1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со дамки (флеки)?

Дискусија во 'Дом' започната од peperutkaa, 13 јануари 2010.

 1. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Ајде домакинки да подискутираме како се решавате од дамките на облеката.
  Еве јас лично користам Вениш, но не секогаш ги дава посакуваните резултати. Како може да се извади дамка од р`ѓа на облеката ( ми се уништи скроз нова блузичка поради тоа што нитните пуштија р`ѓа на првото перење и ептен ми е криво), па ако знаете начин како да се отстрани ве молам да ми кажете.
  Поздрав па се надевам дека тука ќе можеме да си помогнеме една на друга. :)
   
 2. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  PEPERUTKA gel Venish ke koristis.
  Prvo ja vodenis tkaeninata,pa stavas venis i tries MNOGUUUU!!!!
  Posle ostavas da stoi preku noc vo voda i sabajle ke isperes racno.
  Ako e belo mozes i varikina da stavis na mestoto!
  Pozdrav i uspeh!
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  131.012
  Јас искрено никако не се справувам :)
  Многу внимавам да не се извалкам со нешто што тешко се пере, или децата да не се извалкаат - а ако се случи - ништо, го фрлам тоа парче облека, или го носам за дома ако е нешто поспортско. Ако е бело - го ставам на вриење. Имав некое средство за флеки вадење, ама нешто многу не го користам. Ако е мрсна флека, ја ставам во вода и и' ставам сјај, и толку.
  За 'рѓа не знам, не сум имала прилика...
   
 4. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Fala babyketi ke probam so tecen venis, a so varikina imam probano i nisto, barem da oblednese malku ama nisto. :)
   
 5. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  PEPERUTKA Mozes da probas i od onie sto se "odmasnuvaci" !
  Tie se koristat za cistenje i se so sprej pumpica odozgora .
  Se vikaat odmastuvaci i mnogu pomagaat za fleki.Pred toa procitaj dali mozes da stavas direktno na obleka,ama kaj 90% moze da se stava direktno!
  Poz.i pisi sto napravi.
   
 6. bajadera

  bajadera Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Kupite si sprej onakav kakav se koristi u konfekcijama, sigurno funkcionira
   
 7. Pepelashka

  Pepelashka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  12
  Jas koristam pasta za domakinstvo od "Elisa" srpska kompanija.Site prizvodi se isklucivo na prirodna baza i ne sodrzat nikakvi stetni sostojki. Ja premackuvam oblekata so malku od pastata ja navlaznuvam i stoi 8-10 casa. Po potreba pak ja navlaznuvam i posle peram vo masina. Damka od r'ga nemam izvadeno, ama majonez, kecap, dr mrsni damki garantirano vadi.
   
 8. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Vo marketi mozat da se najdat neli? Aj ke probam pa ke vi kazam kako ce ispadne konecniot rezultat ;) :)
   
 9. Vega

  Vega Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  25
  хехе јас користам обични влажни марамици (тоа додека не е исушена дамката) досега се има излезено...ама ете на `рѓа немам налетано :D :D :D
  инаку знам дека флека од црвено вино излегува со бело вино на баба рецептот
  и за се останато сода и лимон
  и се разбира вениш ептен ако не нешто сериозно :lol:
   
 10. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  ДА стварно ова за марамициве е вистина. и јас кога сме некаде излезени и се покапам со нешто го бришам со влажна марамица и се излева брее чудоо :lol:
   
 11. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  So napravi so `rdjata?Izleze?
   
 12. tate

  tate Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  DA, DA...........NA ''ELISA'' SITE PROIZVODI SE MNOGU BLAGODARNI.....A I BLAGORODNI.....I JAS GI KORISTAM........AMA RGA NEMAM PROBANO..........A MISLAM DEKA KOLESHKATA JA VADI SO LIMONTUS....PA NA SONCE.......PROBAJ DE.....
   
 13. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Луге не излева и не излева, ама сеа си купив циркончиња со пегла се лепат па ке праам нешто па може и поубава ке излезе :D
   
 14. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Pa i ova ti e super ideja!
  Bas i ke napravis nesto plus!
  Bas ubavo ti teknalo.
   
 15. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Ептен убаво излезе не се ни познава дека имало дамки од рѓа и по шизишки е. :D
   
 16. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  BRAVO PEPERUTKA alal da ti e !
  Go resi problemot uspesno...gledaj da ne se povtori :D pazi sto kupuvas :lol: :lol:
   
 17. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  Пазам ја ама продавачките многу добро лажат :lol:
   
 18. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  BArem kazi mi deka ne gi zede skapo pantalonite?????
  Kolku gi kupi"spornite"pantaloni????
   
 19. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  618
  Пол:
  Женски
  За блузичка станува збор и беше 850 ден мислам и така ептен ме бендиса ама сеа па уште е поубава.Така да отварам бизнис ~најефикасно отстранување на дамки ~ и блузата ке ти биде ко нова :lol: :lol:
   
 20. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Вениш пере се! :lol: решение за сите дамки