој земал лесна дрога е наркоман , обично сите така почнуваат , ама се зависи од карактерот на личноста . Ако има доволно цврст карактер , кога еднаш ке пресече и ке рече " не земам веке " останува на тоа . А ако е лабилна личност , е тогаш имаш проблем .
   
 17. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.771
  Допаѓања:
  157.039
  Пол:
  Женски
  Дечко ми понекогаш, зема марихуана (во овие 6 месеци, мислам дека дури 3 пати) и мене не ми смета. Јас еден детектор шо имам, никогаш не сум го познала до сега ама откако ќе ми кажи сеќавам дека очите му се баѓи позатворени (а природно има затворени) и се околу ми смрди на изгорено (јас тоа мислев дека е од др иск причини ама сега прво прашвам дали дувал него да прашам шо гори :lol: )
  Така да јас мислам дека ти треба да знајш шо тој зема. То е битно, зошто како шо е горе кажано, луѓе шо пафкат марихуана ги велат дека биле наркомани, no sense. Ако е завлечен во други дроги - бегај, бегај подалеку. Тоа можиш да го дознаеш да излезиш со неговото друштво неколку пати, индиректно со него да ја однесиш темата на - дрога - (зошто нели сеуште викаш не сте толку блиски па мислам директен разговор, особено ако нема врска со дрога, би го навредило). Кога ќе се зближите малку повеќе - прашај го директно.
  Ајде со среќа :*
   
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.355
  Допаѓања:
  77.699
  Пол:
  Женски
  Спротивно на претходните мислења, јас би ти рекла да не го оставаш туку така. Ако е добар, добро се однесува и ти е убаво со него не се откажувај. Секој заслужува шанса, па и тој. Ако испадне точно тоа што го зборуваат за него, ти можеш да бидеш таа што ќе му помогне. На секој за да се откаже му треба силна поддршка, мотивација итн. А очигледно е дека ако зема не зема премногу и не е страшно, во спротивно тешко би му одела работата.
   
  На 0402 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.675
  Допаѓања:
  25.228
  Пол:
  Женски
  Наркоманите се препознаваат по тоа што се многу бледи,со подочњаци,боцкани се насекаде и за да го сокријат тоа носат ролки,дури и летно време a па некои така си шетаат. Кај нив е све обратно спијат дење,ноќе се будни. И цели се онака зашеметени,им се губи апетит слаби се,истоштени,им се појавуваат модрици,паѓаат во кома.А марихуаната се користи во медицината нели,ама во мала количина и не била толку опасна,но секако да не се претера.Јас не разбирам,зашто го користат тоа? Што корист имаат од тоа? Сами против своето здравје одат. Ова ни го кажуваа на едно предавање кога бевме само 6то одделение и сеуште го памтам. И кога сте излезени со некое машко,или машките со некоја женс или со било кој никако чашата не ја оставајте, или држете ја цело време во раце или ако одите пример во веце,и кога ќе се вратите остајте го тој пијалак не ви треба! Боље купете си нов наместо да настрадате ништо не се знае што може да ви пикнат во пијалокот ова го кажувам ако седнете со некој што и не го познавате баш најдобро.
  Нема што друго да кажам,освен господ да не чува сите.
   
 20. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  2.269
  Пол:
  Женски
  Речи му дека ти се праи некој анфас или табла, као најнормално и ќе почне он да збори за тоа, после некое време.
  Башка, треба да праите разлика помеѓу наркоман и викендаш. Ако од време на време зема некоја дрога, за забава, тоа не подразбира зависник. Наркоман можеш да бидеш и на кафетин да си навлечен секој ден.
   
  На ku4ence и theowndemon им се допаѓа ова.