Како се справувате со дамки(флеки) ?

Дискусија во 'Дом' започната од peperutkaa, 13 јануари 2010.

 1. puflaa

  puflaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  22
  Помош за очајни домаќинки

  Девојкиии знае ли некоја како да се отстрани дамка од црвено вино, нешто испробано и ефикасно. Во понеделникот за Св.Трифун ми капнало на едно џемперче и тек денес приметив. Погоре прочитав за со хидроген да се отстрани ама ми треба нешто испробано да знам дека ќе дејствува!! :(
   
 2. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  86
  Помош за очајни домаќинки

  Пуфла јас кога имам дамка од црвено вино на нешто го ставам во машината за перење и ставам една коцка од течниот прашок на ариел и дамката се исшисте.Не сум никогаш пробувала на рака да перам нешто кое е насипено со црвено вино(освен ако не е на мебел).
   
 3. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  Помош за очајни домаќинки

  Прочитав за дамката па ми текна за еден супер совет кој го спаси мојот кауч од огромна дамка од црвено, истурено вино.

  Ако ви се истури некаде црвено вино, облека да речеме, треба веднаш да се стави многу сол на тоа место - веднаш го вади и виното и нема да има никаква дамка ;)

  Проверено функционира како магично стапче :lol:
   
  На tallyweijl, LivingGlam и sesilija им се допаѓа ова.
 4. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.295
  Како се справувате со дамките од облеката?

  девојки знае некоја од вас како се одстранува боја(вапсана) од други алишта...
  пред некој ден перев еден бело син џемпер во машина и целото бело - делче е
  обоено со сино... некоја никаква нијанса....
  мннн Ви благодарам од напред
   
 5. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  906
  Помош за очајни домаќинки

  ве молам помош! ми се офарба во киснење една маица од друга,т.е. на белата ми останаа флеки од светло плава,уште се водени двете,има ли спас???
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  Помош за очајни домаќинки

  Белата стави ја да кисне во варикина, (растворена секако, со вода). Ќе ги снема флеките. Ако имаш Eureka избелувач, или средство за вадење на флеки Omino bianco, и тоа може да помогне. Само што овие средства ќе ги ставаш директно на флеките, ќе постои малку, и пак на перење.
   
 7. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.074
  Допаѓања:
  1.619
  Помош за очајни домаќинки

  Домаќинки истурив кафе на новиот чаршав, го напрскав со де грас и го стави да се пере, сега го пружев вешот повторно се знае флеќата :( хелп
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  Помош за очајни домаќинки

  Omino bianco... го има во сите поголеми маркети... ќе го ставиш на флеката да постои и после го переш чаршавот. Не се секирај ако и после перењето е присутна флеката, кога ќе се исуши, нема да има ништо.
   
  На tallyweijl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  2.420
  Допаѓања:
  170.008
  Пол:
  Женски
  Помош за очајни домаќинки

  Вчера го видов во Тинекс и ме интересира дали е подобар од Вениш, пошто во неколку наврати Вениш не ми заврши работа за едни дамки на чаршави за маса! Упорни се :devil:
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  Помош за очајни домаќинки

  Подобар е... вади и дамки од ајвар, а и нема врска дали се стари или нови флеките. Со години наназад снаа ми го користи за алиштата на малите, скоро и јас го зедов и ептен ми се најде, за секакви флеки.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.074
  Допаѓања:
  1.619
  Помош за очајни домаќинки

  ќе одам ќе купам, со Вениш имам Лошо искуство, а за ова Omino bianco прв пат слушам, Фала ти Annath :*
  а да ми кажеше колку пари е да знам дали да го купам сега пошто на работа сум и немам многу пари во мене
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.929
  Допаѓања:
  118.552
  Пол:
  Женски
  Помош за очајни домаќинки

  Околу 100-120 ден. е... не е скапо ич.
   
  На Zaljubena111 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. lovely-pretty-girl

  lovely-pretty-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  5
  Како се справувате со дамките од облеката?

  Го напишав ова и во друга тема. Ќе прашам и овде може ќе успеете да ми дадете корисен совет!
  Купив светло тексесна кошула (ептен светла нијанса на тексес) и дури дома забележав дека е пожолтена на одделни места. Не верувам да е извалкана од нешто зашто не изгледа така, но ми се чини од предолго стоење како да пожолтела. ВЕ МОЛАМ кажете ми дали Vanish би помогнал, или Кое Друго Средство би ми го препорачале. ( замислете дека наоѓате дома старо парче облека, кое пожолтело со годините, а сакате да го носите, што би направиле да сте во таков случај? ) Ви благодарам :*
   
 14. sandricka30

  sandricka30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Како се справувате со дамките од облеката?

  Знае некој да ми каже како да извадам лепак(UFO) од фармерки ?
   
 15. cocinella

  cocinella Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Како се справувате со дамките од облеката?

  Со пегла стави прво крпа над лепакот и пеглај врз крпата
  Модератор: Пишувајте кирилица, ако не знаете како прочитајте ги правилата на форумот
  Пробај со лимон и сол да ставиш на флеките
   
 16. myst

  myst Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  35
  Како се справувате со дамките од облеката?

  Јас успеав да го отстранам со безбоен ацетон. Капнав ацетон на пантолоните, кај што беше дамката од лепакот, оставив да поделува, ги исправ панталоните во топла вода и немаше ништо веќе од лепакот.
   
 17. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Сакам да прашам...?

  Како да го извадам лакот од тренерките што ми се истури освен со перење на рака, засушен е и се познава многу :worried:
   
 18. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.833
  Сакам да прашам...?

  Со ацетон и памукче триј го местото.
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Сакам да прашам...?

  И мене ми текна на ацетон, татко ми ми вика немој добро што праша :worried: и ја се плашам да не се избели материјалот :worried:
   
 20. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Сакам да прашам...?

  Јас си купив нови фармерки и ми капна бел лак :tmi:
  и на брзина со ацетон на памуче ги поминав и одма во жешка вода со прашак, сега пак си купив џемпер и со црвен лак на тегет боја го извадив пак лакот али не скроз, не се избели и не ми се познава :)
  Ако ти се ризикува пробај, нема друго чаре :)
   
  На Plavusa.17 му/ѝ се допаѓа ова.